انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > کامپیوتر > مشخصات و قیمت لوازم دیجیتال > کنسول بازی > نينتندو (Vii)

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

نقد و بررسي كنسول بازي Nintendo Wii
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
نقد و بررسي كنسول بازي Nintendo Wii 16 تیر 1388   #1 (لینک)
SILENT


SILENT آواتار ها

معاونت کل سایت
 
SILENT آنلاین نیست.

نقد و بررسي كنسول بازي Nintendo Wii نقد و بررسي كنسول بازي Nintendo Wii

معرفي كنسول
Wii يک کنسول ويديويي ست که توسط شرکت نينتندو عرضه شده است. اين کنسول سابقا به اسم رمز پروژه ـ Revolution ـ شناخته مي‌شد و جانشيني براي Nintendo GameCube به شمار مي‌رفت. البته، شرکتNintendo اعلام کرده بود که کنسول اين شرکت جمعيت کثيري از مردم را نسبت به خريد کنسول Xbox 360 ساخت شرکت مايکروسافت و PlayStation 3 ساخت شرکت سوني مورد هدف قرار مي‌دهد. با اين وجود، اين کنسول به عنوان بخشي از نسل هفتم کنسول‌هاي بازي با دو کنسول ديگر، در سطوح مختلفي رقابت مي‌کند.
به عنوان مشخصه‌ي برجسته و بارز اين کنسول مي‌توان به دسته‌هاي (controller) بي‌سيم آن اشاره کرد. اين دسته‌ها با نام Wii Remote شناخته مي‌شوند و به عنوان يک دستگاه اشاره‌گر دستي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. از ديگر ويژگي‌هاي آن‌ها مي‌توان به قابليت تشخيص حرکت و چرخش در سه بعد مختلف اشاره کرد. مشخصه‌ي قابل توجه ديگر نيز ورودي کنسول WiiConnect24 است که دستگاه به کمک آن مي‌تواند پيام‌هاي مختلف را دريافت کرده، سيستم را به صورت اينترنتي به روز کند. مصرف برق اين کنسول نيز زياد نيست.

تاريخچه عرضه
شرکت نينتندو براي اولين بار در يک مصاحبه‌ي مطبوعاتي در سال 2004 ميلادي بود که از اين کنسول نام برد، اما پرده‌برداري آن در سال 2005 صورت گرفت. در نمايشگاه GameShow توکيو در سال 2005 ميلادي نمونه‌اي از دسته‌هاي بازي به نمايش گذاشته شد. اين دستگاه در سال 2006ميلادي صاحب برترين جايزه از بين چندين جايزه‌ي ويژه شد. نينتندو در 14 و 15 سپتامبر 2006 اطلاعاتي را در مورد قيمت و نحوه‌ي توزيع دستگاه در کشورهاي ژاپن، آمريکاي جنوبي و شمالي، استراليا، آسيا و اروپا اعلام کرد. در 7 ژوين سال 2006 ميلادي نيز شوراي سياست‌گذاري نينتندو از برنامه‌ي شرکت مبني بر عرضه‌ي 6 ميليون دستگاه و 17 ميليون نرم‌افزار در طول سال مالي وقت، و تا پايان 31 مارس 2007 خبر داد. در 14 سپتامبر سال 2006 ميلادي نيز اعلام شد که سهم بزرگي از کالاي فرستاده شده در کشور آمريکا توزيع خواهد شد. 8 دسامبر سال 2006بود که اين کنسول در 3 بازار اصلي عرضه گرديد. اما هم‌چنان، و از تاريخ دسامبر 2006 به بعد، در کشور انگلستان با کم‌بود شديد عرضه مواجه بوديم و بسياري از فروشگاه‌ها نتوانستند تقاضاي مشتريان را برآورده کنند.

نام کنسول
همان طور که اشاره کرديم، اين کنسول تا تاريخ 27 آوريل سال 2006 ميلادي و کمي پيش از نمايش‌گاه E3 با اسم رمز Revolution شناخته مي‌شد. اين نام به طور ساده عبارت است از Wii و نه Nintendo Wii. در واقع مي‌توان گفت که کنسول Wii اولين کنسول شرکت نينتندو است که در خارج از ژاپن و بدون نام تجاري شرکت فروخته مي‌شود.
همان طور که مي‌بينيد املاي واژه‌ي Wiiبا دو حرف کوچک "i" مي‌باشد. اين دو حرف در واقع نشان‌گر دو انسان پهلو به پهلو ايستاده است و به بازيکناني که گرد هم آمدند دلالت مي‌کند. از ديگر دلايل اين شکل نام‌گذاري مي‌توان به شباهت واژه‌ي Wii به واژه‌ي WE به معناي «ما» اشاره کرد (شرکت خواسته بگويد اين کنسول، دستگاهي براي همه هست).

بازار
شرکت نينتندو با طراحي و عرضه‌ي اين محصول به در دست گرفتن بخش اعظمي از بازار فکر کرد. سخن‌گوي اين شرکت در مصاحبه‌ي مطبوعاتي Dragon Quest IX براي بار چندم اعلام کرد که: ما به مبارزه با سوني فکر نمي‌کنيم. اما به اين فکر ميکنيم که چگونه بخش وسيع‌تري از مردم را به بازي کردن با کنسول‌هاي خود تشويق کنيم. آن‌چه ما به آن فکر مي‌کنيم دستگاه‌هاي قابل حمل، کنسول‌ها و از اين قبيل ابزار نيست، بلکه ما مي‌خواهيم مخاطبان جديد و بيش‌تري را به بازي کردن با کنسول‌ها تشويق کنيم.
تصوير اين موضوع در آگهي‌هاي تلويزيوني نينتندو در آمريکاي شمالي به شکل بسيار موثري منعکس شد. اين آگهي‌ها توسط Stephen Gaghan طراحي شده بودن و کارگرداني آن جايزه‌‌ي اسکار برد. به همان اندازه نيز شعار تبليغاتي اينترنتي « Wii مي‌خواهد بازي کند» و «تجربه، راهي جديد براي بازي» همه‌گير شد. اين تبليغات از 15 نوامبر 2006 پخش شد و هزينه‌اي معادل 200 ميليون دلار در طول يک سال را براي شرکت به همراه داشت. تبليغات فوق از اولين استراتژي‌هاي تبليغاتي بلند مدت شرکت نينتندو به شمار مي‌رود.

