انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > مقالات علوم پایه و انسانی > مقالات و مطالب علمی و فرهنگی

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

علم عمومی : آشنایی پمپ های آتش نشانی
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
علم عمومی : آشنایی پمپ های آتش نشانی 20 اردیبهشت 1394   #1 (لینک)
mostafa73


mostafa73 آواتار ها

كاربر فعال
 
mostafa73 آنلاین نیست.

علم عمومی : آشنایی پمپ های آتش نشانی علم عمومی : آشنایی پمپ های آتش نشانی

آشنایی پمپ های آتش نشانیبوستر پمپ آتش نشانی از نصب موازی دو یا چند الکتروموتور در قالب یک دستگاه یکپارچه ساخته می شود و به عنوان یکی از مهم ترین بخش های تأسیسات اطفاء حریق ساختمان می بایست قادر به پمپاژ آب آتش نشانی مورد نیاز در فشار لازم باشد. با شروع مصرف آب و کاهش فشار سیستم الکتروپمپ ها مطابق الگوی مدار فرمان روشن می شوند و با قطع مصرف و افزایش فشار مطابق با همان الگو از مدار خارج و خاموش می شوند.

در خصوص الگوی پیشنهادی روشن و خاموش شدن الکتروپمپ ها در بوسترپمپ های آتش نشانی مطابق با استانداردهای رایج و به روز در بخش مدار قدرت و فرمان کافی ارائه خواهد شد.
جهت آشنایی بیشتر و نحوه عملکرد بوسترهای پمپ آتش نشانی، در خصوص اجزا آن به تفکیک توضیح خواهیم داد.

اجزاء تشکیل دهنده بوسترپمپ ها:

1-الکتروپمپ ها:
بهترین انتخاب پمپ زمانی خواهد بود که منحنی عملکرد آن پمپ در نقطه کارکرد مورد نظر دارای کمترین شیب باشد. به دلیل شیب بیشتر منحنی پمپ های طبقاتی در مقایسه با پمپ های سانتریفیوژ حلزونی، اختلاف فشار در دبی مشخص برای پمپ های طبقاتی نسبت به پمپ های سانتریفیوژ حلزونی بیشتر است. بنابراین طبق استاندارد NFPA برای تأمین فشار سیستم آتش نشانی باید پمپ های حلزونی سانتریفیوژ استفاده شده و از به کاربردن پمپ های طبقاتی جداً اجتناب شود. اگر چه انتخاب پمپ به شیوه ی فوق بالاترین راندمان را نخواهد داشت لذا به دلیل استفاده محدود از بوسترپمپ های آتش نشانی در طول عمر خود، راندمان چندان اهمیت نخواهد داشت.
براساس NFPA، بوسترپمپ آتش نشانی متشکل از پمپ های اصلی و رزرو می باشد. پمپ های اصلی می بایست قادر به تأمین حداکثر مصرف آب آتش نشانی شبکه در فشار لازم باشد. پمپ رزرو در مواقع ضروری و خرابی پمپ های اصلی وارد عمل می شود. علاوه بر این بوستر پمپ های آتش نشانی می توانند با پمپ پشرو (جاکی) و یا بدون جاکی پمپ باشند. پمپ پیشرو جهت جبران افت فشار ناشی از نشست آب از شیرآلات و اتصالات شبکه لوله کشی آتش نشانی بدون روشن شدن پمپ های اصلی به کار برده می شود و مانع روشن و خاموش شدن مکرر پمپ های اصلی و استهلاک بی جهت آن ها خواهد شد. در مجموعه های بزرگ و یا ساختمان های بلندمرتبه، چندین زون آتش نشانی در نظر گرفته می شود و برای هر زون بوستر پمپ مستقل در نظر گرفته می شود.

2-کلکتور مکش (Suction) :
کلکتور مکش در بوستر پمپ ها لوله ای است که از طریق شیرآلات و اتصالات لازم به مکش الکتروپمپ ها و خروجی مخزن ذخیره آب متصل می گردد. شیر قطع کن و وصل، صافی، لرزه گیر، فلنچ و مهره ماسوره از جمله شیرآلات و اتصالات مورد نیاز این بخش می باشد.

