انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > انجمن عمومی > مقالات ورزشی > ورزش های رزمی

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

ووشو چیست؟ 24 مرداد 1388   #1 (لینک)
jeevee


jeevee آواتار ها

کاربر فعال انجمن
 
jeevee آنلاین نیست.
نام واقعی: مهدی
نوشته ها: 204
سپاس از دیگران: 835 بار
سپاس شده: 336 بار
دوستان من: 7 نفر
محل سکونت: اهواز
عضو پارسی لند: مرداد 1388
حالت من: zirak
نمایش پروفایل jeevee    نمایش آلبوم های jeevee   اضافه کردن jeevee به لیست دوستان شما   گروه های دسته جمعی

ووشو چیست؟ ووشو چیست؟

ووشو (Wushu) نام مجموعه ورزشهای رزمی چینی است که با اسامی بوکس چینی و کونگفوی چینی هم از آن یاد میشود. در میان عامه مردم چین ، واژه کونگفو (Kung Fu) برای این ورزشها مصطلح است لیکن دولت مرکزی چین ، نام ووشو را برای معرفی ورزش رزمی سنتی خود به جهانیان اعلام کرده است.
تاریخچه پیدایش ووشو و آموزش ووشو


پیدایش ووشو به زمانهای بسیار دور که اولین صورت اجتماعات بشری در جوامع اولیه بوجود آمدند برمیگردد.در آن زمانها بمنظور حفظ سلامتی ،درمان بیماریها،افزایش بنیه جسمانی،افزایش طول عمر و آموزش مهارتهای نظامی به افراد آن جوامع حرکاتی ابداع گردید که بسط و گسترش آن در طول ادوار مختلف به ورزش زیبا و جذاب ووشوی امروزی بدل شده است . معتبرترین روایتی که در این خصوص نقل شده حاکی از آن است که در حدود سالهای ۵۲۰ بعد از میلاد ، یک راهب هندی بنام بودهیدهارما (یا داروماتائیشی) که در چین بنام " تامو " شناخته میشود، بمنظور اشاعه تعالیم مذهبی ،از هند راهی چین شده ودر معبدی بنام " شائولین " تعلیمات خود را آغاز میکند.
تعالیم راهب تامو شامل مجموعه ای از تمرینات پرهیزگاری و قواعد خشک انظباطی بود که بواسطه وضعیت جسمانی ضعیف،پیروان تامو طاقت تحمل تمرینات را از دست داده و بتدریج دچار ضعف و بیحالی میشدند. این موضوع باعث شد راهب تامو بمدت چند سال از معبد جدا شده و در غاری به تفکر و مراقبه بپردازد. او دراین مدت حرکاتی را بمنظور تقویت بنیه جسمانی راهبان معبد ابداع کرد و در بازگشت به شائولین ،با تمرینات ابداعی خود، شاگردانش را تحت تعلیم قرار داد. این حرکات به " ۱۸ حرکت دست راهب " یا (شی با لوهان چوان) موسومند که در سالهای بعد از تامو بسط و گسترش فراوانی پیدا کرده و بتدریج مبارزان و استادان متبحر فنون رزمی ، در شائولین پرورش یافتند.

افزایش قدرت راهبان و فنون مرموز معبد باعث شد تا حکومت وقت ، وجود معبد شائولین را تهدیدی برای حکومت خود احساس کرده و با لشکر کشی بدانجا ، در یک جنگ نابرابر اقدام به انهدام معبد و قتل عام راهبان نماید. تنها عده قلیلی از راهبان که توانسته بودند جان سالم از مهلکه بدر ببرند،میراث گرانبهای معبد یعنی فنون رزمی را با خود به نقاط مختلف چین برده و به اشاعه آن بین افراد خاص پرداختند. بدینسان تکنیکهای رزمی شائولین گسترش یافته و در ادوار مختلف ،تکنیک های جدیدی ابداع و سبکهای مختلفی با الهام گرفتن از پدیدههای طبیعی مثل طوفان و رعدو برق وحرکات و روشهای تهاجمی و تدافعی حیواناتی مثل درنا،ببر،خرس،اژدها،و ...،و حشراتی مثل آخوندک(مانتیس)، بوجود آمدند. با اینکه امپراطوران برخی از سلسله ها ی حاکم بر کشور چین ،تمرینات رزمی را خطری برای فرمانروایی خود میدانستند ، لیکن پادشاهانی هم بودند که خود شیفته این تمرینات بوده و خود موجبات گسترش آنرا فراهم نموده اند.در دوران سلسله های شانگ (Shang) و ژو (Zhou) حرکاتی از ووشو بوجود آمدند که برای آموزش سربازان استفاده میشد.
همچنین همه ساله در پائیز و بهار مسابقات کشتی خاصی بنام " جیائودی " برای انتخاب سربازان نمونه برگزار میگردید.باایجاد کاربرد نظامی برای ووشو ، رفته رفته حرکات رزم با شمشیر، نیزه و چوب و انواع سلاحهای دیگر هم پدید آمدند. ظهور گرههای نمایش خیابانی " لوچی" که از طریق نمایش حرکات رزمی امرار معاش میکردند ،خود باعث گسترش هرچه بیشتر ووشو گردید. دوران سلطنت سلسله های چینگ (Qing) و مینگ (Ming) را بواسطه وجود مدارس مختلف و سبکهای منعدد ،میتوان دوران شکوفایی ووشو بشمار آورد.برخی از حرکات باسلاح و بدون سلاحی که در تاریخ ثبت شدهاند عبارتند از: مشت زنی شش گامی ، مشت میمون ، بازی چوان ، سی چوان ، مشت شائولین ، مشت درونی ، حرکت چوب یودایو (ِYudayou) ، حرکت چوب چینگ تیان(Qing tian یا مزرعه سبز) ، حرکت چوب شائولین ، حرکت چوب ژانگ ، حرکت نیزه یانگ ، حرکت نیزه ما (Ma 's Spear) ، نیزه کوتاه لی ، حرکت عصای شا (Sha's Cane) ، نیزه لیو هه ، نیزه امئی (Emei) ، نیزه شائولین ، تک شمشیر پهن ، جفت شمشیر پهن ، شمشیر پهن یان یوئه ، و فرمهای ۲۴ حرکتی شمشیر باریک و غیره .