طراحي کنسول
بسته‌ي Wiiتمام اقلام مورد نياز شما را براي اتصال دستگاه به يک تلويزيون استاندارد شامل مي‌شود: کنسول Wii ، يک دسته بي‌سيم با رابط Nunchuk، ميله‌ي گيرنده، يک پايه‌ي جدا شدني براي اين ميله، آداپتور کوچک Wii، دو باتري AA، يک عدد کپي بازي Wii Sports و مجموعه‌اي از کابل‌هاي ترکيبي A/V. متاسفانه، کابل‌هاي ترکيبي، دستگاه Wii را در رزولوشن 480 پيکسلي (بالاترين رزولوشن دستگاه) پشتيباني نمي‌کنند.
کنسول Wiiکوچک‌ترين و سبک‌ترين دستگاه بازي نسل جديد است. اين کنسول ابعادي با اندازه‌هاي 44×157×215.4 ميلي‌متر دارد. اين ابعاد درست همانند وعده‌ي شرکت نينتندو به اندازه‌ي 3 جعبه‌ي dvd است. در اين‌جا هم شما مي‌توانيد همانند PlayStation 3 و Xbox 360 کنسول خود را به صورت عمودي يا افقي قرار دهيد.
نماي جلويي کنسول، يک ديسک درايو نوري درخشان را نشان مي‌دهد که با ديسک‌هاي 12 سانتي‌متري بازي‌هاي Wii و ديسک‌هاي 8 سانتي‌متري بازي‌هاي GameCube بدون نياز به آداپتور سازگار است. شکاف داخلي اين ديسک با روشن کردن کنسول به رنگ آبي مي‌درخشد و هنگام دريافت اطلاعات جديد لامپ کوچک آن شروع به چشمک زدن مي‌کند. اين چراغ در صورت عدم وجود اطلاعاتWiiConnect24 خاموش مي‌شود. شايان ذکر اين که اين چراغ در طول انجام بازي روشن نمي‌ماند. کنسول Wiiبه يک حافظه‌ي داخلي 512 مگابايتي مجهز است که براي ذخيره‌ي بازي‌ها، عناوين قابل دانلود کنسول مجازي و اطلاعات ديگر به کار مي‌رود. در صورت نا کافي بودن اين فضاي ذخيره سازي مي‌توانيد با کارت‌هاي حافظه‌ي SD کار کنيد. شيار مخصوص کارت SD در پشت درپوش جلويي کنسول قرار دارد. کارت‌هاي SD فراوان و در عين حال، ارزان هستند. اين کارت‌ها را مي‌توان براي ويرايش عکس‌ها و گرفتن کپي پشتيبان از اطلاعات بازي‌هاي ذخيره شده و بازي‌هاي قابل دانلود کنسول مجازي مورد استفاده قرار داد. توجه داشته باشيد که اطلاعات کنسول مجازي به جز در دستگاه مبدا، در هيچ سيستمي قابل خواندن نيست. براي استفاده از شيار SD بايد نرم‌افزار خاصي را دانلود کنيد. از اين رو، امکان ذخيره سازي بازي در سيستمي که هنوز به اينترنت متصل نشده است وجود ندارد.
کنسول Wii با تنوع رنگي سفيد، سياه، نقره‌اي، ليمويي، سبز و قرمز به بازار عرضه شده است. البته، در همان اوايل توليد و عرضه‌ي کنسول، سفيد تنها رنگ موجود بود. از زمان نمايش تا عرضه‌ي Wii تا کنون، تغييرات کوچک بسياري در طراحي آن اعمال شده که بيش‌تر اين تغييرات در علايم تجاري نينتندو و محل قرارگيري دکمه‌ها بوده است.
اين کنسول طوري طراحي شده که دسته‌ي بي‌سيم آن همانند تجهيزات ورزشي متداول عمل مي‌کند. به اين ترتيب، شما مي‌توانيد به راحتي بازي‌هاي مختلفي مانند بيس‌بال، گلف، بولينگ و بوکس را اجرا کنيد. بازي‌هاي مختلفي هستند که به طور هم‌زمان حداکثر از 4 بازي‌کن پشتيباني مي‌کنند. اما براي اجراي بازي‌هاي چند نفره به بيش از يک دسته نياز هست. براي گلف و بولينگ مي‌توانيد ريموت را عقب و جلو کنيد. اما اگر مي‌خواهيد بوکس بازي کنيد يا به صورت دو به دويي در مسابقات تنيس يا بيس‌بال در مقابل هم بازي کنيد، بايد حداقل يک دسته‌ي اضافي ديگر داشته باشيد که اين دسته‌ي دوم به طور جداگانه به فروش مي‌رسد.
به نظر مي‌رسد Wii Sport شبيه به کلکسيوني از پنج ميني بازي (Minigame) باشد تا عناويني با جزييات کامل. اما اين به کاربران اجازه مي‌دهد تا از بسته‌ي خود نهايت لذت را ببرند و تمام پتانسيل دستگاه را تجربه کنند.

