انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > فنی و مهندسی > مهندسی معماری

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

باغ مینیاتوری 22 شهریور 1389   #1 (لینک)
djmhg
همکار سابق
 
djmhg is banned

باغ مینیاتوری باغ مینیاتوری

تعریف:

تراریوم از نظر معنی، باغ مینیاتوری در یک جام می باشد. تراریوم کلکسیونی از گیاهان کوچک است که در ظرفهای محدود و شفاف رشد می کنند. به عبارت دیگر، تراریوم باغ کوچک و خانگی است که در ظرف شیشه ای نگهداری می شود. درست کردن تراریوم که با سرخس و یا دیگر گیاهان کوچک پر می شود یک راه عملی و جالب برای داشتن منظره ای مینیاتوری در خانه می باشد.
تاریخچه تراریوم به دوران سلطنت ملکه ویکتوریا برمیگردد. وقتی که جستجوگران گیاهان عجیب و غریب را از سفرهایشان به سرزمینهایشان می بردند، آب و هوا برای رشد موفق این گیاهان خارج از منطقه ای محصور، بسیار نا مناسب بود. بنابراین جعبه های مخصوصی از شیشه ساخته شده بود برای کاشت این گیاهان نادر و کمیاب.
مزایای تراریوم:
·تراریوم ها، چون رطوبتشان را در یک چرخه حفظ میکنند، به توجه بسیار کمی نیاز دارند. وقتی که تراریوم کاشته می شود رطوبت داخل جام گیاه را مرطوب نگه می دارد، در نتیجه آنها به مواظبت خیلی کمتری نیاز دارند به علت حفظ رطوبت در یک چرخه، فاصله آبیاری در یک تراریوم بسته می تواند 1 ماه و یا حتی بیشتر هم باشد.
·وقتی ما فضای کافی و بودجه مناسب برای ایجاد باغچه در منزلمان نداریم ایجاد تراریوم می تواند موضوع زیبا و جالبی باشد.
·با ساختن تراریوم می توان گیاهان تابستانی را در تمام سال حتی در فصل زمستان نیز در منزل حفظ کرد. به عبارت دیگر ما می توانیم انواع گیاهانی که در محیط طبیعی منزل امکان نگهداری از آنها وجود ندارند، را داشته باشیم.
·تراریوم شیوه مناسبی برای آموزش رشد گیاهان و نحوۀ اثر متقابل بین گیاه و محیط به دانش آموزان می باشد.
·مردم در مناسبتهای مختلف برای یکدیگر دسته گل به عنوان هدیه می برند. تراریوم می تواند جایگزین بسیار خوبی برای دسته گل باشد. زیرا از یکطرف می تواند بسیار زیبا و جذاب طراحی و ساخته شود و از طرف دیگر ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به یک دسته گل دارد.
·با توجه به مشغله ها و گرفتاری هایی که مردم در این زمان دارند، وقت و حوصله زیادی برای پرداختن به گیاهان و گلها و نگهداری و مواظبت ازآنها ندارند. ما به وسیلۀ تراریوم می توانیم این مشکل را برطرف کنیم زیرا ساخت و کاشت تراریوم آسان می باشد، همچنین به مواظبت و مراقبت زیادی احتیاج ندارد. ما به وسیلۀ تراریوم می توانیم جلوه ای از طبیعت را به منزلمان بیاوریم.
·با توجه به موارد بالا اگر مردم نسبت به تراریوم آگاهی پیدا کنند، این محصول بازار بسیار خوبی می تواند پیدا کند در نتیجه از نظر درآمد زایی نیز می تواند مؤثر باشد.این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

 