3-کلکتور رانش (Discharge) :
این کلکتور نیز لوله ای است که به واسطه شیرآلات و اتصالات مورد نیاز از خروجی الکتروپمپ به شبکه لوله کشی اطفاء حریق متصل می شود. اتصالات و شیرآلات لازم در این بخش عبارتند از: شیریکطرفه، لرزه گیر و فلنچ مهره ماسوره. لازم به ذکر است که در سیستم های اطفاء حریق کلکتورها باید از نوع مانیسمان (بدون درز) بوده و تحمل فشار بالا را نیز داشته باشند.


4-شیرفلکه قطع و وصل:
جهت خروج یکی از پمپ ها به دلایلی چون تعمیرات لازم است از شیرفلکه برای قطع جریان آب استفاده کنیم. به این منظور معمولا از شیرآلات کشویی و یا پروانه ای استفاده می شود. در شیرهای پروانه ای قطع و وصل کردن با ربع گردش دسته شیر انجام می شود لذا یا می بایست در هنگام خاموش بودن پمپ این عمل انجام شود و یا به تدریج دسته شیر حرکت داده شود تا باعث تغییر آنی فشار در شبکه نشده و ضربه قوچ به پمپ ها آسیب نرساند. جنس این شیرآلات تا سایز 2 اینچ معمولا دنده ای برنجی و از 2/1 2 اینچ به بالا چدنی فلنچی می باشد. البته استفاده از شیرآلات برنجی تا سایز 4 اینچ بلامانع می باشد. با توجه به فشار کار بوستر پمپ نصب شده در شبکه آبی اطفاء حریق کلاس شیرآلات و اتصالات نیز می بایست به درستی انتخاب گردد. فشار کار این شیرآلات و اتصالات آن می بایست حداقل 5/1برابر فشار کار بوستر پمپ شما باشد. از آنجا که فشار تست کارخانجات سازنده شیرآلات و اتصالات، 5/1 برابر فشار کلاس های در نظر گرفته می باشد، لذا از ضریب اطمینان کافی برخوردار خواهند بود.


5- شیریکطرفه:
برگشت آب و یا پس زدن آب موجود در لوله های شبکه آبی اطفاء حریق به پمپ ها و شکل گیری ضربه قوچ همواره باعث صدمه زدن به پمپ ها خواهد شد. لذا با نصب شیر یکطرفه در خروجی پمپ از به وجود آمدن این صدمات جلوگیری می شود. شیرهای یکطرفه که در بوستر پمپ ها استفاد می شوند می توانند از نوع سوپاپی و یا دروازه ای انتخاب شوند. از آنجا که شیرهای یکطرفه دروازه ای در مواقع عملکرد خود به سبب برخورد دروازه به نشیمنگاه خود تولید صدا می کنند لذا آن دسته از شیرهای یکطرفه دروازه ای که مجهز به لاستیک در دروازه خود می باشند توصیه می شوند. این شیرهای یکطرفه علاوه بر اینکه بی صدا می باشند از آب بندی بالاتری نیز برخوردار می باشند.
اما به طور کلی شیرهای یکطرفه دروازه ای زمانیکه در جهت افقی نصب شود عملکرد مناسب تری خواهد داشت، اما شیرهای یکطرفه سوپاپی این محدودیت را نداشته و عملکرد یکسانی در دو جهت خواهد داشت. لذا در مجموع استفاده از این نوع شیرهای یکطرفه برای ساخت بوستر پمپ ها ارجعیت خواهد داشت.

6-لرزه گیر:
جهت جلوگیری از انتقال ارتعاش و لرزش بوستر پمپ به شبکه آبی اطفاء حریق، لازم است از لرزه گیرهای مهار دار در کلکتور مکش و دهش استفاده شود. درظرفیت های بالای پمپها و یا در مواقعی که پمپها کیفیت بالایی نداشته و لرزش و ارتعاش بالایی دارند لازم است جهت جلوگیری از انتقال این ارتعاشات به شبکه و سایر پمپها در ورودی و خروجی هریک ازپمپ ها به صورت جداگانه لرزه گیر نصب شود.

7- صافی:
ناخالصی ها و ذرات ریز داخل آب زمانیکه وارد پمپ های بوستر پمپ میشوند بشدت باعث صدمه میشوند. لذا در مسیر خروجی آب از مخزن ذخیره و بعد از شیر فلکه قطع و وصل، صافی نصب می شود. توری این صافی ها میتواند گالوانیزه و یا استیل باشد. در سیستم های آبی اطفاء حریق توصیه اکید میشود که برای هریک از پمپ ها صافی جداگانه در نظر گرفته شود تا در صورت گرفتگی یکی از آنها و بسته شدن یک خط, مابقی پمپ ها به پمپاژ آب مورد نیاز ادامه دهند.