راه‌اندازي کنسول
کنسول Wii طراحي ساده‌اي دارد. به همين خاطر راه‌اندازي‌ آن نيز بسيار راحت و ساده است. صفحه‌ي پشتي کنسول تنها 5 پورت دارد: پورت آدابتور برق، پورت کابل مخصوص A/V، يکي براي ميله گيرنده و دو پورتUSB براي اتصلاتي که ممکن است در آينده به آن نياز داشته باشيد. شما فقط کافي ست ميله‌ي گيرنده را به برق متصل کرده، آن را در بالا يا در پايين تلويزيون قرار دهيد. سپس، کابل ويديو را به تلويزيون وصل کنيد و کابل برق دستگاه را به پريز بزنيد. حالا همه چيز آماده است تا به مرحله بعدي برويد.بعد از رعايت تمام موارد و انجام اتصالات لازم، نوبت آن مي‌رسد تا دستگاه Wiiرا روشن کنيد تا پيکربندي نرم افزار انجام شود. تنظيماتي از قبيل زمان و نام کاربري را به آساني با اشاره‌گر کنترل از راه دور انتخاب کنيد. اما براي تنظيمات فني بايد به شبکه متصل شويد. سيستم منو، کاربران را در طول راه‌اندازي سيستم راهنمايي مي‌کند.
اتصال Wi-Fi دستگاه مي‌تواند با WEP و شبکه‌هاي Wi-Fi کد گذاري شده WPA کار کند. بنابراين، شما مجبور نيستيد فقط براي بازي کردن به صورت آنلاين شبکه‌ي خود را در معرض آسيب‌هاي اينترنتي قرار دهيد. اگر چه ما براي ارتباط با مسيرياب بي‌سيم مشکلي نداشتيم، اما نتوانستيم اتصال شبکه را امتحان کنيم. اگر شما به Wi-Fi مجهز نيستيد، مي‌توانيد با آدابتور اترنت (Ethernet Adapter) که به يکي از پورت‌هاي USB متصل مي‌شود کار کنيد. بعد از اعمال تنظيمات شبکه‌اي Wii، سيستم با استفاده از سرويس WiiConnect24 نينتندو براي آنلاين بودن دايمي برنامه‌ريزي ميشود. کنسول با WiiConnect24 سازگار است و مي‌تواند به صورت اتوماتيک آپديت‌هاي سيستم، بازي‌هاي اضافي، اخبار و مانند آن را دانلود کند.

رسانه‌ها و قابليت‌هاي آنلاين Wii

رابط کاربري سيستم عامل کنسول Wii، تقريبا بر اساس کانال‌هاي تلويزيوني طراحي شده است. کانال‌هاي مستقل به صورت گرافيکي در يک شبکه چهارخانه‌اي نمايش داده مي‌شوند و به وسيله‌ي قابليت اشاره‌گر کنترل از راه دور (Wii Remote) هدايت مي‌شوند. ناوبري يا هدايت Wiiتوسط يک سري صفحات به نام کانال‌هاي Wii صورت مي‌گيرد که اين کانال‌ها از برنامه‌ي WiiConnect24 بهره مي‌برند.

شش کانال اوليه عبارتند از:
• کانال ديسک (Disc Channel)
• کانال Mii
• کانال عکس (Photo Channel)
• کانال خريد (Wii Shop Channel)
• کانال پيش‌بيني وضع هوا (Forecast Channel)
• کانال اخبار(News Channel)

کانال پيش بيني وضع هوا در 19 دسامبر 2006 ميلادي و کانال اخبار نيز در 27 ژانويه‌ي 2007 ميلادي در دست‌رس عموم قرار گرفت.
کانال‌هاي اينترنت (Internet Channel) و کنسول مجازي (Virtual Console)، دو کانال ديگري هستند که با استفاده از کانال خريد Wii، قابل دانلود مي‌باشند. نسخه‌ي بتاي کانال اينترنت در 22 دسامبر 2006 منتشر شد و هم اکنون در کانال خريد Wiiبراي دانلود در دسترس همه قرار گرفته است. نسخه‌ي کامل آن نيز در ماه مارس همان سال منتشر شد که تا ماه ژوين رايگان بود.
صفحه‌ي خانگي کانال، ورودي پيش‌فرض سيستم است که دست‌رسي به بازي‌هاي مبتني بر ديسک Wiiو GameCube و عناوين کنسول مجازي را مهيا مي‌کند.
کانال Mii به کاربران اجازه مي‌دهد تاMii ها (تصاوير آنلاين کوچکي که نماينده‌ي يک کاربر در اتاق‌هاي چت و بازي‌هاي معيني است) را خلق يا اصلاح کنند. Mii ها کارتوني و بسيار ساده هستند، اما کانال Mii شامل تنظيمات کافي براي کاربراني است که مي‌خواهند Mii هايي را خلق کنند که شبيه خودشان، دوستشان يا حتي اشخاص مشهور باشد. البته به نظر نمي‌رسد وجود اينMii ها چندان ضروري باشد. اما مي‌توانند در بازيهايي مثل Wii Sports به عنوان شخصيت‌هاي بازي و در کانال خبر به عنوان Avatars مورد استفاده قرار گيرند.
کانال عکس نيز امکان نمايش و ويرايش عکس‌ها را فراهم کرده است. از ديگر قابليت‌هاي Wii مي‌توان به اجراي فايل‌هاي موزيک و ويديوهاي QuickTime اشاره کرد. توجه داشته باشيد فايل‌هاي MP3 را تنها مي‌توانيد با نمايش اسلايد عکس‌ها اجرا کنيد. البته، ما نتوانستيم يک فيلم QuickTime را در اين دستگاه بارگزاري کنيم. در واقع بايد گفت مشاهده و ويرايش عکس‌ها کارکرد اصلي کانال عکس مي‌باشد. به شما امکان داده شده بيش از 1000 عکس را به کمک کارت SD و در يک زمان لود کنيد. هم‌چنين مي‌توانيد اين عکس‌ها را به طور مجزا نگه‌داريد، در آلبوم‌ها به گشت و گذار و جستجوي عکس‌ها بپردازيد و يک نمايش اسلايد از آنها را ببينيد. کانال عکس به يک ويراستار ساده‌ي عکس مجهز شده که بيش‌تر براي سرگرمي ست تا ويرايش‌هاي حرفه‌اي. اين ويرايش‌گر به شما امکان مي‌دهد با يک موسيقي زمينه‌ي شاد و تعدادي گزينه‌ي تصويري بسيار زيبا، تا حد زيادي احساس نقاشي کردن با ماريو در سوپر نينتندوي سابق را به بازيکن منتقل مي‌کند.
در مورد رسانه‌ها بايد گفت Wii نمي‌تواند سي‌دي‌ صوتي يا ويديوي DVD را اجرا کند. اين کار براي پايين نگه‌داشتن قيمت دستگاه بوده و کنسول نسل پيشين شرکت يعني مدلGameCube نيز فاقد قابليت اجراي DVD بود. با اين حال، خبري مبني بر تصميم نينتندو براي عرضه‌ي کنسولي با قابليت اجراي ويديويDVD در ژاپن منتشر شده است.
با وجود محدوديت در حجم فضاي ذخيره‌سازي اين دستگاه، هم‌چنان تلاشي براي ارتقاي حافظه‌ي آن صورت نگرفته و به نظر نمي‌رسد که شرکت در اين مورد تصميمي داشته باشد. کانال خبر، مرکز ارتباطات آنلاين دستگاه Wii است. اين کانال براي فرستادن پيغام به ديگر کاربران Wii و با استفاده از کدهاي مخفي منحصر به هر فرد مورد استفاده قرار مي‌گيرد. البته، ما نتوانستيم اين قابليت را بدون سرور آنلاين نينتندو امتحان کنيم. کانال خبر براي ارايه‌ي گزارش‌هاي مختلف از تغييرات صورت گرفته در تنظيمات سيستم Wii، مقدار زمان سپري شده در هر بازي و ديگر اطلاعات طراحي شده است. قيمت :3650000 تومان ‌‌این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