آخرین ارسال djmhg
موضوع انجمن آخرین نویسنده پاسخ نمایش تاریخ آخرین نوشته
هروئين مقالات و دانستنی های پزشکی djmhg 0 1463 22 دی 1391 09:09
متادون چيست؟ مقالات و دانستنی های پزشکی djmhg 0 1338 22 دی 1391 09:08
ماری جو انا مقالات و دانستنی های پزشکی aryl 1 1487 22 دی 1391 09:07
کوکائين و کراک مقالات و دانستنی های پزشکی djmhg 0 1016 22 دی 1391 09:07
انواع مواد مخدر مقالات و دانستنی های پزشکی djmhg 0 988 22 دی 1391 09:06
تمجيزك ، نورجيزك مقالات و دانستنی های پزشکی djmhg 0 909 22 دی 1391 09:02
تاریخچه تریاک مقالات و دانستنی های پزشکی djmhg 0 1262 22 دی 1391 09:01
مواد و علائم مصرف آن مقالات و دانستنی های پزشکی djmhg 0 1286 22 دی 1391 09:00
10 اسم اول در لیست خطرناکترین مواد مخدر جهان مقالات و دانستنی های پزشکی djmhg 2 1410 22 دی 1391 08:59
حشيش مقالات و دانستنی های پزشکی aryl 1 1321 22 دی 1391 08:58


باغ مینیاتوری 22 شهریور 1389   #2 (لینک)
djmhg
همکار سابق
 
djmhg is banned

پاسخ : باغ مینیاتوری پاسخ : باغ مینیاتوری

طرز تهیه تراریوم
مرحلۀ اول:
ظرفمورد نظر ار انتخاب کرده، آنرا تمیز و خشک می کنیم. یک لایه سنگریزه داخل ظرف میریزیم. سعی می کنیم مقدار بیشتری از سنگریزه ها به یک سمت دیواره ظرف متمایل باشند. این کار به زهکشی بهتر کمک می کند.
زهکشی مناسب ضروری استرای اینکه مطمئن شویم که خاک بیش از حد اشباع نشود که باعث شود ریشه پوسیده شود وگیاه شما از بین برود. میزان مواد زهکشی بستگی به اندازه و شکل ظرف دارد. با توجهبه اندازۀ ظرف شما می توانید که لایه 1 اینچی از مواد را در ته ظرف پخش کنید،بطوریکه تمام ظرف را بپوشاند. (کوچکترین حالت) برای ظرفهای عمیق یا بزرگ حتی لایهای تا 3 اینچ نیز ممکن است مورد استفاه قرار بگیرد.
گاهیقبل از لایه سنگریزه، لایه نازکی از خزه در ته ظرف قرار میدهند.