8- تابلو برق و فرمان:
تابلوی برق وظیفه رساندن برق مورد نیاز بوستر پمپ را دارد و تابلوی فرمان در واقع مغز متفکر بوستر می باشد. تابلو برق و فرمان باید به نحوی طراحی شود تا بوستر پمپ بتواند فشار و دبی مورد نیاز شبکه اطفاء حریق را تامین نماید. علاوه براین تابلو برق و فرمان می بایست ایمن باشد و پمپ ها را از خطرات ناشی از نوسانات شدید شبکه برق رسانی, خشک کار کردن آنها و خطرات احتمالی دیگر محافظت نماید. تابلوی فرمان می بایست به نحوی پمپ را به کار گیرد تا استهلاک میان پمپ ها بطور مساوی تقسیم گردد.در طراحی تابلو های برق و فرمان بوستر پمپ های آتش نشانی می بایست نکات زیر را مد نظر قرار داد:
- متناسب با ابعاد تابلو ,قاب تابلو از ورق سیاه با ضخامت متناسب (که حداقل آن 1.5 میلیمتر می باشد.) ساخته میشود و با رنگ الکترواستاتیک کوره ای پوشیده می شود. درجه حفاظت IP-54 برای قاب تابلو می بایست در نظر گرفته شود.
- ابعاد تابلو متناسب با فضای مورد نیاز تجهیزات الکتریکال تابلو و رعایت فواصل مناسب میان آنها جهت سهولت در امکان تعمیر و سرویس و نگهداری تجهیزات محاسبه می شوند.
- اهمیت ایمنی در تابلو های برق بوستر پمپ های آتش نشانی ایجاب می کند کلیه تجهیزات تابلویی باید از معتبرترین مارک های روز دنیا انتخاب شوند.
- نصب تجهیزات تابلویی باید بگونه ای باشند که در جای خود ثابت باشند.
- در سیم کشی داخل تابلو استفاده از سرسیم الزامی می باشد، مگر آنکه انتهای سیم ها وقتی تابیده شدند به قلع آغشته شوند.
- نقشه تابلو به انضمام راهنمای نصب و راه اندازی بوستر پمپ با پوششی مقاوم می بایست در داخل تابلو و در محل مناسبی قرار داده شوند تا در دسترس اپراتور باشد.
- زمانیکه قدرت الکترو پمپ ها بالای 15 اسب بخار می باشد مدار قدرت باید با راه اندازی ستاره – مثلث باشد.
- جهت نشان دادن نحوه عملکرد بوستر پمپ و هر یک از پمپ ها، نصب چراغ سیگنال و یا LED الزامی است.
- کلیه سیم ها در محل اتصال به تجهیزات تابلویی باید مجهز به اعداد و حروف راهنما باشند.
- در ساخت تابلو می بایست سلیقه و ظرافت خاصی بکار برده شود. تابلویی پر از سیم های درهم پیچیده باعث گیج شدن هر اپراتوری شده و احتمال خطا را بالا خواهد برد. در این راستا استفاده ازکانال های برق پلاستیکی با ابعاد مناسب توصیه می شود تا فضای کافی برای عبور سیم ها و یا تعویض آنها وجود داشته باشد.
- تابلوی فرمان بوستر پمپ می بایست به نحوی طراحی شود تا بتوان عملکرد پمپ ها را هم بصورت دستی و هم اتوماتیک کنترل کرد.

9- مخزن دیافراگمی:
مخزن دیافراگمی از اجزاء اصلی بوستر پمپ های دور ثابت می باشد. این مخازن آب را تحت فشار معینی ذخیره و در صورت نیاز دوباره آن را به سیستم باز می گردانند و به این وسیله تحت فشار بودن دائمی سیستم پمپاژ را تضمین می نمایند. مخازن دیافراگمی مانع از بوجود آمدن پدیده ضربه قوچی و تنش های بزرگ ناشی ازآن می شوند. علاوه بر این با کنترل فشار سیستم از ازدیاد خاموش و روشن شدن های پی در پی پمپ ها جلوگیری نموده و استهلاک آنها را کاهش میدهد. حجم مخازن دیافراگمی را قدری بزرگتر از حداقل مورد نیاز محاسبه می نماید تا مصارف کوچک از محل ذخیره مخزن تامین شود و در صورت نیاز به مقادیر آب مصرفی بیشتر پمپ ها شروع بکار نمایند و به این شیوه آب خارج شده از مخزن مجدا" جایگزین می گردد. زمانیکه بوستر پمپ شما مجهز به کنترلر باشد حجم مخازن دیافراگمی کمتر محاسبه می شود. زیرا کنترلر با کنترل و برنامه ریزی مناسب تاحدی وظیفه مخازن دیافراگمی راپوشش میدهد. همواره ترکیبی از پمپ پیشرو,کنترلر و مخزن دیافراگمی توصیه می شود تا بوستر پمپ بهترین عملکرد راداشته باشد. این مخازن از طریق لوله و یا اتصال قابل انعطاف به کلکتور رانش بوستر پمپ متصل میگردد.