 

آخرین ارسال SILENT
موضوع انجمن آخرین نویسنده پاسخ نمایش تاریخ آخرین نوشته
گلکسی a70 معرفی شد اخبار گوشی ها SILENT 0 315 6 فروردین 1398 14:35
سانگ‌یانگ تیوولی یا سیتروئن c3 مقايسه اتومبيل ها SILENT 0 173 29 اسفند 1397 16:50
با نسخه ی فول آپشن ” سایپا آریو ” آشنا شوید شركت سايپا SILENT 0 163 27 اسفند 1397 15:56
شیائومیredmi 7 معرفی شد تازه های دنیای موبایل SILENT 0 287 27 اسفند 1397 15:55
تالاب لیپار؛ تالاب صورتی رنگ ایران استان سیستان و بلوچستان SILENT 0 168 27 اسفند 1397 15:52
معرفی استون مارتین والکری مشخصات اتومبیل های خارجی SILENT 0 172 27 اسفند 1397 15:48
نگاهی به مشخصات تسلا مدل y مشخصات اتومبیل های خارجی SILENT 0 89 27 اسفند 1397 15:47
مشاهده گوشی های نوکیا Taishan، Trochilus و Eagles در سرورهای شرکت FIH معرفی گوشی های جدید نوکیا SILENT 0 346 18 اسفند 1397 21:26
آنر Magic 2 3D معرفی شد اخبار گوشی ها SILENT 0 132 18 اسفند 1397 21:23
تست و بررسی دامای x7 نقد و بررسی تصویری خودرو SILENT 0 182 18 اسفند 1397 11:42


نقد و بررسي كنسول بازي Nintendo Wii 16 تیر 1388   #2 (لینک)
SILENT


SILENT آواتار ها

معاونت کل سایت
 
SILENT آنلاین نیست.

پاسخ : نقد و بررسي كنسول بازي Nintendo Wii پاسخ : نقد و بررسي كنسول بازي Nintendo Wii

