انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > انجمن عمومی > گردشگری > كشور ها و مراكز ديدني جهان

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

عکسهایی از شهر زیبای آنتالیا!!
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
عکسهایی از شهر زیبای آنتالیا!! 24 دی 1389   #1 (لینک)
Golabi


Golabi آواتار ها

مدیر بازنشسته
 
Golabi آنلاین نیست.
نام واقعی: Payam
نوشته ها: 10,600

عکسهایی از شهر زیبای آنتالیا!! عکسهایی از شهر زیبای آنتالیا!!


این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

 
2 کاربر ازش سپاس کردند .

آخرین ارسال Golabi
موضوع انجمن آخرین نویسنده پاسخ نمایش تاریخ آخرین نوشته
عكسي كمتر ديده شده از جواني خاتمي عکس شخصیت ها Golabi 0 4274 12 اسفند 1391 23:39
تفاوت Wireless و Wi-Fi سایر مقالات شبكه Golabi 0 3036 12 اسفند 1391 23:36
مقاله کامل الزامات توسعه مارپیچی محصول مقالات حسابداري Golabi 0 1085 11 اسفند 1391 11:37
آموزش نوشتن پایان نامه مقالات و مطالب علمی و فرهنگی Golabi 0 2812 11 اسفند 1391 11:33
نـگاهی به محصـولات اپـل در سـال 2013 جدیدترین اخبار وب Golabi 0 1220 8 اسفند 1391 01:11
مدل لباس بارداری 2013 مدل لباس زنانه Golabi 0 1966 8 اسفند 1391 01:01
طرز تهیه دسر خورده شیشه آموزش تهیه دسر و سالاد Golabi 0 1888 8 اسفند 1391 00:58

عکسهایی از شهر زیبای آنتالیا!! 20 مرداد 1394   #2 (لینک)
mostafa73


mostafa73 آواتار ها

كاربر فعال
 
mostafa73 آنلاین نیست.
نوشته ها: 173

پاسخ : عکسهایی از شهر زیبای آنتالیا!! پاسخ : عکسهایی از شهر زیبای آنتالیا!!


گردشگری :آشنایی با تاریخ شهرهای ترکیه

تاریخچه ی ترکیه
شهر اژه Byzas، موسس افسانه ای ، فرزند خدای دریاها، پوسایدون است. پدربزرگ مادری او زئوس بوده است. حدود ۶۶۰ قبل از میلاد مسیح، غیب گویی به Delphi گفت تا منطقه ای بر مسیر افراد نابینایی بسازد که در کرانه ی شرقی دریای بوسفور شهری بنا نهاده بودند. آن افراد بایستی کور می بودند تا مزایای چنین محلی را نبینند که از سه جهت با آب محصور شده است، این محدوده نه تنها یک مکان استراتژیک بی نظیر را اشغال کرده است بلکه نقطه ای تجاری ایده آلی نیز به شمار می آمد
اسکندر کبیر
در این زمان، پادشاه فیلیپ دوم از Macendon رویای سلطه بر ایرانیان از شرق یونان و کل دنیای یونانیان را در سر پروراند. او تصور میکرد که Byzantium در جای مناسبی قرار دارد و در سال ۶۴۰ قبل از میلاد به تصرف آن دست زد. رویای فیلیپ آن بود که از فرزند خود اسکندر کبیر که تنها ۳۳ سال زندگی کرد ۳۲۳ تا ۳۶۵ قبلی از میلاد پیشی بگیرد. در سال ۳۳۴ قبل از میلاد، اسکندر در سن ۲۲ سالگی سپاه خود را از فراز تنگه ی HelleSpont (که امروزه به داردانل معروف است) فرماندهی کرد
او در تروا توقف نمود تا در معبد آتنا قربانی داده و پیش از شکست ایران، با قهرمان خود آشیل بیعت کند.
با فتح اژه و کرانه های مدیترانه ی آناتولیا و فتح سوریه و مصر، اسکندر پرسپولیس پایتخت ایران را پیش از پیشروی به هندوستان از آن خود کرد.، با این که تنها ده سال به طول انجامید، اسکندر چنان امپراطوری بزرگی برای خود ساخته بود که جهان تا کنون به خود ندیده است. پس از مرگ اسکندر، امپراطوری او میان ژنرال هایش تقسیم شد. اختلافات موجود میان آنان باعث شد تا ترکیه، اژه و بیزانتیوم برای فتح توسط رومیان آماده شود.