در طی سالهای ۱۹۱۲ تا ۱۹۴۹ سازمانهای بسیاری در چین برای ووشو تشکیل شدند ، مثل " انجمن هنرمندان رزمی "و انجمن تربیت بدنی و غیره ، که در گسترش ورزش ووشو نقش مهمی ایفا کردند. درسال ۱۹۲۸ انستیتو مرکزی ووشو توسط دولت جمهوری در "نان جینگ " تشکیل شد. در سال ۱۹۳۹ نخستین تیم ووشوی چین در یازدهمین دوره بازیهای المپیک در برلین ، یک یرنامه نمایشی از ووشو اجرا کردند که مورد توجه همگان قرار گرفت .با تاسیس جمهوری خلق چین ، ووشو بعنوان بخشی از فرهنگ اجتماعی و نیز تربیت بدنی و ورزش مردم درآمده و به طرز چشمگیری گسترش یافت . در سال ۱۹۵۶ انجمن ووشوی چین در پکن تشکیل شده و با انتشار حرکاتی همچون فرم ساده شده تای چی چوان ، چانگ چوان ،حرکات شمشیر پهن و باریک ، نیزه و چوب در سطوح مبتدی ،متوسطه و عالی ، در همگانی شدن ووشو کمک شایانی کرد. در سال ۱۹۵۸ نخستین پیش نویس قوانین مسابقات ووشو توسط کمیسیون ورزش و تربیت بدنی ایالتی گردآوری و تدوین شد. با راهنمایی همین کمیسیون و انجمن ووشوی چین ، انجمن ها ، اتحادیه ها ، مدارس ووشو ،انجمن های تحقیقاتی ،تیم های آماتوری و حرفه ای در مراکز آموزشی ، محله ها ، شهرها و ایالات تشکیل شدند که شبکه عظیمی از فعالیت های جمعی ووشو را بوجود آوردند.تیم ها و انجمن های ووشو در برخی از کالج ها و دانشگاهها تشکیل شدند و در برخی از موسسات تربیت بدنی ، رشته تخصصی ووشو برای دانشجویان دورههای لیسانس و فوق لیسانس دایر گردید.در سال ۱۹۸۴ درجه استادی ووشو توسط مجلس ایالتی تعریف شد . با تصویب دولت چین در سال ۱۹۸۶ " انستیتو تحقیقات ووشوی چین " تشکیل و بعنوان عالیترین مرجع ، به امر هدایت تحقیقات فنی و آکادمیک در زمینه ووشو پرداخت. دولت چین با برپایی تورنمنت های متعدد بین المللی ، ورزش سنتی خود را هرچه بیشتر به جهانیان معرفی کرد و در سال ۱۹۸۷ اولین دوره بازیهای آسیای ووشو در شهر یوکوهامای ژاپن برگزار شده و فدراسیون آسیایی ووشو (WFA) تاسیس گردید. دومین دوره مسابفات ووشوی قهرمانی آسیا در سال ۱۹۸۹ در هنگ کنگ برگزار شده و در سال ۱۹۹۰ و در طی یازدهمین دوره بازیهای آسیایی پکن ، این ورزش رسما بعنوان یک رویداد رقابتی و بین المللی معرفی گردیده و فدراسیون جهانی این ورزش بنام (IWUF) تشکیل و فعالیت خود را آغاز نمود. اولین دوره مسابقات ووشو قهرمانی جهان در سال ۱۹۹۱ در کشور چین برپا شده و دوره های بعدی آن هر دوسال یکبار برگزار میگردد. امروزه ووشو یکی از پرطرفدار ترین ورزشهای رزمی در سراسر جهان بوده و در سال ۲۰۰۸ بعنوان یکی از رشته های المپیک ، وارد این مسابقات خواهد شد.این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

 
6 کاربر ازش سپاس کردند .