کنسول مجازي
شما به راحتي مي‌توانيد با يک کنسول مجازي انواع بازي‌هاي قديمي را خريداري کنيد. اگر Wiiي شما آنلاين است، فقط کافي ست به کانال خريد Wii برويد و در بازي‌ها جستجو کنيد. اين بازي‌ها با امتيازات Wii قيمت‌گذاري مي‌شوند. امتيازات نيز به صورت کارت در فروشگاه‌هاي الکترونيکي، يا کارت اعتباري و به صورت مستقيم در فروشگاه‌هاي Wiiفروخته مي‌شوند. صرف نظر از اين‌که امتيازتان را چگونه به دست مي‌آوريد بايد اين امتياز را از طريق فروشگاه Wiiبه حساب خود واريز کنيد. با يک کارت امتياز Wii به راحتي مي‌توانيد با وارد کردن يک کد از طريق دستگاه Wii پرداخت خود را انجام دهيد. اگر مي‌خواهيد امتيازها را مستقيما و به صورت آنلاين بخريد، بايد اطلاعات کارت اعتباري خود را با Wiimote و صفحه کليد نرم‌افزاري Wii وارد کنيد.
بعد از کسب امتياز، نوبت به خريد مي‌رسد. به فروشگاه Wii برويد و کنسول مجازي را انتخاب کنيد. سپس در بازي‌هاي موجود به جستجو بپردازيد. در هر بازي يک اسکرين‌شات از عنوان بازي و شرح مختصري از بازي ارايه شده است. بنابراين مي‌توانيد قبل از تصميم به خريد، اطلاعات کمي در مورد بازي داشته باشيد. حالا روي دکمه Download کليک کرده، خريد را تاييد کنيد. Wii به شما خواهد گفت که دقيقا چه مقدار فضاي خالي در دستگاه باقي مانده و بعد از دانلود در حسابتان چند امتياز است. بعد از تاييد خريد، بازي انتخابي به طور اتوماتيک دانلود مي‌شود. روند دانلود نيز با انيميشن 8 کيلوبايتي برادران سوپر ماريو نشان داده مي‌شود. مدت زمان دانلود براي بازي‌هاي NES کمتر از يک دقيقه و براي بازي‌هايNintendo 64 games حدودا 10 دقيقه است. بعد از دانلود کامل بازي، اين برنامه به منوي اصلي فروشگاه Wiiبرمي‌گردد. اجراي بازي‌هاي دانلودشد‌ه‌ي کنسول مجازي به راحتي انتخاب‌کانال‌ها و فشردن دکمه‌‌ي شروع است.
بازي‌هاي کنسول مجازي در اصل تقليد کاملي از نمونه‌هاي اصلي‌شان هستند و جنبه‌هاي خوب و بد خودشان را دارند. اگر يک بازيکن حرفه‌اي باشيد مطمئنا از گيم پلي بازي‌هاي قديمي هيجان‌زده مي‌شويد. اما نا اميدي بازيکنان غير‌حرفه‌اي که از بازي‌هاي قديمي انتظار گرافيک به‌تري دارند چندان دور از انتظار نيست. با چرخاندنWiimote از پهلو، کارکرد آن به کارکرد دسته‌هاي قديمي بازي‌هاي NES و Turbographix-16 تغيير مي‌کند. به هر حال، براي بازي هاي SNES،Genesis و N64 به يک دسته‌ي قديمي GameCube متصل به يکي از پورت‌هاي قديمي GC يا دسته‌ي کنسول مجازي Wiiمتصل به Wiimote نياز داريد.
کاربراني که با صفحات وايداسکرين کار مي‌کنند بايد توجه داشته باشند که تلويزيون‌هاي وايداسکرين از بازي‌هاي قديمي کنسول مجازي پشتيباني نمي‌کنند. اگر با يک تلويزيون صفحه پهن کار مي‌کنيد، بازي‌هاي قديمي به طور قابل ملاحظه‌اي کش مي‌آيند. البته، ممکن است در آينده‌ يک آپديت ميان‌افزاري براي حل اين مشکل ارايه شود. تنها راه حل اين مشکل اين است که نسبت تصوير تلويزيون را براي بازي‌هاي کنسول مجازي روي 4:3 تنظيم کنيد و براي بازي‌هاي عادي دوباره آن را روي صفحه تصوير پهن برگرانيد.
کنترل از راه دور Wii به صورت يک‌پارچه طراحي شده و از سرعت‌سنج و نشان‌گر مادون قرمز براي دريافت موقعيت در يک فضاي 3 بعدي استفاده مي‌کند. به اين ترتيب، کاربران مي‌توانند با حرکات فيزيکي و فشار دادن دکمه‌ها کنترل کنند. Wiimote در واقع يک کنترل‌کننده‌ي پيشرفته‌ي حساس به حرکت است که به صورت بي‌سيم و با استفاده از پروتکل بي‌سيم بلوتوث با Wiiارتباط برقرار مي‌کند. Wii Remote مي‌تواند با استفاده از تکنولوژي بلوتوث حرکات شما را از فاصله اي 30 فوتي به کنسول Wii بفرستد. به عنوان يک دستگاه اشاره گر، اين دسته مي‌تواند سيگنال‌ها را از فاصله‌ي 15 فوتي بفرستد. امکان پشتيباني از 4 بازي‌کن به طور هم‌زمان نيز در نظر گرفته شده است.
البته، اين طراحي انقلابي کاملا بي‌سيم نيست. براي کارکرد دستگاه، ضروري ست ميله‌ي گيرنده را در بالا يا پايين صفحه‌ي تلويزيون قرار داد. خوشبختانه ميله‌ي گيرنده تا حد زيادي ناپيدا ست و ما حتي تا دقايقي بعد از راه‌اندازي سيستم فراموش کرديم که ميله آن جا ست. ميله گيرنده يک پلاستيک مستطيل شکل کوچک و سبک در حد و اندازه‌ي دو قلم است که به صورت افقي و پشت سرهم قرار گرفته‌اند. اين ميله با يک کابل خيلي بلند (در حدود 8 فوت) به دستگاه متصل مي‌شود و برپايي آن آسان و راحت است.
سرعت‌سنج‌هاي داخل ريموت چگونگي در دست گرفتن دستگاه و حرکات آن را در جهات مختلف تشخيص مي‌دهند. اين سنسورها حرکاتي از قبيل ضربه با چوب بيسبال يا چوب گلف را در بازي Wii Sport، ضربه‌ي سريع شمشير را در بازي The Legend of Zelda: Twilight Princess و حتي هدايت کاميون‌ها را در بازي Excite Truck کنترل مي‌کنند. علاوه بر اين، بسته به نوع بازي مي‌توانيد Wiimote را به طرق مختلف نگه‌داريد: شبيه يک دسته شمشير در Zelda and Red Stee، مانند يک راکت تنيس يا چوب بيس بال در Wii Sports يا به صورت افقي به عنوان ميله‌ي فرمان در Excite Truck. به علت وزن سبک Wiimote، عادت کردن به اين کنترل‌ها کمي زمان‌بر است. خوشبختانه يک بلندگو و يک مدل ازعکس العمل نيرو در داخل Wiimote تعبيه شده که مي‌تواند نسبت به حرکات شما، عکس العمل‌هاي صوتي و بساوايي نشان دهد. حتي انتخاب منوها در Wiiبه وسيله‌ي لرزش‌هاي کوچک و سودمند Wiimote مشخص مي‌شود.
Wiimote براي تشخيص موقعيت ريموت نسبت به تلويزيون از سنسورهاي مادون قرمز استفاده مي‌کند. مجموعه ديودهاي مادون قرمز در Wiimote با ميله گيرنده Wiiارتباط برقرار مي‌کنند تا به عنوان يک اشاره‌گر براي ناوبري منوها و نشانه‌ي روي اسلحه در بازي‌هاي اول شخص اکشن عمل کنند. لازم به يادآوري ست که عادت کردن به اين ريموت کمي زمان مي‌برد. اما پس از عادت کردن به آن لذت وافري را تجربه خواهيد کرد. البته اين دسته‌ها به طور کامل نمي‌تواند جانشين ترکيب موس و کيبورد محبوب براي بازي‌هاي FPS شود. اما واقعيت اين است که اين ريموت در مقايسه با دسته‌هاي کنسول‌هاي رايج عمل‌کرد به‌تري دارد. حال آن که سيستم کنترل جديد، علاوه بر سرگرم بودن، مبتکرانه هم طراحي شده است. گاهي اين اشاره‌گر حرکت‌هاي نامنظم يا ناگهاني دارد و براي تنظيم شيب دسته بايد کمي ماهرانه‌تر عمل کرد. بخشي از اين مشکل مي‌تواند به منحني يادگيري Wii برگردد.
قابليت‌ها و توانايي‌هاي اين ريموت به اندازه‌ي کافي تاثير برانگيز است. يک پورت ابزاري نيز براي اتصال ديگر اتصالات به کار مي‌رود.
از ديگر مشخصه‌هاي Nunchuk مي‌توان به تجهيزات حسگر حرکتي اشاره کرد؛ قابليت خوبي که براي مثال در بازي Twilight Princes يک حمله سريع چرخشي را به اجرا مي‌گذارد. به احتمال زياد Nunchuk را مي‌توان عمومي‌ترين وسيله‌ي جانبي مورد استفاده در ريموت به شمار آورد که در آينده در دست‌رس تمام کاربران قرار خواهد کرد. در حال حاضر، دسته‌هاي کنسول مجازي تنها لوازم جانبي تاييد شده به شمار مي‌رود.

