انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > مقالات علوم پایه و انسانی > علوم تربيتي و روانشناسي > روانشناسي تربيتي

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

آشنايي با روانشناسي تربيتي
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
آشنايي با روانشناسي تربيتي 14 بهمن 1387   #1 (لینک)
Administer


Administer آواتار ها

مديريت كل سايت
 
Administer آنلاین نیست.

آشنايي با روانشناسي تربيتي آشنايي با روانشناسي تربيتي

سلام عزیزان
تعریف روانشناسی تربیتی
روان‌شناسی تربیتی یکی از مهم‏ترین رشته‌هایی است که به بحث و بررسی پیشرفت‌های درسی و نارسائی‌های تحصیلی یادگیرندگان می‌پردازد. به عبارتی روان‌شناسی تربیتی شاخه‌ای از علم روان‌شناسی است که هدف آن کمک به دستاندرکاران تربیت در برخورد درست با مسائل آموزشی و تربیتی است.دید کلی درباره روانشناسی تربیتی
تربیت معادل اصطلاح انگلیسی education است که گاهی نیز به پرورش ترجمه شده است. در هر حال تربیت عبارت است از جریانی منظم و مستمر که هدف آن کمک به رشد جسمانی، شناختی، روانی، اخلاقی و اجتماعی یا به طور کلی رشد شخصیت افراد در جهت کسب هنجارهای مورد پذیرش جامعه و نیز کمک به شکوفا شدن استعدادهای آن‌هاست. به این ترتیب واژه تربیت معنی کلی‌تری می‌یابد و از آن‌جا که نظام تربیتی، نظامی گسترده است، روان‌شناسی تربیتی در بدو تأسیس عمده زمینه‌های تربیت را شامل می‌شد، اما با رشد سایر حوزه‌های روان‌شناسی حیطه عمل آن محدودتر گشته و تنها مسائل تربیتی مربوط به شرایط آموزشگاهی و آموزش را شامل شد.

تاریخچه آن
از زمانی که «ویلهلم وونت» (Willhelm Wundt) در سال 1879 آزمایشگاه روان‌شناسی خود را در دانشگاه لایپزیک تأسیس نمود، همه پژوهش‌هایی که از آن پس در مورد مسائل رشد آدمی، تفاوت فردی، هوش، انگیزش، یادآوری و فراموشی، ارزشیابی تحصیلی، شیوه‌های یادگیری و هر نوع پژوهشی که با آموزش و پرورش ارتباط داشته است، انجام گرفتند، ستون اصلی روان‌شناسی تربیتی را تشکیل می‌دهند.
نخستین کتاب روانشناسی تربیتی که به وسیله «ثرندایک» (Thorndike,E.L) در سال 1913 انتشار یافت، به تحقیق در مورد طبیعت و فطرت آدمی تفاوت‌های فردی و قانون‌های یادگیری پرداخت و مسائل آموزشی را با روش‌های علمی توصیفی و آزمایشی مورد بررسی قرار داد.

نقش و تأثیر آن در زندگی
امروزه رونق اقتصادی، پویائی فرهنگی، آسایش عمومی و به طور کلی توانائی صنعتی و خودکفائی هر جامعه‌ای به نظام آموزشی برتر و پیشرفته‌تر آن وابسته است. زمانی که به دستگاه‌های عظیم آموزشی در کشورهای قدرتمند جهان نظر بیفکنیم، مشاهده می‌کنیم که چه نیروی بزرگی و با چه برنامه‌های سنجیده‌ای برای تربیت و آموزش کودکان و نوجوانان، کارگران فنی، مهندسان، حسابداران، مدیران، معلمان و بسیاری متخصصان دیگر دست‌اندرکارند و برای تربیت مدرسان و کارشناسان هر یک از این رشته‌ها سازمان‌های گوناگون دیگری با برنامه‌ها، تکنیک‌ها و روش‌های خاص به فعالیت ادامه می‌دهند. موفقیت این سازمان آموزشی، وابستگی تام به اجرای درست یافته‌ها و دستاوردهای روانشناسی تربیتی دارد.

ساختار روانشناسی تربیتی
ساختار عمل روانشناسی تربیتی به طور کلی در سه مرحله انجام می‌گیرد: در مرحله نخست که فعالیت‏های پیش از آموزش نامیده می‌شود، مواردی چون بررسی اهداف شناخت‌ها و ویژگی‌های یاد گیرنده را در برمی‌گیرد. در مرحله دوم یا فعالیت‌های ضمن آموزش، مسائلی چون انگیزش فرایند یادگیری، ویژگی‌های معلمان و تدریس مؤثر مورد بحث قرار می‌گیرد و آخرین مرحله یا فعالیت‌های پس از آموزش، به موضوع ارزش‏یابی از عملکرد اختصاص دارد.

