انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > مقالات علوم پایه و انسانی > علوم اجتماعي و اقتصادي > تربیت بدنی

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

بررسی عوامل موفقیت تیم های فوتبال در تورنمت های بزرگ
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
بررسی عوامل موفقیت تیم های فوتبال در تورنمت های بزرگ 20 بهمن 1387   #1
GodMaster


GodMaster آواتار ها

Administrator
 
GodMaster آنلاین نیست.

بررسی عوامل موفقیت تیم های فوتبال در تورنمت های بزرگ بررسی عوامل موفقیت تیم های فوتبال در تورنمت های بزرگ

فرانس بکن بایر،قیصر فوتبال جهان، به گونه کنایه امیزی از تیم های افریقایی و اسیایی به دلیل عدم بهره گیری از یک متخصص روان شناسی ورزشی در اردوی تیم های فوتبال انتقاد میکند.)وردساکر 2006)
او معتقد است بعضی از تیم ها صرف حضور در جام جهانی کعبه امال خود قرار دادند و برای موفقیت در این رقابت بزرگ تلاشی در خور نداشتند.
فوتبال ، امروز فراتر از یک ورزش ، مرزهای کشورها را درنوردیده و به یک صنعت بین المللی تبدیل گشته است.
صنعتی که رابطه تنگاتنگی با تبلیغات ، سیاست و غرور ملی پیدا کرده است.
امروز ، این تجارت بزرگ، به اوردگاهی برای رقابت های روانی ملت ها تبدیل گشته است. به گونه ای که تیمهایی در جام جهانی ان را همانند اوردگاه جنگ مقدس شمرده و با سر دادن شعارهای ملی سعی بر تحریک احساسات میلیون ها انسان در اقصی نقاط جهان داشتند.
شرایط به گونه ای دارد به پیش می رود که به اهمیت روزافزون این رشته ورزشی منجر خواهد شد.
ان گونه که کشورها با سرمایه گذاری های هنگفت در لیگ های حرفه ای فوتبال و استخدام مربیان طراز اول جهان به جست جوی موفقیت در این رشته ورزشی نشسته اند.
در این مقاله ابتدا مروری بر بعضی از عوامل موفقیت تیم های حاضر در جام جهانی 2006 المان خواهد شد و در ادامه به اوردن مثالهایی از تیم های ملی و باشگاهی موفق جهان می رسیم.


فرانس بکن باور، عوامل زیر را در موفقیت تیم های حاضر درموثر می داند:

ــ بازیکنان
ــ تیم مربی گیری
ــ تاکتیک تیمی
ــ قدرت بدنی و تغذیه
ــ پیشینه ورزشی کشور و لیگ فوتبال
(موفقیت در فوتبال 1997)
انتخاب بازیکنان:

موفقیت هر گروهی تا حد زیادی به دانش ، مهارت و توانایی اعضای گروه بستگی دارد.پیدا کردن افراد نابغه برای هر شغلی اولین مرحله خلق همکاری های بی نظیر انسانی است.گروه های بزرگ را کسانی می سازند که از جذب افراد بهتر از خودشان نمی هراسند.(دانلسون فورسایت)