10- پرشر سوئیچ:
پرشر سوئیچها محدوده فشار مجاز کاری بوستر پمپ را برای واحد فرمان تعیین مینماید. در واقع تنظیم فشار در بوستر پمپ آتش نشانی بوسیله پرشر سوئیچ انجام میگیرد. براساس استانداردهای بین المللی هر یک از پمپ های اصلی در بوستر پمپ آتش نشانی باید از یک پرشر سوئیچ مستقل فرمان بگیرد. دامنه فشار و تغییرات فشار دو مولفه ای اصلی می باشند که در انتخاب پرشر سوئیچ می بایست مد نظر قرار گیرند.

11- مانومتر:
فشار ورودی و خروجی بوسترپمپ و فشار هریک از پمپ ها بوسیله مانومتر اندازه گیری می شود.

12- کوپلینگ:
در صورتی که الکترو موتور وپمپ در خارج از پمپ کوپله شوند، برای اتصال پمپ به الکترو موتور نیازبه کوپلینگ می باشد. کوپلینگ متناسب با قطر شفت الکترو موتور و پمپ تحت پوشش گارد جهت ایمنی بیشتر نصب می شود.

13- شاسی:
تمامی قطعات و تجهیزات بکار برده شده در بوستر پمپ بروی یک شاسی اصلی نصب و به عنوان یک تجهیز یکپارچه می شوند. نوع و نحوه طراحی شاسی بستگی به وزن و حجم الکتروموتورها و پمپ های آن دارد. جهت عدم انتقال ارتعاشات دستگاه بوستر پمپ به فونداسیون استفاده از لاستیک های سراسری زیر شاسی اصلی توصیه می شود.
توضیحات ارائه شده تنها تعریفی متعارف از بوسترپمپ های آتش نشانی بود. امروزه با پیشرفت روزافزون علوم و استفاده از تجهیزات مدرن بخصوص در مدار کنترلی، ساخت بوسترپمپ های آتش نشانی تحولات زیادی در جهت بهبود عملکرد خود را تجربه کرده است.
این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

 

آخرین ارسال mostafa73
موضوع انجمن آخرین نویسنده پاسخ نمایش تاریخ آخرین نوشته
روش های و مسیر ها در بازاریابی انلاین مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 709 17 بهمن 1395 16:59
راه حل کاهش نرخ پرش و جلوگیری خروج سایت مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 406 15 آبان 1395 13:07
یک‌ میلیارد نفر مشتری شبکه‌ های اجتماعی مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 426 15 آبان 1395 13:07
بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی موقعیت های کسب در آمد در ایران مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 328 15 آبان 1395 13:04
سئو و مساله بازاریابی موتورهای جستجو مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 1454 27 مهر 1395 13:38
تبلیغات در شبکه های اجتماعی و عوامل موثر در جذب مخاطب مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 358 27 مهر 1395 13:37
ارزش تبلیغات و راه حلی برای کاهش تعرفه تبلیغات مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 429 27 مهر 1395 13:36
تبلیغات ویدیویی و نقش ان در بازاریابی کسب و کار شما مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 398 27 مهر 1395 13:36
مقاله آموزشی طراحی بنر و رعایت چند نکته در اصول طراحی بنر آموزش و ترفند های فتوشاپ mostafa73 2 480 3 شهریور 1395 15:48
صفحه فرود خود را نسبت به هدفتان طراحی کنید دانشمندان کامپیوتر mostafa73 2 481 3 شهریور 1395 15:38


برچسب ها
نشانی, های, پمپ, آتش, آشنایی, علم, عمومی

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه كاربراني كه از اين موضوع بازدید نمودند: 1 نفر
mostafa73
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!