آخرین ارسال jeevee
موضوع انجمن آخرین نویسنده پاسخ نمایش تاریخ آخرین نوشته
من، تو و سیب ( مشاعره ی دیدهای حمیدمصدق، فروغ فرخزاد و جواد نوروزی) اشعار و دیوان jeevee 11 1635 10 دی 1390 19:26
نه یکی، نه دوتا، می خورن سه تا سه تا... کلوپ هواداران استقلال kobra 5 613 18 آذر 1390 22:29
سیل در بهبهان (آیا قربانیان 11 تن بوده اند؟) اخبار حوادث jeevee 0 483 2 آذر 1390 20:37
چاکرا (مراکز انرژی بدن) ورزش های رزمی jeevee 0 890 28 آبان 1390 15:17
آموزش کامل فرم های شائولین وشوو ورزش های رزمی jeevee 3 2228 23 آبان 1390 22:15
آگهی فوت ورزشی ورزش های رزمی jeevee 0 558 11 مهر 1390 10:38
قهرمانی تیم ووشوی جوانان ایران در تورنمنت اوراسیا ورزش های رزمی jeevee 0 553 16 تیر 1390 12:04
وشوو حتي براي پير زنها...!!! ورزش های رزمی jeevee 0 602 18 اردیبهشت 1390 18:05
وشووی ایران از 2008 تا 2010 ورزش های رزمی jeevee 0 1556 29 آبان 1389 13:00

ووشو چیست؟ 24 مرداد 1388   #2 (لینک)
jeevee


jeevee آواتار ها

کاربر فعال انجمن
 
jeevee آنلاین نیست.
نام واقعی: مهدی
نوشته ها: 204
سپاس از دیگران: 835 بار
سپاس شده: 336 بار
دوستان من: 7 نفر
محل سکونت: اهواز
عضو پارسی لند: مرداد 1388
حالت من: zirak
نمایش پروفایل jeevee    نمایش آلبوم های jeevee   اضافه کردن jeevee به لیست دوستان شما   گروه های دسته جمعی

تقسیم بندی حرکات ووشو تقسیم بندی حرکات ووشوحرکات و سبکهای ووشو را میتوان از چند دیدگاه بررسی و تقسیم بندی نمود:
۱ - گسترش جفرافیایی
رشد و گسترش ووشو در نقاط مختلف چین تحت تاثیر شرایط اقلیمی و وجود دشتها ،جنگلها ، کوهستانها ، رودخانه ها و غیره قرار گرفته و سبکهای مختلفی بوجود آمده اند. در قسمتهای شمالی چین بواسطه وجود دشتهای هموار ، سبکهایی بوجود آمدند که در آنها ژست های باز و سبک ،حرکات سریع ، چابکانه و پرقدرت و ریتم واضح بچشم میخورد. در این سبکها از تکنیکهای دویدن ، جهش ، چرخش و معلق زدن ،استفاده میگردد. از معروفترین سبکهای شمالی ووشو که بنام مشت بلند هم از آنها یاد میشود میتوان به چانگ چوان ( شامل چا چوان و خوا چوان ) اشاره کرد.
در قسمتهای جنوبی چین بدلیل وجود رودخانه ها ، جنگلها ،مردابها و کوهستانها سبکهایی بوجود آمدند که دارای ویژگیهایی مثل : حرکات کوتاه و صریح ، اعمال قدرت ، استقرارهای محکم و موضع گیری های خوب بدن جهت آمادگی واکنش درمقابل حملات از هر سو ،می باشند. از معروفترین سبکهای جنوبی که بنام مشت کوتاه هم از آنها یاد میشود میتوان به نان چوان و مدارس متعددی همچون هونگ ، لیو ، چای، و لی ، اشاره کرد. نان چوان کاران اغلب با عضلات متورم اعمال قدرت نموده و فریاد میکشند.