Attalus سوم، آخرین پادشاه Attalidها، سلسله ای که در سال ۲۶۴ قبل از میلاد بنا شد، حاکم شهر نیک فرجام Pergamon، واقع در اژه بود. زمانی که او به سال ۱۳۳ قبل از میلاد چشم از جهان فروبست، رعایای او دریافتند که وی سلطنت خود را به رومی ها بخشیده است. با این وجود Pergamon به پایتخت ایالت روم جدید در آسیا تبدیل شد. تحت تسلط آگوستوس (Augustus) رم از تبدیل شدن به یک جمهوری دست کشیده و در ۲۷ قبل از میلاد یک امپراطوری شد. آن زمان را که Pax Romana نامیدند، مدت مدیدی صلح و کامروایی حاکم شد.
آسیای صغیر (نام روم برای آناتولی) متحد امپراطوری روم شد.
پیدایش مسیحیت تهدیدی برای سلسله ی روم بود به دلیل آن که خدایان قدیمی را رد کرده و الوهیت امپراطورها را انکار می کرد. سفر سنت پل (St. Paul) ، فرستاده ی خداوند (۴۰-۵۶ بعد از میلاد) به پیدایش کلیساهای زیادی ختم شد، به طور برجسته هفت کلیسا از آسیا در مکاشفه ی سنت جان (St. John) آورده شده است که عبارتند از: Pergamon، Smyrna، Sardis، Laodicea، Thyatira، Ephesus و Philadelphia
شهر کنستانتین (قسطنطینه)

در همان حالی که بیزانتیوم در جایگاه یک شهر همانند بسیاری از شهرهای اژه نیز در حال پیشرفت بودند. آن نیز در زیر سلطه ی آتن، اسپارتا، ایران، اسکندر و روم در آمد. این شهر بسیار تلاش کرد تا استقلال خود را از رومی ها باز پس گیرد اما اثبات کرد که برای این کار بسیار کوچک و ضعیف است و بالاخره در ۱۹۶ بعد از میلاد، توسط امپراطور Septimius Severus فتح گردید. امپراطورهای ضعیف و پست، امپراطوری روم را به هرج و مرج کشاندند. در ۲۸۶ بعد از میلاد، Diocletion، با تفکیک اداره ی امپراطوری به دو قسمت، تلاش کرد تا هرج و مرج را آرام کند. سیاست او برای مدتی با موفقیت روبه رو بود اما همراه با کناره گیری او در سال ۳۰۵ بعد از میلاد، امپراطوری باز هم ضعیف و ضعیف تر شده مورد تاخت و تاز متجاوزین قرار گرفت و در مقابل نزاع های داخلی آسیب فراوان دید
کنستانتین کبیر (که به تازگی به مسیحیت روی آورده بود) امپراطوری را باری دیگر متحد نمود. او به منظور تاکید بر جدایی از رومی های کافر، بیزانتیوم را به عنوان پایتخت جدید خود انتخاب کرد. شهر در سال ۳۳۰ بعد از میلاد همراه با جشن با شکوهی گشوده شد و به احترام امپراطور آن را به قسطنطنیه (Constantinople) تغییر نام دادند.
تانتین با پیروی از نقشه ای که به گفته ی او در الهامی از شخص مسیح دریافت داشته بود، دیوارهای جدید شهر را اضافه نمود و بناهای یادبود بسیاری از خود به جای گذاشت که دیوانخانه ی بزرگ مرکزی که با ستون های دارای نمادهای پیروزی تزیین شده بود، یکی از آنها است. روم جدید، به زودی در دنیای مسیحیت به فضیلتی دست یافت که تا هزار سال باقی می ماند. در ۳۹۲، امپراطور تئودوسیوسی مسیحیت را به عنوان دین رسمی امپراطوری روم اعلام کرد. در سال ۳۹۵ با مرگ او، باری دیگر امپراطوری میان دو پسر او تقسیم شد و هرگز دوباره متحد نگردید.
امپراطوری غربی که از روم اداره می شد به سال ۴۷۵ سقوط کرد اما امپراطوری شرقی یا همان امپراطوری روم شرقی که از ۳۹۵ تا ۱۴۵۳ به طول انجامید، که به یکی از امپراطوری های طولانی مدتی بدل شد که جهان تاکنون به خود دیده است.
از بزرگترین امپراطورهای روم شرقی می توان از Justinian کبیر (۶۵-۵۲۷) یاد کرد که مرزهای امپراطوری را تا خاک های اسپانیا، ایتالیا و آفریقا نیز امتداد داده بود. در کنار همسر سرکش خود، تئودورا (Theodora)، هنر را پرورش داده، سیستم دولتی را اصلاح نمود و ساختمان قصر سلطنتی بی نظیر Hagia Sophia (ایا صوفیه) را بنا نمود.


