انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > فنی و مهندسی > مهندسي نساجي > تكنولوژي‌ نساجي

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

مصرف سوزن در ماشین های جوراب بافى
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
مصرف سوزن در ماشین های جوراب بافى 7 دی 1387   #1
Administer


Administer آواتار ها

مديريت كل سايت
 
Administer آنلاین نیست.

مصرف سوزن در ماشین های جوراب بافى مصرف سوزن در ماشین های جوراب بافى

سلام دوستان عزيز
امروزه در سراسر جهان در حدود ۷۰ درصد بارچه های حلقوی تاری و پودی بوسیله سوزن های زبانه دار ٬ ۱۰ درصد با سوزنهای فنری و یا ریشدار ٬ ۱۰ درصد با سوزن های مرکب و ۱۰ در صد نیز بوسیله تکنیک های دیگر و با دست بافته می شو ند.
جورابهای ظریف عمدتا بر روی ماشین های جوراب بافی اتوماتیک با گیج ۳۲ بافته می شود. بسته به کار برد ماشین ٬ توصیه می شود بر روی ماشینی با ظرافت سوزن و ضخامت سوزن معین ٬ نخی با ظرافت معینی بافته شود.
بر روی ماشین های جوراب بافی ٬ سوزنها به طور متفاوتی دچار آسیب می شوند. چنانچه قسمتی از سوزن مانند قلاب٬ زبانه ٬ پایه و یا قسمت دیگر معیوب شود ٬ سوزن بایستی بلافاصله عوض شود. عمر یک سوزن بر روی ماشین های جوراب بافی به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال به عواملی نظیر میزان عمر ماشین ٬ نوع بافت سوزن وی طرح موجود بر روی جوراب و کیفیت نخ بکار رفته. در برخی موارد هزینه سوزن های نو در صد قابل توجهی از کل هزینه ها را تشکیل می دهد. تحقیقی برروی ۲۰۰ ماشین جوراب بافی در دو کارخانه که دارای ظرفیت ۱۲ میلیون جوراب در سال را دارد ٬ در کشور کرواسی صورت گرفنه است که خلاصه ای از آن را در زیر ملاحظه می کنید. ماشین ها مذکور مجهز به سوزن های زبانه دار معمولی و دو سر زبانه دار بوده اند. برای تولید جوراب های زنانه ظریف از ماشین های اتوماتیک با گیج ۳۲ با قطر ۴ اینچ ٬ ۴۰۰ سوزن و سرعت ۷۰۰ دور در دقیقه برای سیلندر استفاده شده است. نخ فیلامنتی تکسچره شده پلی آمیدی در اینحالت روی سوزنها بافته شد. برای تولید جوراب های معمولی از ماشین ها اتوماتیک یک سیلندره با گیج ۱۴ ٬ ۱۵۹ سوزن و قطر ۹۰ میلیمتر برای تولید جوراب بچه گانه از پنبه و الاستان با سرعت حداکثر ۲۵۰ دور در دقیقه استفاده می شود.

در طی ۶ هفته تحت نظر گرفتن ماشین های جوراب بافی در مجموع ۶۹۴ مورد اسیب دیدگی سوزن گزارش گردید. از این مقدار اسیب دیدگی

حدود ۶۱ ٪ شکستگی سر سوزن شامل زبانه و قلاب سوزن
حدود ۱۶ ٪ ساییدگی و آسیب در ساق سوزن
حدود ۲۳ ٪ در صد شکستگی پایه سوزن گزارش گردید.

سوزن ها اغلب در ابتدای هفته اسیب می دیدند٬ زمانیکه ماشین ها مجددا پس از دو روز تعطیلی آ غاز به کار می کردند. علت آسیب دیدگی ها عبارت بودند از کثیفی های روغن یا جمع شدگی روغن در منطقه بافت که بطور صحیحی از آن منطقه تمیز نشده بودند. این مشکلات بخصوص برای ماشینهای قدیمی تر ایجاد میشد. بر روی ماشین هایی که از نخهای ریسیده شده استفاده می شد٬ ذرات الیاف و پرز معلق در فضا در منطقه بافت می نشستند و منجر به اسیب دیدگی قلاب و یا زبانه سوزن می شدند. مناطق ضخیم در نخ باعٍث اسیب دیدگی سینکر و یا نخ پارگی میشد. هنگام رفع نخ پارگی چنانچه هیچگونه اسیب دیدگی سینکر شناخته نمی شد٬ در هنگام استارت مجدد دستگاه٬ سوزن تحت تاثیر قرار می گرفت.
یک ماشین اتو ماتیک جوراب بافی در هر ساعت به طور متوسط به ۲۸۹/. سوزن یا یک سوزن در هر ۴۶/۳ ساعت نیاز مند است . در یک کارخانه با ۴۰ دستگاه اتوماتیک در هر سال هزینه این سوزنها با قیمت یک دستگاه جوراب بافی نو یعنی ۲۰۰۰۰ یورو برابری می کند. میزان مصرف سوزن بخصوص در ماشین های مجهز به سوزن های دو سر زبانه دار بسیار بالاستاین مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

__________________

امان از آن زمانی که بیفتد به روی نامه ام چشمان مهدی
دلش می گیرد و با چشم گریان بگوید این هم از یاران مهدی
 
برچسب ها
ماشین, بافى, جوراب, سوزن

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!