۲- سیستم نرم و سخت
حرکات ووشو در دو سیستم حرکتی سخت (با استفاده از قدرت عضلات و مفاصل) و نرم (با استفاده از نیروی تنفس و تمرکز قوای ذهنی) به اجرا در می آیند.
در سیستم سخت یا بیرونی بیشتر به حرکات و تمرینات قدرتی و عضلانی پرداخته شده و آمادگی فیزیکی از اهمیت بالایی برخوردار است . این سیستم را اصطلاحا " وی چیا (Wei Chia) " مینامند و از معروفترین سبکهای آن میتوان به شائولین چوان ، دی تنگ چوان ،فنزی چوان ،و . . . اشاره کرد .
در سیستم نرم یا درونی که بر پایه پرورش ، ذخیره و کاربرد نیروی " چی " استوار است ، قدرت عضلانی نقش و تاثیر چندانی ندارد و انقباض عضلانی در کمترین میزان خود صورت میگیرد. در این سیستم از ضربات تند و خشن ، افت و خیز های شدید و نعره های بلند خبری نیست . این سیستم را اصطلاحا " نی چیا (Nei Chia) " مینامند و از معروفترین سبکهای آن میتوان به هسینگ آی چوان ، پاکوا چوان و نهایت برتر " تای چی چوان " اشاره کرد.

حرکتی از سبک یانگ تای چی چوان
-----------------------------------------------
نمایی از سبک پاکوا چوان (پاکوا جانگ)
۳- تمرینات فرم و مبارزه آزاد
ووشوی چینی را از نقطه نظر حرکت میتوان به دو دسته مهم طبقه بندی کرد:
* تمرینات فرم : فرمهای ووشو که با دست خالی ، با سلاح و یا بصورت مبارزه گروهی تمرین میشوند ، آمیزه ای هستند از مشت زدن ، لگد زدن ، پرتاب کردن ، غلبه کردن ، تسلیم شدن و حرکات یورشی در مجموعّه ای از تمرینات منظم و منطبق بر قوانین خاصی که از الگوهای مختلفی مرکب از حمله و دفاع ، پیشروی و عقب نشینی ، استقرارهای ایستا و پویا ، تندی و کندی ، خشونت و لطافت ، نرمی و سختی و غیره تبعیت میکنند.
از سبکهای دست خالی ووشو میتوان به تای چی چوان ، نان چوان ، چانگ چوان ، شینگئی چوان ، پاکوا جانگ ، باجی چوان ، تونگ بی چوان ، فنزی چوان ، پیگوا چوان ، شائولین چوان ، چوجیائو چوان ، دی تنگ چوان ، شیانگ شینگ چوان ، و . . . . اشاره کرد. تمرینات با سلاح با استفاده از سلاح های کوتاه (شامل شمشیر پهن ، شمشیر باریک و خنجر) ، سلاح های بلند (شامل نیزه ، چوب ، قداره ، و شمشیر پهن با دسته بلند ) ، سلاح های دوتایی (شامل جفت شمشیر پهن ، جفت شمشیر معمولی ، جفت چنگک ، جفت تبرزین ، جفت نیزه دوسر) و سلاح های انعطاف پذیر ( مثل زنجیر ۹ تکه ، جفت زنجیر ، یک شمشیر پهن با یک زنجیر ، چوب ۳ تکه ، چکش . کمند وغیره) انجام میشوند .
مبارزات گروهی نیز در زمره حرکات فرم قرار گرفته و شامل روشهای مبارزه دست خالی با یک حریف دست خالی یا یک حریف مسلح به سلاح های بلند و کوتاه ،و مبازره بوسیله یک یا دوسلاح با حریف دست خالی یا حریف مسلح به یک یا دوسلاح بلند یا کوتاه . همچنین اجرای فرمهای گروهی بدون سلاح یا با سلاح نیز به طبقه تعلق دارند.

* مبارزه آزاد : حرکات این طبقه عبارتست از هرگونه مبارزه آزاد مابین دو مبارز که با استفاده از هوش و زکاوت و تکنیک ، تحت شرایطی خاص و مطابق قوانین معینی انجام میگیرد. مبارزه آزاد " سان شو (San Shu) " ، مبارزه " پوش هند (Tui Shu) " و مبارزه تن به تن با سلاح کوتاه ، گستره این بخش را تشکیل میدهند.

 
4 کاربر ازش سپاس کردند .
ووشو چیست؟ 25 مرداد 1388   #3 (لینک)
Kent-X


Kent-X آواتار ها

مدیر انجمن نرم افزار
 
Kent-X آنلاین نیست.
نام واقعی: امیررضا
نوشته ها: 734
سپاس از دیگران: 1,713 بار
سپاس شده: 1,340 بار
دوستان من: 10 نفر
محل سکونت: همه جای ایران سرای من است
عضو پارسی لند: فروردین 1388
نمایش پروفایل Kent-X    نمایش آلبوم های Kent-X   اضافه کردن Kent-X به لیست دوستان شما   گروه های دسته جمعی

پاسخ : ووشو چیست؟ پاسخ : ووشو چیست؟

دوست عزیز بسیار مطلب زیبایی را عنوان نمودید.
اگر مایل بودید میتوانید در بخش ورزش به صورت تخصصی فعالیت کنید.
امیر/