جنگ صلیبی

پس از فوت حضرت محمد (ص) در سال ۶۳۲، سپاه عرب ها که در زیر لوای اسلام متحد شده بودند، مصر، سوریه و فلسطین را از امپراطوری روم شرقی، گرفتند و شهر قسطنطنیه از سال ۶۷۴ تا ۶۷۸ محاصره شد اما به واسطه ی مدافعات خود نجات پیدا کرد.
آفریقای شمالی و ایتالیا شکست خوردند. سیاهی دوران مشکلات تنها با عصر طلایی کوتاه مدت تحت فرمانروایی باسیل دوم(Basil) (۱۰۲۵-۹۷۶) پیش از تهاجمات بیشتر توسط Seljuk Turks که به زور بخش های عظیمی از آسیای صغیر را از کنترل قسطنطنیه خارج نمود، روشن خواهد شد. مکان های مقدس مسیحیان مورد تهدید واقع شده و تعداد زائرین به واسطه ی حمله به اورشلیم محدود گردید.
امپراطور Alexius Comnenus، به منظور احیای قلمرو از دست رفته اش از مسیحیان غرب طلب یاری نمود و همچون اولین قتل عامی که فرانک از قوم بربرها (barbarian) در این سرزمین انجام داده بود با کشتار و قتل عام مسلمانان و یهودی ها بیشتر از آن چه مسیحیان کشته شده بودند را کشت.
با این وجود، جنگ های صلیبی دوم و سوم برای مسیحیان فاجعه ای به شمار می رفت. جنگ صلیبی چهارم که در ۱۲۰۲ به راه افتاد و حسادت Venetia از توان تجاری روم شرقی به آن دامن زده بود، بهانهای برای چپاول قسطنطنیه شد. با وجود این، این شهر که بارها در برابر تجاوزات کافران قد علم کرده بود آماج چپاول مسیحی نماها قرار گرفت.
قسطنطنیه به سال ۱۲۶۱ بازپس گرفته شد اما این شهر دیگر بسیار آسیب دیده بود و یادبودهای عظیم آن خالی از طلا، نقره و تابلوهای هنری گران قیمت اش بود.
آنتالیا درلغت به معنای سرزمین آتالوس میباشد که درزمان آتالوس دوم بناشده است.شهرآنتالیا که درزمان بیزانسها به نام آتالئیا خوانده میشده , مرکز کلیسای جامع بوده استکه پس از تصرف ترکها به پیشرفتهای بزرگی دست یافته است. آنتالیا شهری باستانی بوده اما آثار کم و محدودی از آن زمان به جای مانده نظیر دیواربلندی که قسمتی از آن به عنوان موج شکن بوده و از شهر درمقابل طوفانهای سهمگین محافظت میکرده است.دروازه مرمت شده هادریان این دیوارع از آثار بسیاربی نظیر عهدعتیق محسوب میشود.بخش کاله ایچی شهرویران شده و مناطق تور آنتالیا و اطراف آن از سوی سازمان عالی معبدها و اثرهای قدیمی به عنوان منطقه تاریخی ثبت ومورد حفاظت قرارگرفته است.در آوریل 1984 به خاطر مرمت این مجموعه تور آنتالیا سیب طلایی اسکارتوریسم ازطرف اتحادیه نویسندگان توریسم بین المللی به وزارت فرهنگ اهدا شد. امروزه در این بخش هتلهاع پانسیونها ورستورانهای بسیاری ساخته شده است.آنتالیا درمنطقه مدیترانه قرارداردودر شرق آن شهرهای مرسین وکارامان,دز شمال آن قونیه , اسپارتاو بوردو,درغرب آن موغلا ودرجنوب آن دریای مدیترانه قراردارد.شهر باستانی الیمپسOlympos این شهر در قسمت جنوبی منطقه Mt . Tahtal قرار دارد. این شهر مملو از بوته های گل خرزهره و برگ مو می باشد. دروازه معبدی که در این شهر وجود دارد احتمالا در طول دوران مارکوس آریلیوس 161 – 180 میلادی بنا شده است. قسمتی از پل تئاتر رومی موجود در این منطقه از بقایای دوران باستان محسوب می شود.
شهر آنتالیا دارای اماکن تاریخی بسیار مهمی میباشد مانند آسپندوس و آمفی تـأتر شهر سیده. ازمهمترین مراکزخریددر آنتالیا ، میتوان به فروشگاه میگروس اشاره کرد که مجموعه ای از فروشگاههای معروف داخلی وخارجی می باشد