گيم پلي و گرافيک
توانايي Wii در استفاده از دسته‌ي حس‌گر حرکتي براي اجراي بازي‌هاي مخصوص Wiiبزرگ‌ترين و بارزترين مشخصه‌ي آن است. بازي‌هاي منتشر شده Wii، شامل بازي قابل پيش‌بيني Legend of Zelda: Twilight Princes و بازي Wii Sports به همراه عناوين متنوعي از بازي‌هاي سوم شخص است که براي استفاده از کنترل Wiimote اصلاح شده‌اند. اما اگر منتظر رسيدن عناوين جديد بيش‌تري از Wii هستيد، بازي‌هاي ديگري در راه است. Wii با کنسول نسل پيشين خود يعني Nintendo GameCube سازگار است. چهار پورت داخلي براي دسته‌هاي GameCube و دو شيار کارت حافظه نيز ارايه شده تا آن دسته بازيکناني که مي‌خواهند از بازي‌هاي نسل آخر خودشان نهايت لذت را ببرند نيز راضي باشند.
اگر بازي‌هاي GameCube و Wii کافي نيستند، مي‌توانيد با کنسول مجازي نينتندو کار کنيد. اين بازي‌ها را مي‌توان از فروشگاه آنلاين نينتندو خريداري يا دانلود کرد. خريد بازي‌هاي کنسول مجازي ملزم به شناسايي شبکه Wii است. بنابراين، شما نمي‌توانيد بازي‌هاي کنسول مجازي را به يک کارت SD منتقل يا روي کنسول Wii دوستتان بازي کنيد. شايان ذکر است که بنا بر اظهارات نينتندو، به کاربر اين امکان داده شده تا در صورت پاک يا نابود شدن اطلاعات بازي‌هايي که پيش از اين دانلود شده‌اند، اين بازي‌ها را به رايگان و مجددا دانلود کند. بازي‌ها با امتيازاتWii را مي‌توان با کارت اعتباري يا کارت جايزه خريداري کرد. اين سيستم در اصل همانند فروشگاه آنلاين Xbox مايکروسافت عمل مي‌کند.
Wii تنها نمونه‌ي بارز از کنسول نسل بعدي شما نيست. N64 گرافيک قدرتمندي دارد، اما در مقايسه با Saturn و PSone ضعيف‌ بوده و قدرت GameCube نيز چيزي بين Xbox و PS2 قرار مي‌گيرد. به هر حال، از نظر بصري نميتوان Wiiرا با Xbox 360 و PlayStation 3 مقايسه کرد. حقيقت اين است که بسياري از توسعه‌دهندگان بازي، از GameCubeبا دسته‌ي کنترل از راه دور Wiiبراي توسعه‌ي اولين عناوين بازي‌هاي Wii استفاده کرده‌اند. قدرت Wii حدودا 2.5 برابر آخرين کنسول شرکت نينتندو يعنيGameCube ارزيابي مي‌شود. بازي‌هاي متوسط هم خيلي خوب به نظر نمي‌رسند. بازي‌هاي متوسط بيش‌تر به بازي‌هاي ارتقايافته‌يGameCube شباهت دارند. با وجود کنسول‌هاي مختلفي که هر ساله پيشرفت‌هاي بصري بيش‌تري مي‌کنند، زمان زيادي طول نخواهد کشيد که تفاوت‌هاي گرافيکي خودش را بيش‌تر و بيش‌تر نشان دهد.
دسته‌ي Wiiبه شکلي سيار جديد و پيشرفته طراحي شده، اما قدرت پردازش آن اين طور نيست. در اين دستگاه از پردازش‌گر Nintendo GameCube استفاده مي‌شود. در حالي که کنسول‌هاي سوني و مايکروسافت تصاوير 1080 پيکسلي با کيفيت بالا را پشتيباني مي‌کنند، Wii نيز مانند GameCubeتنها تا سقف 480 پيکسل را پشتيباني مي‌کند و حتي در آن حالت نيز نمي‌توان با کابل‌هاي A/V مرکب کار کرد.