 
3 کاربر ازش سپاس کردند .
ووشو چیست؟ 25 مرداد 1388   #4 (لینک)
jeevee


jeevee آواتار ها

کاربر فعال انجمن
 
jeevee آنلاین نیست.
نام واقعی: مهدی
نوشته ها: 204
سپاس از دیگران: 835 بار
سپاس شده: 336 بار
دوستان من: 7 نفر
محل سکونت: اهواز
عضو پارسی لند: مرداد 1388
حالت من: zirak
نمایش پروفایل jeevee    نمایش آلبوم های jeevee   اضافه کردن jeevee به لیست دوستان شما   گروه های دسته جمعی

اصطلاحات ووشو اصطلاحات ووشو

استقرارها:

كونگ بو = ايستادن كماني

شوبو = پاگربه اي

پو بو = ايستادن خميده به پهلو

دين دي بو = ايستادن پروانه اي منفرد

شانگ بو = گام برداشتن به جلو

مابو = استقرار اسب سواريتعادلها :

س چواي پينگ خنك = تعادل با پاهاي كشيده شده به پهلو

يامگ ش پينگ خنگ = تعادل متمايل به عقب

ش زي پينگ خنك = تعادل با دستان باز شده از طرفين

ديه شو چا = فرود آمدن با حالت پاباز از جلو


چوئه دي لونگ = به پايين ليز خوردن
تنگ كونگ پن توئي = ضربه 360 درجه اي پا در هوا و افتادن به پهلو

تنگ كونك شوان س چواي = ضربه پا به پهلوتكنيكهاي پا :

چي ين سائو توئه = حركت درو از جلو

خوآ سائو توئه = حركت درو از پشت

خنگ دينگ تويه = ضربه افقي با نوك پا

فن جيائو = ضربه جدا كننده

دنگ جيائو = ضربه با پاشنه پا

تنگ كونگ في جيائو = ضربه پرشي پا به جلو

شوان فنگ جيائو = لگد گردبادي

تنگ كونگ بي لي ين = لگد نيلو فر آبيپرشها :

بي لين جيائو = ضربه پرشي پا به شگل نيلوفر آبي

تنگ كونگ جنگ تي توئي = كشش پرشي مستقيم پا از جلو

س كونك فن = چرخش 360 درجه در هوا ( عرب )

شوان زي = حركت پروانه

شوان زي جوان تي = حركت پيچشي پروانه1
ووشو

كونگ فوي چيني يا بوكس چيني و تركيبي از كاملترين و اصيلترين فنون رزمي به همراه حركات آكروبات و ژيمناستيك و روشهاي مبارزه


2
سبكهاي استاندارد
سبكهاي مسابقاتي شامل : سبكهاي بدون سلاح چانگ چوان نان چوان تاي چي چوان وسبكهاي باسلاح دائوشو (شمشير پهن) جي ئن شو( شمشير باريك)- گوئن شو (چوب) چيانگ شو(نيزه) كه مربوط به سبك چانگ چوان مي باشند . نن دائو (شمشيرپهن) نن گوئن (چوب) كه مربوط به سبك نان چوان مي باشند . جي ئي تاي چي ( شمشير باريك) كه مربوط به سبك تاي چي چوان مي باشد .


3
تالو
اجراي حركات نمايشي (فرم) ووشو


4
سن شو
مبارزه آزاد ووشو5
جون بي
حالت آماده6
لائوشه
استاد بزرگ7
شيفو
مربي8
تونگ شو من ها
احترام ابتداي تمرين از جانب استاد بزرگ9
لائوشه ها
جواب هنرجويان به استاد بزرگ10
تونگ شو من زاي جي ئن
احترام پايان تمرين از جانب استاد بزرگ11
لائوشه زاي جي ئن
جواب هنرجويان به استاد بزرگ


ویرایش توسط jeevee : 25 مرداد 1388 در ساعت 09:17.
 
5 کاربر ازش سپاس کردند .
ووشو چیست؟ 21 بهمن 1388   #5 (لینک)
jeevee


jeevee آواتار ها

کاربر فعال انجمن
 
jeevee آنلاین نیست.
نام واقعی: مهدی
نوشته ها: 204
سپاس از دیگران: 835 بار
سپاس شده: 336 بار
دوستان من: 7 نفر
محل سکونت: اهواز
عضو پارسی لند: مرداد 1388
حالت من: zirak
نمایش پروفایل jeevee    نمایش آلبوم های jeevee   اضافه کردن jeevee به لیست دوستان شما   گروه های دسته جمعی

نه استقرار مهم در وشوو نه استقرار مهم در وشوو


 
3 کاربر ازش سپاس کردند .
ووشو چیست؟ 21 بهمن 1388   #6 (لینک)
jeevee


jeevee آواتار ها

کاربر فعال انجمن
 
jeevee آنلاین نیست.
نام واقعی: مهدی
نوشته ها: 204
سپاس از دیگران: 835 بار
سپاس شده: 336 بار
دوستان من: 7 نفر
محل سکونت: اهواز
عضو پارسی لند: مرداد 1388
حالت من: zirak
نمایش پروفایل jeevee    نمایش آلبوم های jeevee   اضافه کردن jeevee به لیست دوستان شما   گروه های دسته جمعی

نام آوران هنر رزمی ووشو ... نام آوران هنر رزمی ووشو ...