سواحل آنتالیاAntalya Beach طول سواحل آنتالیا با در نظر گرفتن ناهمواری ها 650 کیلومتر و طول مستقیم آن 500 کیلومتر است ، عمق دریا در بخش های غربی ساحل آنتالیا به خاطر شیب تند کوه های مشرف به این قسمت ها بیشتر می باشد. در ساحل های قاش ، دمره ، فینیکه ، کوملوجا ، تکیراوا و کمر پلاژهای طبیعی بسیار خوبی وجود دارد ، علاوه بر اینها در سواحل گوینوک ، کمر ، تکیراوا ، اولمپیوس و از کارهکولین دنیا تا کستانتوس و پلاژهای بل دیبی عناصر طبیعی لازم وجود دارد .
حمام رومیRoman Bath در این حمام که امروزه از آن به عنوان موزه استفاده می شود مجموعه ای از بهترین آثار باستان شناسی گرد آوری شده است.
آسپندوسAspendos این شهر تاریخی که در 40 کیلومتری آنتالیا واقع شده با تئاتر باستانی خود یکی از جاذبه های تاریخی آنتالیا محسوب می شود. آمفی تئاتر آسپندوس یکی از مهمترین تئاترهای روباز دنیا محسوب می شود.
منطقه پرج آنتالیاPerge این منطقه در 18 کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد که با تور آنتالیا با آن آشنا می شود . این شهر در زمانهای گذشته یعنی زمان پا مفیلیائی ها از جمله شهرهای مهم و باستانی به شمار می آمده است. در سال 1500 میلادی این شهر محل اقامت هیتیت ها بوده است. سنت پل در خلال سفرهای مذهبی خود از این شهر بازدید نموده است. صحنه تئاتر این شهرداری برجسته کاری های بسیار بوده که به زیباترین شکل ممکن طراحی و تعبیه گردیده است. نمونه های دیگری از این برجسته کاری ها را می توان در استادیوم که در حومه شهر قرار دارد مشاهده نمود.…
منطقه ساید آنتالیاSide در مجموع یکی از شناخته شده ترین مناطق گردشگری ترکیه به شمار می آید. این منطقه بندری در عین حال منطقه ای تاریخی و باستانی نیز محسوب گردیده ، و در معنای لغوی به معنای درخت انار می باشد. امروزه این منطقه بدلیل ویرانه های باستانی، ساحل ماسه ای، مغازه های بی شمار و امکاناتی که جهت رفاه گردشگران ارائه می دهد به یک مرکز توریستی تور آنتالیا مهم تبدیل شده است. تعداد بی شمار مغازه ها ، کافه ها و رستوران ها که همگی دارای چشم انداز زیبا از دریا می باشد
پارک ملی آنتالیاMilli Park در 92 کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. این پارک شامل دره ای با انواع گونه های جانوری و گیاهی زیبا است. در کنار این پارک تنگه ای 14 کیلومتری وجود دارد که به موازات رودخانه کوپر و امتداد می یابد. عمق این تنگه در بعضی از مناطق به 400 متر هم می رسد. رستورانهای موجود در کنار این تنگه با پخت و سرو غذاهای دریایی جلوه دیگری را به این منطقه بخشیده است پل الوک Oluk که ساخت آن به دوران رومیان برمی گردد بر روی تنگه قرار دارد.
غار کارائین آنتالیاKaraien cave یک دیگر از مناطق دیدنی آنتالیا غار کارائین است که در فاصله 30 کیلومتری شهر آنتالیا و شرق کوه چان قرار دارد. از خصوصیات در خور توجه این مکان تعلق آن به دوران پارینه سنگی می باشد. غار کارائینی از جمله قدیمی ترین مکانهای سکونت انسان در کشور ترکیه می باشد. این مکان دارای یک ورودی مجزا است که با نور خورشید روشن می شود و در کنار درب ورودی این غار قرار دارد برخی از آثار باستانی که قدمت آنها به 000/160 سال قبل از میلاد مسیح می رسد وجود دارد.