مرحلۀ دوم:
برای جذببوهای ناخوشایندی که موقع آبیاری ایجاد می شود لایه نازکی از زغال روی لایه سنگریزههای می ریزیم.
مرحلۀ سوم:
قرار بودنیک لایه مواد غیر طبیعی روی زهکش لایه ای را ایجاد می کند که از فرو نشستن خاک و ازبین رفتن توانایی آن برای زهکشی جلوگیری می کند. مواردی مثل پارچه های پرده ایفایبر گلاس، جورابهای زنانه نایلونی یا پرده دور انداختنی، موارد خوبی هستند. چوندارای خلل و فرج کافی برای عبور آب هستند که هم خاک و ذرات را نگه می دارند و همزود فاس نمی شوند.
گاهی از خزه اسفاگنوم نیز به این منظوراستفاده می شود.
مرحلۀ چهارم:
بهمقدار کافی خاکی تمیز و استرلیزه شده که تقریباً 5/1 تا 4/1 حجم ظرف را پر می کند،اضافه می کنیم. برای دادن جلوه بیشتر به تراریوم، خاک را بطور مسطح در ظرف نمیریزیم، بلکه آنرا شیبدار و تپه مانند می ریزیم تا گیاهان در سطوح مختلف قرار گیرند. خاک را از پشت به سمت جلو شیبدار کنید. معمولاً اختلاق سطح بین خاک جلو خاک عقب 1تا 2/1 اینچ می باشد. اگر چه، اگر تراریوم دایره ای است، شما می توانید سطح صافی رابرای کشت داشته باشید.
می توان از خاکهای گلدانی بسته بندیشده که استرلیزه هم هستند استفاده کرد یا اینکه از مخلوط خاک باغچه و پیت ماس محیطکشت را تهیه کرد.
خاک باید نرم، دارای زهکشی خوب و بدون کودباشد.
برای تراریوم نواحی گرمسیری با گیاهان شاخ و برگدار،یک قسمت خاک، یک قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت استفاده کنید. اگر شما می خواهید یکباغ کاکتوس ایجاد کنید از خاک زبر که از یک قسمت خاک و یک قسمت شن تشکیل شده استاستفاده کنید.
برای از بین بردن عوامل بیماری زا در خاکتهیه شده می توان به روش زیر عمل کرد:
ابتدا خاک را مرطوبکرده و در سینی بزرگ پهن کنید. سپس آنرا تحت دمای 200 درجه فارنهایت به مدت 20دقیقه قرار دهید. هر 5 دقیقه یکبار نیز خاک را به هم بزنید. به این ترتیب خاکاسترلیزه خواهد شد.
خاک ورد استفاده تان را قبل از استفادهمورد آزمایش قرار دهید، به این صورت که آنرا با دست فشار دهید، اگر به راحتی فشردهشود مقداری پرلیت و وری کولات برای کمک به زهکشی به خاک اضافهکنید.
خاکی که به تراریوم اضافه می شود نسبتاً خشک باشد، درغیر اینصورت به دیواره ها می چسبد.
خیلی از اوقات خاک میتواند با طراوت شود به وسیله بریدن لایه بالایی خاک و اضافه کردن خاکتازه.
مرحله پنجم:
بعد از تهیه محیطکشت و قرار دادن در ظرف، نوبت به انتخاب و کاشت گیاهان می رسد.
دنبال گیاهانی باشد که رشد کم و برگهای کوچک داشته باشند. برای تهیهتراریوم،گیاهانی باید انتخاب شوند که علاوه بر دارا بودن شاخ و برگ زیبا، رشد کندیداشته باشند. همچنین توانایی تحمل رطوبت زیاد هوا و خاک، و نور کم را هم داشتهباشند. ما در تراریوم گیاهانی را می توانیم پرورش دهیم که به درجه رطوبتبالایی،نیاز دارند. که در غیر اینصورت در هوای خشک خانه این گیاهان از بین میروند.
تعدادی از گیاهانی که می توان از آنها در تهیهتراریوم استفاده کرد عبارتند از : کالاته آ، پیرومیا، سرخس، فیتونیا، پتوس،کاماادورا، سارانتا، کراسولا یا گیاهانی مثل بنفشه، توت فرنگی وحشی و ...
کاکتوس، گیاهان گلدار گرمسیری یا یک ترکیب از گیاهانرنگارنگ برای استفاده در تراریوم مناسب هستند. گیاهان به رشد پیوسته و آرام نیازدارند، همچنین باید توانایی همزیستی با گیاهان همراهشان را در شرایط یکسان داشتهباشند. هرگز از ترکیبی از گیاهان که نیازهای رشد مختلفی دارند استفاده نکنید. گیاهانی را انتخاب کنید که از لحاظ واریته، اندازه، بافت و رنگ احتیاجاتشان مشابهیکدیگر باشد.