قابليت سازگاري با کنسول‌هاي نسل پيشين
کنسول Wii با کنسول نسل پيشين خود، يعني مدل Nintendo GameCube و تمام نرم‌افزارها و بيش‌تر دستگاه‌هاي جانبي آن سازگار است. اين سازگاري با مدل قديمي‌تر، به کمک ديسک درايو نوري (که قادر به پذيرفتن ديسک‌هاي GameCube است)، مجموعه‌اي از چهار پورت دسته و دو شيار کارت حافظه‌ي GameCube محقق شده است. براي اجراي بازي‌هاي GameCube به يک دسته‌ي GameCube نياز داريد و هيچ يک از دسته‌هاي Wii Remote يا دسته‌هاي کلاسيک توانايي انجام بازي‌هاي GameCube را ندارند. فراموش نکنيد که براي ذخيره‌ي بازي به کارت حافظه‌ي GameCube نياز داريد. چرا که حافظه‌ي فلاش داخلي Wii قادر به ذخيره‌ي بازي‌هاي GameCube نمي‌باشد.

اتصال به Nintendo DS
در دستگاه Wiiاز اتصال بي‌سيم به Nintendo DS پشتيباني مي‌شود. در شوراي سياست‌گذاري شرکت نينتندو در سال 2006ميلادي شرح داده شد که DS از اتصال بي‌سيم خود براي ارتباط با کنسول بهره مي‌برد و به لوازم اضافي ديگري نياز نخواهيد داشت. اين اتصال به کاربران اجازه مي‌دهد از کارکردهايي مثل ميکروفن و صفحه‌ي لمسي DS به عنوان ورودي براي بازي‌هاي Wiiاستفاده کنند. بازي Pokémon Battle Revolution اولين بازي‌اي ست که در آن از اتصال DS-Wii نينتندو استفاده مي‌شود. بازيکنان با الماس‌ها يا مرواريدهاي Pokémon قادر به نبرد خواهند بود و مي‌توانند از نينتندو DS به عنوان دسته استفاده کنند. هم‌چنين اعلام شده که نينتندو DS قادر به اجراي نمونه‌هاي نمايشي بازي قابل دانلود از کنسول Wiiمي‌باشد.

کنترل‌هاي والدين
يکي از ويژگي‌هاي اين کنسول را مي‌توان کنترل‌هاي والدين به شمار آورد. اين مشخصه کاربران خردسال را از بازي با بازي‌هاي نامناسب نسبت به رده‌ي سني آن‌ها منع مي‌کند. هنگامي که کاربر مي‌خواهد يکي از بازي‌هاي Wii يا کنسول مجازي را اجرا کند، دستگاه محتواي رمز شده و رده‌ بندي سني را مي‌خواند. اگر اين رده بندي از سن تعيين شده بزرگ‌تر باشد، بازي بدون وارد کردن کلمه‌ي عبور لود نخواهد شد. به هر حال اين ويژگي در مورد بازي‌هاي GameCube تاثيري ندارد.
دستگاه‌هاي اروپايي از سيستم درجه بندي PEGI استفاده مي‌کنند، در حالي که دستگاه‌هاي آمريکاي شمالي از سيستم درجه بندي ESRB بهره مي‌برند. دستگاه Wii، سيستم درجه بندي بومي بيش‌تر کشورها را به انضمام سيستم درجه بندي CERO در ژاپن، USK در آلمان، هر دو سيستم PEGI و BBFC در انگلستان و OFLC در استراليا و نيوزلند پشتيباني مي‌کند.

اتصال آنلاين
دستگاه Wiiمي‌تواند با استفاده از Wi-Fi و يک USB متصل به آدابتور اترنت به اينترنت متصل شود. هر دو روش فوق به بازيکن اجازه مي‌دهد تا به سرويس Wi-Fi نينتندو دسترسي داشته باشد. نينتندو نيز مانند Nintendo DS، هزينه‌اي بابت بازي از طريق سرويس دريافت نمي‌کند. چگونگي اتصال بازيکنان با يکديگر نيز توسط سيستم کد دوستان کنترل مي‌شود. پيغام Wiiبراي مطلع کردن دوستاني ست که آي‌دي آنان در شبکه ثبت شده و اطلاعاتي را در مورد بازي خريداري شده به آن‌ها مي‌دهد. هم‌چنين، به شما امکان داده شده با استفاده از شبکه‌ي بي‌سيم LAN دستگاه با سيستم‌هاي ديگر Wii ارتباط و اتصال برقرار کنيد. به اين ترتيب، قادر خواهيد بود بازي‌هاي چند نفره‌ي بي‌سيم و محلي را در تلويزيون‌هاي مختلف اجرا کنيد.