اژدها:
ازبرترین حیوانات در دفاع و حمله است.که درباره آن قبلا گفته شد.فقط باید گفت که نوع پنجه اش بصورت است که 4انگشت بصورت خمیده و انگشت شصت بصورت معمولی است.


ببر :
در چین شیر زندگی نمی کند.به همین خاطر ببر بعنوان سلطان حیوانات است.پنجه ببر بصورتی است که تمام انگشتها کاملا کشیده وبعد خم میشود .باید گفت که پنجه ببر حالتی فشاری دارد.

درنا:
درنا از پرندگانی است که به علت ماندن روی پاهایش به مدت طولانی در مقابل گرگ معروف است .که از این حرکت آن در وینگ چون و ووشو استفاده میشود.
پنجه درنا بصورتی است که 4انگشتها بصورت صاف و شصت زیر 4انگشت قرار میگیرد .بصورتیکه کلیه انگشتها به هم بچسبند.

مار:
پنحه مار دو نوع است .یکی بصورتی است که3نگشت بصورت صاف و انگشت کوچک وشصت کمی خم میشود.نوع دوم آن بصورتی است که 5انگشست به هم چسبنده وکف دست رو به بالا است.

پلنگ:
پلنگ حیوانی است که مهروفترین پنجه را دارد.و در کلیه هنرها و ورزشهای رزمی بکار میرود.باید توجه کرد که انگشت شست باید جمع شده باشد .چون اگر رو باشد امکان شسکستن آن استدر اصل این پنج حیوان به پنج حیوان شائولین معروفند.


البته دور از جون نه اینکه اینا جا آدما قهرمان هستن
منظور از نام آوران یه جوری ادای دین به این جونورا بود
هر چی باشه این سبکا از حرکات اونا استخراج و ادراک شده...

 
5 کاربر ازش سپاس کردند .
ووشو چیست؟ 7 اردیبهشت 1389   #7 (لینک)
jeevee


jeevee آواتار ها

کاربر فعال انجمن
 
jeevee آنلاین نیست.
نام واقعی: مهدی
نوشته ها: 204
سپاس از دیگران: 835 بار
سپاس شده: 336 بار
دوستان من: 7 نفر
محل سکونت: اهواز
عضو پارسی لند: مرداد 1388
حالت من: zirak
نمایش پروفایل jeevee    نمایش آلبوم های jeevee   اضافه کردن jeevee به لیست دوستان شما   گروه های دسته جمعی

تعدادی از اصطلاحات چینی مورد استفاده در ورزش وشوو تعدادی از اصطلاحات چینی مورد استفاده در ورزش وشوو

یه سری از اصطلاحات ساده ی وشوو تو پستای قبلی گفته شده...

تو این پست به تعدادی دیگه از این اصطلاحات و استقرارها و ضربات و دفاعها و حیوانات روشها و قسمت های بدن به زبان چینی اشاره می کنم ...
*************************