بهتر است گیاهانی مورد استفاده قرار بگیرند کهاز لحاظ اندازه مناسب برای ظرف انتخاب شده باشند. گیاهانی که دارای رشد کم هستند بهدستکاری و نگهداری کمی نیاز دارند. اگر شما می خواهید که توجه بیشتری به آنها داشتهباشید می توانید گیاهانی که رشد بیشتری دارند را آزمایش کنید. آنها به تربیت بیشترو مداوم نیاز دارند اما شما می توانید تنوع بیشتری در تراریوم خود داشتهباشید.
اگر ظرف تراریوم طوری است که تمام سطوح شفاف بوده ودارای دید است باید گیاهان بزرگتر را نزدیک به مرکز کاشت.اما اگر فقط 2 یا 3 سطح آندیده می شود، گیاهان بلند تر باید در قسمت دیواره پشتی جای داده شوند .
ترتیب گیاهان را بوسیله حرکت آنها در داخل ظرف (اگر دهانهظرف بزرگ باشد)یا محل بازی که اندازه آن مشابه تراریوم باشد تعین کرد .
گیاهان نباید خیلی نزدیک هم کاشته شوند،بلکه باید فضایکافی برای هر کدام از آنها در نظر گرفته شود.گیاه باید طوری مستقر شود که پایه گیاههمسطح سطح بالای خاک باشد . اجازه ندهید که پایه گیاه بالاتر از سطح خاک قرار گیرد.
گیاهان گرمسیری و جنگلی در تراریوم بسته ویا دریچه دارمورداستفاده قرار بگیرد.گیاهان آبدار و شاداب در ظرفهای باز مورد استفاده قرار بگیرد .
بسیار مهم است که گیاهان فاقد حشره یا بیماری باشند .هربرگ آسیب دیده یا زرد یا هر برگی که نشان از آسیب حشره یا بیماری دارد را فوراً جابه جا کنید.اگر بیماری برای شما دارای اهمیت است گیاهان را در یک بسته پلاستیکیبرای دو هفته قبل از کاشت در تراریوم قرار دهید، اگر بیماری وجود داشته باشد رویشاخ و برگ و ساقه نمایان می شود. سریعا گیاه را در ظرف بکارید، تا ریشه های بدونحفاظ خشک نشوند .
وقتی در یک ظرف با دهانه عریض کشت می کنیداز قاشق برای در آوردن خاک استفاده کنید. اگر از ظرفی با دهانه باریک استفاده میکنید باید روشی برای قرار دادن گیاه در تراریوم ایجاد کنید. برای وارد کردن نباتاتیکه ریشه آنها بزرگ است آنها را داخل کاغذ یا پارچه پیچانده و فرم می دهند . از یکانبر بلند و باریک یا چوبی که انتهای آن سیم حلقوی بسته شده است استفاده کنید. بااین چوب چاله را قبل از کاشت حفر کنید و بعد از کاشت چاله را پر کنید و اطراف آن رابه آرامی فشار دهید . ک چوب بلند که انتهای آن یک چوب پنبه قرار دارد وسیله مناسبیبرای محکم کردن خاک اطراف گیاه است .
بر خلاف باغ لازم نیستکه ریشه ها را شل و نرم کنید. در تراریوم نمی خواهیم که گیاهان رشد سریع داشتهباشند و باقی ماندن ریشه ها به صورت گلوله ای متراکم باعث می شود که رشد گیاهانآهسته باشد .
مرحله ششم :
بعد ازکاشت گیاهان، می توان تراریوم را با استفاده از تخته سنگ، چوب شکسته، خزه و چیزهایدیگر تزئین کنیم. با این عمل یک دنیای کوچک زندگی گیاهی ترسیم می شود.
مرحله هفتم :
ظرف را با در پوش یاسینی شیشه ای بپوشانید. در این مرحله ارتباط با محیط قطع می شود و جنگل بارانیمینیاتوری ایجاد می شود .
مرحله هشتم :
هر گیاهی را که شروع به پوسیدگی می کند جابجا کنید . پوسیدگی معمولاً در اثررطوبت زیاد بوجود می آید. اگر این اتفاق در تراریوم بسته بیفتد در پوش را حرکت دهیدتا ظرف خشک شود. تراریوم بسته را در هفته اول بعد ازکاشت در نظر بگیرید. در اینزمان غالباً بیماریها شروع می گردد. هر برگی که می میرد یا گیاهی که شروع بهپوسیدگی می کند باید سریع از بین برود قبل از اینکه مشکل به سایر گیاهان نیز سرایتکند. در بیشتر حالات، بعد از چند هفته تراریوم استقرار پیدا می کند و خطر بیماری هاکاهش پیدا می کند .
نظارت خود را برای برگهایی که می افتدو یا هر قسمتی از گیاه که دچار پوسیدگی می شود ادامه دهید.