ميان‌افزار
ميان‌افزار دستگاه Wii را بايد هر چند مدت يک بار ارتقا داد. آخرين نگارش ميان‌افزار اين دستگاه نسخه‌ي 2.0 است. ارتقاي اين ميان‌افزار براي استفاده از کانال‌هايي که احتياج به دست‌رسي اينترنتي دارند بسيار ضروري مي‌باشد. تمام اين دستگاه‌ها با آخرين نگارش از ميان‌افزاري عرضه شده‌اند. با اولين به روز رساني ميان‌افزار با استفاده از WiiConnect24 قسمت کوچکي از دستگاه غير قابل استفاده مي‌شود و اين کاربران را مجبور مي‌کند دستگاه‌شان را به کمپاني نينتندو ارسال کنند تا قسمت مربوط به ذخيره‌ي بازي‌ها تعمير شود يا آن‌که قطعه‌ي آسيب ديده را با يک قطعه‌ي نو به صورت رايگان تعويض کنند. گزينه‌ي دوم زمان برگشت سريع‌تري دارد، اما خطر از بين رفتن اطلاعات ذخيره شده نيز وجود دارد.

نتيجه گيري
با تمام اين توضيحات يک سوال کلي مطرح مي‌شود و آن اين است که آيا Wiiارزش خريدن دارد يا خير؟ البته، همه چيز به نوع کاربري و نياز شما بسته‌گي دارد و اين‌که شما، در واقع دنبال چه چيزي هستيد؟! اگر به دنبال يک جعبه‌ي چند رسانه‌اي همه‌منظوره با قابليت‌هاي نسل بعدي و گرافيک خيره کننده‌ي HD هستيد، Wii انتخاب خوبي نخواهد بود. اما نينتندو هرگز در اين عرصه ادعايي نداشته است. Wii به طور مستقيم بر روي عرضه‌ي سرگرمي و گيم پلي‌هاي جديد تمرکز داشته است. بازي‌هاي تک نفره درWii، گذشته از دسته‌ي جديد آن، چندان تفاوتي با Xbox 360 و PS3 ندارند. با اين حال Wiiچند چيز را به‌تر از Xbox 360 و PS3 انجام داده است: بازي‌هاي چند نفره برون‌خطي يا آفلاين و آساني ملحق شدن به اين بازي‌ها. بازي‌هاي چند نفره‌ي آفلاين يکي از مواردي است که Xbox 360 و PS3 توجه خاصي به آن نداشته‌اند. نظر مي‌رسد مايکروسافت چنان تلاشي را بر روي Xbox Live انجام داده که بازي‌هاي چند نفره‌ي آفلاين را فراموش کرده باشد. اين جا جايي است که نينتندو بر دو کنسول ديگر غلبه مي‌کند. در حالي که بيش‌تر بازي‌هاي Xbox 360 نهايتا به دو بازيکن محدود مي‌شود. به استثناي چند عنوان بازي‌هاي چهار نفره، دستگاه Wiiبا بازي‌هاي چند نفره‌ي آفلاين بسيار سرگرم‌کننده خواهد بود.
به شما امکان داده شده دوستان خود را براي بازي دعوت کنيد و در قالب دو تيم تنيس يا بولينگ به صورت تيم‌هاي رو در رو بازي کنيد. همه لحظات خوبي را خواهيد داشت و مسابقه سرگرم‌کننده‌اي را برگزار خواهيد کرد. بازي Super-Swing Golf نيز با دسته Wii Remote بسيار سرگرم کننده خواهد بود. در واقع شما فقط بايد دسته را حرکت دهيد و دسته بر اساس نحوه‌ي گرفتن آن، زاويه، سرعت حرکت آن و... کار مي‌کند. Wii Sports يکي ازآسان‌ترين بازي‌ها ست. اين يک بازي‌ ست که تمام مردم در هر گروه سني مي‌توانند در آن شرکت کنند. سخن اين نيست که PS3 و Xbox 360 خانواده‌پسند نيستند، اما زماني که خانواده‌ي شما به بازي مي‌پيوندند و جزيي از بازيکنان مي‌شوند آموختن بازي‌هايي مثل Gears of War يا Gran Turismo به آن‌ها تا حدي مشکل است. علاوه بر گيم پلي، دستگاه Wii دو ويژگي جديد خيلي خوب نيز دارد: يکي جستجوگر وب و ديگري کانال زنده‌ي پيش‌بيني وضع هوا. اين دو ويژگي بسيار جديد هستند و در عين حال،‌ سودمند.
جستجوگر وب براي Wii Remote و نمايش‌گرهاي تلويزيوني به شکل بسيار خوبي طراحي شده‌اند. کانال پيش‌بيني وضع هوا نيز براي مدتي سرگرم کننده خواهد بود. هر چند که شما فقط مي‌توانيد کره‌ي سه بعدي را که شبيه به کره‌ي زمين است به اطراف بچرخانيد. بنابراين بيش‌تر مواقع گزارش‌هاي هواشناسي از مقصدهاي تصادفي يا رندوم است. اين ويژگي جديد براي آن لحظاتي ست که مي‌خواهيد وضعيت آب و هوا را در تلويزيون چک کرده، دوستان و خانواده‌ي خود را شگفت‌زده کنيد. اين بار نينتندو با کنسول Wiiکاملا حساب شده عمل کرده است. از آن جايي که Xbox 360 و PS3 کنسول‌هايي هستند که شما به تنهايي يا هنگام بازي کردن با افراد آنلاين از آن لذت مي‌بريد، Wii مي‌تواند کنسول سرگرم کننده‌اي باشد که شما در کنار خانواده و دوستان خود از آن لذت خواهيد برد.

 
برچسب ها
nintendo, كنسول, نقد, wii

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه كاربراني كه از اين موضوع بازدید نمودند: 12 نفر
Administer, AMIR APPLE, bf_kamyab, elma1, erfan1373, Faulter, geryeha, Mohammad_Ava, ramin19763, SAMAN_747, SILENT, ببب
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!