شیوه عمل در آن
در هر یک از ساختارهای فوق، روانشناسی تربیتی با استفاده از شیوه‌های پژوهش علمی به شناسایی مسائل تربیتی می‌پردازد. شیوه عمل آن هر چند کاملاً از دسته پژوهش‌های آزمایشی در علوم تجربی نیست، اما به روش‌های علمی و دقیق اهمیت فراوان داده می‌شود.

ارتباط روانشناسي تربيتي با سایر علوم
روانشناسی تربیتی دانشی است که به دین، فلسفه و پژوهش‌های آزمایشگاهی وابسته است. به ویژه با روان‏شناسی علمی پیوندی استوار دارد. در این حوزه با روانشناسی رشد، روانشناسی شخصیت، روانشناسی کودک، اندازه گیری و ارزشیابی و روانشناسی یادگیری مرتبط است.

کاربردهای آن
روانشناسی تربیتی نقش کارسازی در شناخت شاگردان، تربیت معلمان و طرح و اجرای برنامه‌های آموزشی و پرورشی به عهده دارد. تدوین و طرح ریزی محتوای درسی سال‌های مختلف تحصیلی بر پایه اصول و کشفیات روان‌شناسی تربیتی، آشناسازی معلمان با شیوه‌های تدریس نوین که حاصل پژوهش‌های روانشناسی تربیتی است و کاربست دیگر یافته‌های تربیتی در شرایط آموزشگاهی به بهبود عملکرد یادگیرندگان و در نتیجه رسیدن به اهداف جزئی و کلی تربیتی در سطح فردی و جامعه خواهد شد.
با شناخت تاثیر مهم یافته‌های این شاخه از علم در پیشرفت فرد و جامعه توجه بیشتری بر این علم مبذول می‌شود. استفاده از یافته‌های این علم سرعت بیشتری را در رشد علمی، تکنولوژیک اقتصادی و... جامعه خواهد داشت.
درزمینه آموزش کارا و پرورش سالم دو عامل نقش بی‌نهایت کلیدی دارد:
1- آموزشگاه
2- آموزگاراین مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

__________________

امان از آن زمانی که بیفتد به روی نامه ام چشمان مهدی
دلش می گیرد و با چشم گریان بگوید این هم از یاران مهدی
 

آخرین ارسال Administer
موضوع انجمن آخرین نویسنده پاسخ نمایش تاریخ آخرین نوشته
نمای داخلی و خارجی تویوتا کمری Toyota Camry (2018) مشخصات اتومبیل های خارجی Administer 2 832 19 دی 1396 19:29
نمای داخلی و خارجی کیا سورنتو 2019 مشخصات اتومبیل های خارجی Administer 0 919 19 دی 1396 19:24
نمای داخلی مزدا 6 2018 مشخصات اتومبیل های خارجی Administer 0 876 19 دی 1396 19:20
نمای داخلی رنو کپچر 2018 مشخصات اتومبیل های خارجی Administer 2 986 19 دی 1396 19:16
نمای داخلی رنو مگان rs 2018 مشخصات اتومبیل های خارجی Administer 3 821 19 دی 1396 19:12
قیمت پژو مدل سال 97 صفر کیلومتر قيمت خودرو elenaaa 4 2086 19 دی 1396 18:57
سوالات امتحان نهایی درس زبان انگلیسی (3) رشته ریاضی و فیزیک نمونه سوالات امتحانی مدارس Administer 0 964 12 بهمن 1395 23:37
سوالات امتحان نهایی درس جبر و احتمال رشته ریاضی و فیزیک نمونه سوالات امتحانی مدارس Administer 0 675 12 بهمن 1395 23:36
سوالات امتحان نهایی درس هندسه رشته ریاضی و فیزیک نمونه سوالات امتحانی مدارس Administer 0 545 12 بهمن 1395 23:34


برچسب ها
آشنايي, تربيتي, روانشناسي

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه كاربراني كه از اين موضوع بازدید نمودند: 11 نفر
8778, Administer, arghand, kkkkk, rahgouzar, ramesh, rtjyt, فريبا فهميده, yaskabod, zahra12, سید رضا
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!