 
باغ مینیاتوری 22 شهریور 1389   #3 (لینک)
djmhg
همکار سابق
 
djmhg is banned

پاسخ : باغ مینیاتوری پاسخ : باغ مینیاتوری

چند پیشنهاد عملی:
ظروف مورد استفاده برای تراریوم میتواند تنگ ماهی، شیشه مربا دهانه گشاد و یا ظروف شیشه ای بلا استفاده در طرح وشکلهای گوناگون باشد. وسایلی که برای درست کردن تراریوم نیازمندیم عبارتند از: قیفبرای ریختن خاک در قوطیهای دهانه تنگ، بیلچه یا یک قاشق بی مصرف برای جابجایی خاک،انبرک یا چنگک کوچکی که بتوان بوته کوچک را بوسیله آن داخل بطری تنگ کنید، کود خاککه کی تواند از یک چوب پنبه که به سر یک مداد وصل کرده اید درست شود و پس از قراردادن گیاه در خاک برای کوبیدن سطحی خاک اطراف آن بکار رود. گیره کوچک برای برداشتاضافات خاک یا گیاهی از کف تراریوم بوسیله گردگیری و تمیز کردن که می تواند یک قلمموی با ابعاد مختلف باشد. برای آبیاری گیاهان در تریریوم باید توجه شود که خاک بستربیش از حد خیس نشود. یک قطره چکان بزرگ، آبپاش کوچک دستی یا قیف کردن دراز برای اینمنظور کافی است. برای هرس کردن گیاهانی که اندازه آنها خیلی بلند شده می توان ازقیچی کوچک یا قیچی باغبانی استفاده کرد. برای بررسی میزان رطوبت خاک ته محفظه از یکپیت شیشه ای یا نی استفاده کرده چون به هر صورت نمی توانیم سوراخی را در زیر محفظهبرای زه کشی خاک ایجاد کنیم. درباره آبیاری باید خیلی دقت کرد. میزان آب نباید کمیا زیاد باشد. برای ایجاد یک زهکشی محدود می توان از مقداری زغال استفاده کرد و سپسروی آن کمی شن و ماسه آکواریوم ریخت. به این ترتیب رطوبت اضافی خارج می شود و امکانسرایت بیماری و رشد عوامل بیماری زا کمتر خواهد شد. انتخاب گیاهان لذت بخش ترینمرحله است. می توان انواع و اقسم گیاهان پاکوتاه و بلند کپه ای و با برگهای متفاوتاستفاده کرد. هر چند گیاهان رطوبت پسند مثل خزه و سرخس به مراتب بهتر جواب می دهندولی انواع گیاهان خانواده پیله آ و پپرومیا، بنفشه آفریقایی، درخت سرو،نخل، آلوئه،کاج، همیشه بهار و صنوبر هم مورد استفاده هستند. می توان از گیاهان دیگر مثلبگونیا، گل شیپوری، گل ناز، انواع خزه و اسفاگنوم و کاکتوس نیز استفاده کرد. برایکاشت گیاهان اگر به رنگ و اندازه و ترکیبی که در کنار هم ایجاد می کنند دقت کنیمتراریوم های زیبایی را خواهیم ساخت.


گلخانهکوچک ساختگی عاری از هر نوع گرد و خاک است و نگرانی از بابت باد شدید یا گرما وجودندارد. نور مستقیم خورشید هم نیاز نیست و در تاریکترین نقطه آپارتمان بخوبی رشد میکند و در هر فصلی می تواند محفوظ باشد. امکان ورود حشرات به آن وجودندارد.


تراریوم طرحهای مختلف و متنوعی دارد ویکی از عوامل نادر و تمیز برای محیط زیست می باشد. تغییرات هوا در آن تاثیری نداردو حتی بخاری روشن در زمستان صدمه ای به آن نمی زند. گاهی گیاهان پژمرده گلخانه هارا در تراریوم منتقل می کنند تا سلامت خود را باز بدست آورند چون در آنجا از رطوبتو تغذیه مناسب بهره مند می شوند.

 
برچسب ها
مینیاتوری, باغ

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه كاربراني كه از اين موضوع بازدید نمودند: 2 نفر
djmhg, minabi
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!