مابو
نشست پا اسبي

گونگ بو
ايستادن متمايل به جلو

شي بو
ايستادن پا گربه اي

تي‌چي
استقرار زانو بلند

پو بو
نشست اسبي روي يک پا

چي يه بو
ايستادن پا ضربدري

خندن بو
حالتي از گونگ بو که پاها موازي است

هـاي بو
نشست سر پنجه‌اي پا

دولي بوتوما
ايستادن زانو بالـا
استقرار پروانه‌اي زانو
يک پا روي زمين

دن ديه بو کوواي ما
نشست کشيده يک پا

چوات سينگ
نشست بروي پاشنه‌ي پا

هوان چن بو
چهار زانو نشستن

چي لونگ بو
استقرار اژدها

هوان چي چن بو
چهار زانو نشستن با نفس آرام

لـا او ما
نشستن بر روي زمين

تويي فا
ضربات پا در ووشو

تن تونه
ضربات پاشنه پا به جلو

دينگ تونه
ضربه با تيغه پا به جلو


سه چو ايتونه
ضربه به پهلو با تيغه

پي جي يائو
ضربه با روي پا

ين خه تو
ضربه با پاشنه

تن کونگ تونه
حرکات پرشي

خوسانو
درو از پشت

تن خاي پينگ خن
تعادل پا بالـا از پشت

جن تيه
کشش پا از جلو

پينگ فن
قلـاب کردن پا پشت

تن کونگ
حرکات پرشي

شوان فنگ جا
پا از خارج به داخل

تن کونگ پي
ضربه پرشي به جلو

تن کونگ باي
چرخش ازداخل به خارج

پن توئه ديه افت
در روش جنوبي

سمبلي توئه
پريدن چرخشي

شوانزي
پرش پروانه اي

ميخوا
روش شکوفه آلو

يوان
روش ميمون

چي سينک
روش هفت ستاره

جينگ لو
خط سير انرژي در بدن

سين يي
روش بوکس تقليدي

داخانگ تون بي
روش دستان بلند

شيائوخونگ
روش کاربد سلـاح

شواي جي يائو
قدرت پنهان در مبارزه

فنک خواه
روش باد و آتش

چي تيان داشنگ
روش بوکس ميمون سلطان

باجيج چي داشنگ
بوکس تقليدي ميمون

پيکواچي داشنگ
بوکس تقليدي گوريل

بيجي چان
ايستادن بر روي يک انگشت

جي چوان چيانگ
روش انگشتان نيزه

چي ميفنگ
روش باد به دنبال ابر

تونگ بي
روش حملـات مستقيمـ دست

چون تايجي کنگ
روش معماي دستان بودا

تي ان
تمرينات منظمـ کار با تان


يوان چي
تمرينات انرژي حقيقي

لوهان چوان
دستان آهنين راهب

ليانگ چي
باز کردن راه تنفس

داکوي هيسنگ
دستان بلند ستاره اي

هيسياشي
ضربات پنجه‌ي مار

شان تونگ چي
فشار دست بلندکوهستان

يون شوچي
فشار دست امواج ابري

پيه شن چي
فشار دست تابيده

داکواپائولو
فنون ناقوس بزرگ

لوهان هسي چي پائو
ضربات دست راهب به نقاط حساس

ايرون پالمـ
شکستن اجسام

چي سائو
تمرينات آرنج چسبيده

نون موي
مشت عمودي

ونک جيانگ
ضربه کف دست به بالـا

داي جيانگ
ضربه‌ي کف دست به پايين

هوئن سائو
دفاع دايره‌هـاي مچ

بون سائو دفاع آرنج به بالـا

تان سائو دفاع کف دست به بالـا

فوک سائو دفاع پيچشي دست

پک سائو دفاع با کف دست

گامـ سائو دفاع فشاري دست

فوت سائو دفاع به سمت خارج

جوت سائو دفلع انقباضي دست

بيل سائو دفاع با سر انگشتان

تارن سائو دفاع مچ به سمت بالـا

اييک کان لينگ ابتدايي ترين تمرينات تنفسي

خوئي تونه جارو بيپا تک پا لگد اسبي

تان تک لگد نفوذي کشيده

لين بوکوئن مشت زني کوتاه

پيگوا کوئن مشت قيچي کننده

لي گا دفاع ساعد به بالـا

واي گا دفاع ساعد به بيرون

چن ناي نشستن به حالت چهار زانو

يونگ گارد

يونگ ما گارد اسب

دي جونگ حالت ايستاده آزاد

تگ لگد

جيک تک لگد از جلو

جوک تک لگد از لو

چائو تک لگد با پاشنه

ديمـ تک لگد با کف پا

پاي تک لگد چکشي

بيوتک لگد تيغه از جلو

تان ما ايستادن

پاي لين توجه

شانک شي تعظيمـ کردن

چي شي شروع کن

پاي‌هـائو روش دويدن

ليانک چي تنفس دائم

يونوهسي جاي مشخص

پائو استقرار

تان پي ين ضربات دست

هيسياشي ضربه سر انگشت

تانک لـانک ضربه آخوندک

شي فو - سي فو استاد سبک

سي چوا هنر جو

ساي هينگ هنرجو ارشد

ساي داي ارشد کلـاس

سي فو استاد

سي کانک استاد بزرگ سبک

چو فنک بخش مهم

سه سويي وارد کردن

ون کونک با تدبير

چوان شن روش زدن

چين پو گامـ برداشتن

تان پي ين تک ضربه با دست

يو راست

شو چپ

چي يانو جهت مختلف نيرو

يو فن گارد

هوان برگشت به حالت او ليه

وو فنون چي تنفس

لـانک بزرگ