خوزه مورینیو ، سرمربی موفق تیم چلسی و بهترین سرمربی حال حاضر جهان ، اولین عامل موفقیت در یک کار گروهی را برگزیدن صحیح ابزار ها می داند. او بازیکنان را به ابزاری در دست مربیان تشبیه میکند و معتقد است همانند صحنه شطرنج ، این مربیان اند که با تفکرات و تاکتیک های خود از این ابزار ها سود می جویند و نتیجه را رقم می زنند.
تیم های ملی کشور های مختلف ، با توجه به تمام دارایی هایشان می بایست مجموعه ای هماهنگ را می ساختند و انها را در کنار همدیگر ازمایش می کردند تا برای این رقابت اماده گردند.
اما واقعیت امر به گونه ای دیگر رقم خورد، بسیاری از مربیان از نام بسیاری از بازیکنان بزرگ گذشتند و انها را به نیمکت دوختند یا اصلا دعوت نکردند.
خوزه پکرمن، مربی تیم ملی ارژانتین ، با عدم دعوت از مو بلندها در مرحله مقدماتی انتقادهای فراوانی را به جان خرید.
هنوز هم بسیاری از کارشناسان عدم استفاده از لیونل مسی را اصلی ترین علت حذف تیم ملی ارژانتین و شکست این تیم مقابل تیم ملی آلمان می دانند.
لاولپه ، مربی تیم ملی مکزیک ، صرفا به خاطر اختلافات خانوادگی ، خونسکا ، بهترین مهاجم این تیم را 70 دقیقه مقابل تیم ملی ایران نیمکت نشین کرد.
دومنک ، مربی تیم ملی فرانسه ، هم دیوید ترزگه را به جرم اینکه با فرانک ریبری در یک ماه به دنیا امده است و طالع بینی به او اجازه استفاده هم زمان از این دو بازیکن را نمی دهد تا اخرین بازی او را به بازی نگرفت.
سلیقه های شخصی مربیان در تیم ملی کشورمان هم تاثیر گذار بود.
با فشار زیاد مطبوعات ، غلام رضا عنایتی ، بهترین گلزن لیگ به تیم ملی دعوت شد .
و در طول مسابقات جام جهانی هم هرگز برانکو ایوُانکویچ از داشته هایش روی نیمکت استفاده بهینه نکرد و بر ترکیبی ثابت اصرار ورزید.
این در حالی بود که پله ، اسطوره فوتبال جهان ، هم لب به انتقاد از تیم ملی ایران گشود و ترکیب این تیم را از ماه ها قبل قابل پیش بینی دانست.
استفاده از علی دایی 37 ساله در مقابل مکزیک و ضعف مشهود جسمانی او منجر به انتقادات شدیدی علیه او و برانکو گردید تا برای بازی با پرتقال 90 دقیقه تماشاچی بازی سایرین
از روی نیمکت باشد
چه باید کرد؟
سر الکس فرگوسن،مدرس دانشگاه تربیت مربی منچستر، در مورد انتخاب بازیکنان نکات زیر را حائز اهمیت می داند:
1) در انتخاب بازیکن جوان برای یک تیم فوتبال ، باید به بررسی گزینه های با تناسب اندام پرداخت.به طوریکه مطلوب ترین حالت ممکن برای بازیکنان برابر بودن طول ساق پا با ران و پایین تنه با بالا تنه می باشد.
2) بازیکنان ضعیف دو پا به بازیکنان قوی یک پا ارجحیت دارد، چرا که میتوان به تقویت بازیکن دو پا پرداخت و او را در تاکتیک مناسب به کار گرفت.
3) مقیاس انتخاب بازیکنان توانایی فعلی و اینده نزدیک انان است و در صورتیکه از امادگی جسمانی مناسبی برخوردار باشند، سن چندان اهمیتی ندارد.
4) دفاع وسط ترجیحا باید بلند قد و سرزن و البته سرعتی باشد و دفاع های کناری باید در توپ دزدی و تکل زدن و مقابله با استارت های سرعتی مهارت داشته باشند.
5) برای یک دروازه بان ، اولین شرط بلندای قد اوست، یک دروازه بان ماهر اما کوتاه همانند خورخه کامپوس دروازه بان تیم ملی مکزیک در جام جهانی 1994 ناکام خواهد ماند.
6) هافبک های کناری با توانایی دریبل زدن و استارت های سریع باید انتخاب شوند.
7) مهاجم کاذب بایستی توانایی بالای در دریبل زدن و پاس های تو در داشته باشد.
8) مهاجمین با قد نسبتا بلند و دریبل زن به مهاجمانی که صرفا از ضربه سر برای رسیدن به گل استفاده میکنند ارجحیت دارند.
9) در اختیار داشتن حداقل دو هافبک دفاعی سرعتی و تکل زن برای موفقیت تیم بسیار ضروری است.

بر خلاف باور عمومی که هر چه ستارگان یک تیم بیشتر باشند احتمال موفقیت یک تیم بیشتر است بایستی توجه داشت تنوع تا زمانی سودمند است که اعضای گروه بسیار ماهر باشند و مهارت هایشان هم پوشی نداشته باشد.
این بدین معنااست که حضور دو هافبک طراز اول جهان در کنار یکدیگر لزوما به معنا قدرتمند شدن خط هافبک تیم نیست.
اگر هر دوی انها وظایف مشابهی داشته باشند و نتوانند در نقش مکمل هم حاضر گردند همان اتفاقی خواهد افتاد که برای تیم کهکشانی رئال مادرید در 4 فصل گذشته اتفاق افتاده است.
جمع شدم ستارگانی هم چون زیدان ،فیگو،بکهام ، امرسون و گراوسن که تفاوت چندان در سبک های بازی با یکدیگر ندارند منجر به ضعف مشهود تیم رئال مادرید در فصلهای گذشته گردیده است.
علاوه بر موارد فوق، بایستی دانست که گروه ها با افزایش تعداد نفراتشان ناکارامدتر می گردند(رینگلمن)
در فصل نقل انتقالات اخیر ،خوزه مورینیو با فروش بازیکنان بزرگی هم چون دیمن داف،گود یانسن و هرنان کرسپو به نکته فوق جامه ی عمل پوشاند.
او در مصاحبه مطبوعاتی بعد از این اتفاقات گفت که کثرت حضور مهاجمان طراز اول جهان در تیم او همانند دروگبا ، کرسپو و شفشنکو منجر به ناکارامدی خط حمله انان شده است.