قانون عثمانی

در آناتولیا، ترک ها زیر بیرق سلطان عثمانی (سلطان عثمان قاضی) که روم شرقی را در سال ۱۳۰۰ شکست داد، باری دیگر نیروی تازه ای گرفتند. در قرن ۱۵ کلیه ی اراضی آناتولیا و تراس (Therace) را به جز قسطنطنیه تحت کنترل این عثمانی (Osmanli) ترک بود. امپراطور وقت روم شرقی، مانوئل دوم (۱۴۲۵-۱۳۹۱) با سپردن بخشی از مناطق ترکیه نظیر مسجد و دیوان محاکمات داخل شهر البته همراه با جلب حسن نیت ترک ها با دادن هدایایی از جنس طلا اما بی ارزش به آنها، تلاش نمود تا دشمنان خود را خوشنود سازد. سلطان جوان عثمانی، Mehmet دوم، که بین سال های ۱۴۵۱ و ۱۴۸۱ حکم فرمایی کرد به قطع کردن خطوط مهمات قسطنطنیه دست زد.
دژ عظیم Rumeli Hisari درسال ۱۴۵۲ در بوسفور، تنها طی ۴ ماه ساخته شد. رومی ها تلاش نمودند تا با ترتیب دادن زنجیرهای پهناور بر دهانه ی شاخ طلایی، از آن در مقابل کشتی های دشمن محافظت کنند. آنان دیوارهای شهر را که در گذشته بارها نجاتشان داده بود، مقاوم سازی کردند و انتظار این یورش اجتناب ناپذیر را کشیدند. در آوریل ۱۴۵۳، سپاه سلطان بیرون دیوارهای شهر جمع شدند، چنان بیشمار که در مقابل سپاه رومی ها ده به یک بودند.
این نبرد هفت هفته به طول انجامید. دریاسالار عثمانی با کشاندن کشتی های خود بر روی زمین به طور پنهانی در تاریکی شب، از حلقه ی محاصره عبور کرد. حمله ی نهایی در ۲۹ می ۱۴۵۳، زمانی روی داد که ارتش عثمانی از میان رخنه ای در دیوار به داخل سرازیر شدند. آخرین امپراطور، کنستانتین یازدهم، در میدان مبارزه سقوط کرد و در ظهر همان روز Mehmet و مردانش، کنترل شهر را به دست گرفتند.
پس از آن که به سپاه اش اجازه داد تا سه روز به زیارت بپردازند، دوباره کار خود را با ملایمت و رفتار خوب از سر گرفت. از آن پس او «فاتح» لقب گرفت و پایتخت تازه به تصرف درآمده اش، استانبولی نام گرفت. Mehmet دستور داد تا Haghia Sophia را به مسجد بدل کنند و در روز جمعه ی بعد، او در اولین نماز اسلامی در مکانی که Aya Sofya Camii (مسجد ایا صوفیه) نام گرفت، شرکت نمود.
Mehmet بر تمام اراضی ای که پیش از آن زیر سلطه ی روم شرقی بود، دست گذاشت. گسترش همچنان ادامه داشت و در زمان حکومت نوه ی بزرگ او، سلیمان، امپراطوری عثمانی به اوج قدرت خود رسید. سلیمان پرشکوه در سن ۲۵ سالگی بر تخت نشست و به مدت ۴۶ سال (۶۶-۱۵۲۰) حکومت نمود، طولانی ترین و باشکوه ترین حکمفرمایی در تاریخ عثمانی، استانبول با حاکمانی شایسته، بناهای فاخر، مساجد و قصرها، ساختمان های عمومی و فواره های آبی آراسته شد. استاد معمار ترکیه، Sinan، که از معروف ترین آثار او مسجد سلیمانیه می باشد، در این دوره شکوفا شد.
