انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > پزشکی و سلامت > دامپزشکی > مقالات دام پزشکی

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

واكسيناسيون در دام بزرگ قسمت دوم
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
واكسيناسيون در دام بزرگ قسمت دوم 20 بهمن 1387   #1
Dr.Cobra


Dr.Cobra آواتار ها

مدیر انجمن پزشکی
 
Dr.Cobra آنلاین نیست.

واكسيناسيون در دام بزرگ قسمت دوم واكسيناسيون در دام بزرگ قسمت دوم

واكسن تيلريوز گوسفندي:
تركيب و توضيح: واكسن تيلريوز گوسفندي محتوي ماكروشيزونت Theileria Lestoquardi كشت شده در سلول و تخفيف حدت داده شده مي باشد. واكسن تغليظ شده و در ازت مايع به حالت انجماد در مي آيد. واكسن غليظ شده و منجمد داراي 9% گليسيرول به عنوان Cryoprotective است. پس از ذوب و رقيق شدن، هر دز واكسن محتوي 105 تا 2×105 ماكروشيزونت معلق در محلول نمك فيزيولوژيك مي باشد.
موارد مصرف: جهت ايمن سازي فعال عليه تيليوز ناشي از T. Lestoquardi در گوسفندان.
دز و نحوه مصرف: توجه داشته باشيد كه هميشه جابجا كردن موادي كه در ظرفهاي شيشه اي و درون ازت مايع نگهداري مي شوند بايد در نهايت دقت و با استفاده از لباس و تجهيزات محافظ صورت گيرد. پس از خارج كردن شيشه از ازت مايع چند دقيقه آن را در قسمت بخار ازت نگه داريد، سپس از ظرف خارج كنيد. پس از خارج كردن از ظرف ازت مايع، ويال واكسن را در ظرف آب ولرم (37 درجه) قرار دهيد و صبر كنيد تا واكسن ذوب شود. نيم ساعت پس از ذوب شدن كامل واكسن، با استفاده از يك سرنگ و سوزن استريل به هر شيشه مقدار 10 ميلي ليتر محلول رقيق كننده بيفزاييد. ويال را به آرامي و با ملايمت تكان داده تا محتويات آن به حالت يكنواختي درآيد. اجازه دهيد واكسن مدت نيم ساعت در شرايط و دماي اطاق باقي بماند سپس واكسن را به نسبت 1:50 در محلول رقيق كننده رقيق كنيد(با استفاده از سرنگ استريل واكسن كنسانتره را به مقدار 5 ميلي ليتر درون هر شيشه محتوي 250 ميلي ليتر محلول رقيق كننده تزريق نماييد). واكسن رقيق و آماده شده را مي توان به مدت 48 ساعت در دماي +4 الي +8 درجه سانتي گراد نگهداري كرد. اين واكسن را مي توان در شرايط جوي نرمال به شرط آنكه در معرض تابش مستقيم آفتاب يا نزديك كانون مولد حرارت نباشد به محل واكسيناسيون حمل و ظرف مدت 12 ساعت به مصرف رساند. هر دز واكسن، يك ميلي ليتر، بدون توجه به سن گوسفند بايد از طريق زير جلدي تزريق شود.
موارد منع مصرف: ندارد
شرايط نگهداري: واكسن بايد در ازت مايع نگهداري شود.

واكسن تيلريوز گاوي:
تركيب و توضيح: واكسن زنده تيلريوز گاوي از كشت معلق سلول هاي لنفوئيدي كه حاوي شيزونت سويه هاي تخفيف حدت يافته Theileria annulata مي باشد تهيه و در سرماي هفتاد درجه سانتي گراد زير صفر منجمد شده است و تا موقع مصرف در همين دما نگهداري مي شود.
موارد مصرف: جهت ايمن سازي فعال عليه تيلريوز ناشي از Theileria annulata در گاوهاي نر و گاوهاي شيري، تليسه ها و گوساله هاي بالاتر از دو ماه.
دز و نحوه مصرف: دز تزريقي براي هر راس حيوان يك ميلي ليتر در نظر گرفته شده است. در موقع مصرف بايد شيشه مايه را در ظرف محتوي آب 37 درجه سانتي گراد قرار داده تا محتويات آن ذوب شود و پس از تكان دادن با سرنگ كشيده و بلافاصله تزريق نمود. نوع تزريق زير جلدي است و محل تزريق در ناحيه گردن نزديك به غده لنفاوي پيش كتفي مي باشد
موارد منع مصرف: به گاوهاي آبستن بيش از چهار ماه، حيوانات تب دار و گوساله هاي كمتر از سن دو ماهگي مايه تيليوز تزريق نشود. به گاوهايي كه وضع حمل كرده اند تا ده روز پس از زايمان واكسن تزريق نگردد. در فصول وفور كنه هاي ناقل بيماري، بهتر است مايه تيلريوز تزريق نشود.
شرايط نگهداري: واكسن بايد در ازت مايع نگهداري شود.

واكسن غير فعال لپتوسپيرا:
سويه هاي مورد استفاده عبارتند از:
1- لپتوسپيرا گريپوتيوفوزا – مسكو
2- لپتوسپيرا كانيكولا هونداوترش IV
3- لپتوسپيرا سيروهاجو
تراكم باكتري 7×109/ml
*فرمالدئيد
*آلومينيوم هيدروكسيد
اين واكسن به صورت غير فعال بوده و از نظر Safety, Potency و sterility بر اساس استانداردهاي USDA مورد آزمايش قرار گرفته است.
موارد استعمال: جهت ايمن سازي فعال بر عليه بيماري لپتوسپيروز در گاو و گوسفند به كار مي رود. به صورت زير پوستي و يا داخل عضلاني به ميزان 2ml براي گاو 1ml براي گوسفند تزريق مي گردد. ايمني به مدت يكسال باقي خواهد ماند.
موارد عدم استعمال:
- 21 روز قبل از كشتار استفاده نگردد.
- از فريز كردن نمونه خودداري شود.
اثرات جانبي: گاهي ايجاد واكنش هاي آنافيلاكتيك مي كند كه با تزريق اپي نفرين بر طرف مي گردد.
شرايط نگهداري: در دماي +4 الي +8 درجه سانتي گراد و دور از نور خورشيد شود.این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

 
برچسب ها
واكسيناسيون, آنكه, دوم

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!