لوهان راهب

تانک شو روش مبارزه در شائولين

پوهو جلو آمدن

شانگ هر دو دست

شو مسابقه تمرين

زو چن جمـ شدن

پاي روش

پو حالت

پنک جا خالي دادن

لي يو غلطيدن به عقب

آن هل دادن

داکواي بزرگ

کواي کوچک

فونک سريع

کان چويي ضربات آرنج

ين پوشيده-سياه-سمبل

چونک مستقيم

يانگ برهنه-سفيد-سمبل

چوان مستقيم

چانگ کف دست

سه چوان وارد کردن مشت

لو قلـاب کردن

لويوا چنگ زدن

تيالود قطع کردن

پنک ساطور کردن

نين چسبيدن

گائو خمـ کردن

لونگ اژدها

تانگ لـانگ آخوندک

پائو پلنگ

تاشنگ ميمون

تاشنگ من ميمون بزرگ

شي مار

هو درنا

فو ببر

کوئن مشت

يين عقاب

چائو پنجه

دائو تيغه

فو چائو پنجه ببر

بين چائو پنجه عقاب

پائو چائو پنجه پلنگ

شي سو دست مار

لونگ سائو دست اژدها

دائو سو دست برنده

لونگ کوئن مشت اژدها

تانگ لـانگ کوئن مشت آخوندک

تاشنگ کوئن مشت ميمون

پائو کوئن مشت پلنگ

سون سائو دست باد

بوک هوک پاي روش درناي سفيد

بوک فوک پاي روش ببر سفيد

پنگ کوئن مشت‌هـاي ساطوري

دائو شو شمشير ن

جيان شو شمشير باريک

گوئن شو چوب

چيانگ شو نيزه

نان دائو شمشيرن جنوبي

نان گوئن چوب جنوبي

تايچي جي ين شمشير باريک تايچي

گوئن دائو شمشير دسته بلند

سن گوئن نانجي کوسه چوبه

جوچي زنجير

شانگ گو سلـاح عصا و حلـالي

چنتائوگونا پيچش شمشير با ضربه

گوادائو دفاع شمشير به طور دوراني ازبالـابه پايين

جادائو ضربه نفوذي نوک شمشير

ليائودائو دفاع از پايين به بالـا شمشير

پي دائو حرکت چکشي شمشيربه طرف پايين

تسي جي ين ضربه نفوذي به جلو

جي يائوجي ين حرکت دوراني مخالف عقربه ساعت

دين جي ين ضربه نومـ به بالـا

بونگ جي ين ضربه با نوک شمشير

ووئن خوا حرمت هشت

لو ئن گوئن ضربه دوراني چوب

دي ين گوئن ضربه نوک چوب

سائو گوئن درو کردن با چوب

بيگوئن قرار گرفتن چوب پشت سر

شواي گوئن ضربه چوب به زمين

جيائو گوئن زدن ضربه با ته چوب

لن نا حرکات دوراني

چيانگ شو اصطلـاحات مربوط به نيزه

بونگ چيانگ کج کردن نوک نيزه

جا چيانگ نفوذ نوک نيزه به جلو

ووئن چيانگ حرکت هشت

پي چيانگ حرکت چکشي نيزه

فنگ تو پشت سر

تويي کو آخرين مهره‌ي ستون فقرات

چان کونگ مهره وسطي روي کمر

مينگ من کمر

تي ان هسين روي پيشاني

شان کين وسط دو ابرو


فنگ وي فقرات روي باسن

چونگ چينگ تسو
قفسه سينه‌ي سمت چپ

شين وو
جناغ سينه

چونگ وان
چهار سانت بالـاي ناف

چوپوچينگ
ناف

فينگ من
چهار سانت زير ناف

لوکينگ
بيضه‌هـاي ميان پا

تان تي ان
محل متعادل نيروي چي

__________________
در حال چاپ ...

ویرایش توسط jeevee : 7 اردیبهشت 1389 در ساعت 23:00.
 
2 کاربر ازش سپاس کردند .
برچسب ها
88, 9, e1, gom, gray, http, ir, jpg, red, size, ten, فن, فشاری, قبلا, منظور, میگیرد, ماندن, مبارزه, متعادل, معمولی, نقاط, نيروي, همین, هنر, هنرها, ووشو, وبعد, ورزشهای, کلیه, کمی, کاملا, کردن, گفته, گرگ, گربه, پلنگ, پنجه, پي, پايين, white, www, آلو, آرام, امواج, امکان, اینکه, اینا, ابر, ادراک, استقرار, اصل, بلند, بکار, بالایی, باشه, برگشت, برداشتن, تنفس, ترين, جلو, جمع, جوری, جي, جارو, حقيقي, حیوانات, حالتی, حرکات, خمیده, خه, خالي, خارج, دوم, دین, دیگه, دسته, راهب, رزمی, زندگی, زبان, سفيد, سلطان, سياه, سريع, شیر, شان

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه كاربراني كه از اين موضوع بازدید نمودند: 28 نفر
2500, abedi.ehsan, Administer, Alireza, behzad-007, djmhg, erhoj, Farzin, ghoghnoose_dana, Ghoghnus, GodMaster, jeevee, jojo6835, Kent-X, khobyari, legend, m s sh, magd, mahdichi, morteza3141, pereshant, qazx180, sandakaran, silent mj, talebi, محی, دومرول, روشنا
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2016, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!