گسترش امپراطوری همچنان ادامه داشت و در اواسط قرن هفدهم، امپراطوری عثمانی از انتهای شرقی دریای سیاه تا اژه امتداد داشته، و بین النهرین، فلسطین، کرانه های دریای سرخ (شامل مکه و مدینه) ، مصر، آناتولیا، یونان، بالکان، مجارستان، مولداوی، سواحل شمالی آفریقا، کریمه و جنوب اکراین را از آن خود کرده بود.
سقوط و شکست عثمانی
چنین قلمرو وسیعی اجرای قوانین کارآمد را ممکن می سازد، اما سال های تباهی، برخوردهای تلخ خانوادگی که باعث مرگ نابه هنگام اکثر عثمانی های با کفایت شده و جنگ های متناوب، سلطنت را به سوی رکود اقتصادی برگشت ناپذیری هدایت کرد. ناکامی حمله ی Vienna به سال ۱۶۸۳، نقاط ضعف را پررنگ تر کرد. دادگاه استانبول همچنان با شکوه باقی مانده بود و Ahmet سوم به عنوان سلطان Tulip شناخته شده از سال ۱۷۰۳ تا ۱۷۳۰ که معزول گردید، رهبری جشن های شاهانه را بر عهده داشت. به تدریج سلطنت بیشتر و بیشتر تحت کنترل اروپاییان در آمده، از بیگانگان مشورت گرفت، تا سرانجام هر بخشی از امپراطوری توسط آنان اداره شد
قتل عام پیاده نظام Janissaries ترکیه (سپاه برگزیده ی ارتش عثمانی) در Hippodrome به سال ۱۸۲۶، درها را به سوی تغییر باز کرده باعث شد تا اداره ی ارتش دایمی را خود به دست گیرند. میزان کشتار سربازان به ۱۰۰۰۰ نفر تخمین زده شده است. پوشاک عثمانی جانشین یونیفورم های پروسی (Prussian) آبی رنگ شد و Topkapi عثمانی جایگزین قصر سبک قرن Dolmabahce 18 گردید. اما تلاش های روند اصلاحات بسیار دیر به وقوع پیوست و در سال ۱۸۷۶ دولت ورشکسته شد.
سلطان عبدل حمید دوم (۱۹۰۹-۱۸۷۶) سعی در اعمال قوانین مطلق داشت اما تنها باعث بروز نارضایتی هایی میان جوانانی شد که در امور دولتی و سازمان های اجتماعی غرب بسیار مشتاق بودند. موسسه ی Galatasary Lycee (آکادمی فرانسوی) و دانشکده ی Anglophone، قشر جوان را با رویای دموکراسی تحریک می کردند.
این روشنفکری ها باعث تشکیل یک گروه زیرزمینی با عنوان جوانان ترک Young Turks گردید. به سال ۱۹۰۹، شورشی آنان عبدالحمید را برکنار کرده و برادرش Mehmet پنجم را جانشین وی نمودند.
پس از آن جنگ های بالکان و جنگ جهانی دوم به وقوع پیوست که باعث شد ترکیه به جانب آلمان روی گرداند. در عملیات معروف گالی پولی در سال ۱۹۱۵، ترک ها تحت فرماندهی ژنرال مصطفی کمال، در Dardanelles ارتش متحد را شکست دادند. در انتهای جنگ معاهده ی Sevres، امپراطور عثمانی را از سرزمین خود که میان قدرت های متفاوت متحد تقسیم شده بود، محروم نمود.
آتاترک و جمهوری ترکیه

در سال ۱۹۲۰، مصطفی کمال به عنوان رییس مجمع ملی Grand در آنکارا، در اعتراضی به دولت سلطان در قسطنطنیه، انتخاب شد. او یک رهبر جنگ و سیاستمداری نامی است و ضمن پاک کردن ترکیه از متجاوزین بیگانه اش، برای تبدیل شکست به پیروزی دست به کار شد. وی وظیفه ی از میان برداشتن سلطنت را بدون ایجاد نارضایتی میان عناصر مذهبی (در دنیای اسلام، سلطان، خلیفه و رهبر نیز محسوب می شد) بر عهده گرفت.در اوایل صبح روز ۱۰ نوامبر سال ۱۹۲۲، Mehmet ششم به یک ناو جنگی بریتانیایی فرستاده شد تا در تبعید به زندگی خویش خاتمه دهد. بین سالهای ۱۹۲۵ و ۱۹۳۵، رییس جمهور کمال، کشور را دگرگون کرد. او موسسه ها را از محوریت دین خارج نموده، برای زبان ترکی الفبایی خلق کرد، زنان را از قیود آزاد، فرقه ی درویشی را غیرقانونی اعلام نمود و کشاورزی و صنعت را بهبود بخشید. در حضور مردمان عادی ترکیه او شخص بسیار مشهوری به حساب می آمد و پس از مرگش در ۱۹۳۸، هزاران فرد سوگوار در خط راه آهن صف کشیده بودند تا قطار سفید ریاست جمهور را که بدن بی جان آتاترک را از استانبول به آنکارا، پایتخت جدید، حمل می نمود، بدرقه کنند تا در آنجا به خاک سپرده شود.
به سال ۱۹۲۳، آنکارا به پایتخت ترکیه بدل شد. دیپلمات ها Istiklal Caddesi (خیابان استقلال) را ترک کردند. استانبول شان و مقام خود را از دست داد و با گذشته ی همایونی و آینده ای تاریک به حال خود رها شد.
سرانجام استانبول

دهه ی ۱۹۳۰ از سال های رمانتیکی (Orient Express) بود که توسط نویسندگان بیگانه در هتل Pera Palas جشن گرفته می شد، اما دهه ی ۱۹۴۰ از سال های دلهره آور محسوب می شد که همراه با فساد و تخلیه ی جمعیت رو به ویرانی رفت. از زمان جنگ، ترک ها ترکیبی از فرصت های اقتصادی و سیاسی در اختیار داشتند و ارتش همواره به منظور حفظ میراث آتاترک از آشفتگی های اجتماعی و اقتصادی و یا نیروهای جنگ طلب اسلامی، آماده به خدمت بود.
به نظر میرسید استانبول بی اعتنا اما به سختی پیش می رود و پس از دهه ی ۱۹۶۰، زمانی که ترابری اصلی و طرح های استقرار مجددا راه اندازی شدند، احیای شهر نیز تماشایی گردید. این شهر با چرخ زندگی فرهنگی ملت و نیروی حیات اقتصادی اش مجددا خود را از نو بنا کرد، همراه با شرکت ها و بانک های بزرگ تر، روزنامه ی ملی اصلی، شبکه های تلویزیونی و نمایندگی های تبلیغاتی که دفاتر مرکزی تمام اینها در این شهر قرار داشت.
روشن و کارآمد، استانبول باری دیگر به بزرگترین شهرهای دنیا بدل شد و مطمئنا در مقابل حملات تروریستی که گاه و بی گاه به آن متهم می شد، سرخم نمی کرد.

 
برچسب ها
آنتالیا, زیبای, شهر, عکسهایی

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه كاربراني كه از اين موضوع بازدید نمودند: 5 نفر
Golabi, knt, mostafa73, SILENT, محمود حسین
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2017, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!