مجید جلالی در مقاله ساختن یک تیم میگوید:
« يک رهبر از طريق کاري که انجام مي دهد بايد يک الگوي خوب باشد . نيازي نيست که او زياد حرف بزند يا اينکه بهترين بازيکن باشد بازيکناني مثل زيدان , استيو جرارد و يا اوليور کان زياد حرف نمي زنند ولي آنها الگوي خوبي براي تيم خود هستند . بخاطر داريد در فينال جام باشگاههاي اروپا به هنگامي که ليور پول 3 بر 0 از اث ميلان عقب بود ، وقتي جرارد گل اول را به ثمر رساند چگونه توانست رفتار يک رهبر را در يک سطح خوب نشان دهد و چگونه از بازيکنان و تماشا گران مي خواست که سعي در مبارزه بيشتر داشته باشند . بعضي رهبران از طريق وظايفي که در زمين به عهده مي گيرند تيم را به جلو مي برند مانند مارادونا يا دشام . آنها وقتي شرايط را سخت مي بينند خو دشان اولين کسي هستند که وظيفه سنگين بعهده مي گيرند و درست زماني که احساس مي کنند کار خوب پيش نمي رود به طور ناگهاني در بازي مسئوليت به عهده گرفته و شروع به انجام کار سنگين و بزرگ مي کنند انها معمولا دانش فوتبال بالايي هم دارند به طور غريزي خودشان در زمين مانند مربي عمل مي کنند و خيلي با اراده و مصمم بوده و کارها را درست مي گيرند .
ستون فقرات تيم خيلي مهم است . دروازه بان ، ليبرو ، هافبک وسط و مهاجم مرکزي ، اينها ستون فقرات تيم هستند و معمولا رهبران از اين ستون فقرات هستند و بقيه بازيکنان حول اين ستون ، تشکيل بدنه تيم را مي دهند . در فوتبال امروز هر بازيکن صرف نظر از پستي که در آن بازي مي کند در دفاع و حمله داراي مسئوليت است.»


تیم کامل مربی گری:
بر خلاف گذشته که هر بازیکنی که از میادین بازیگری خداحافظی میکرد،بلافاصله روی به مربی گری می اورد ، امروزه قوانین سخت گیرانه ای برای مربی شدن توسط فیفا تصویب شده است.
مربیان بایستی در یک دوره 10 ساله اموزشی همراه امتحان شرکت کنند تا بتوانند در سطح اول فوتبال جهان مربی گری کنند.
این دوره از مقطع درجه 3 اسیا شروع و به مدرسین فیفا ختم می گردد.
امروزه، دیگر نمی توان به صرف حضور یک مربی صاحب نام به موفقیت تیم امیدوار بود.
مطالعات دانشگاه کلن المان نشان می دهد که تیم مربی گری متشکل از یک سرمربی،چند مربی تمرین دهنده،چند انالیزور،یک متخصص تغذیه و یک روان شناسی ورزشی شانس موفقیت به مراتب بیشتری نسبت به مربیانی که انفرادی همه امور را بر عهده می گیرند دارند.
سرمربی همانند یک رهبر عهده دار مدیریت و رهبری تیم است و تصمیم نهایی در ارنج بازیکنان به عهده اوست.
معمولا تمامی مصاحبات مطبوعاتی را سر مربیان انجام می دهند و در نهایت انها هستند که مسئول شکست و ناکامی تیم ها یا موفقیت ان هستند.
یک نکته جالب توجه در مورد سرمربی ها این است که تا کنون تمامی تیمهایی که یک بار جام جهانی را فتح کرده اند از سرمربیان مربیان کشور خود بهره گرفتند.
در جام جهانی گذشته هم این نکته حائز اهمیت تکرار شد و مربیان اکثر تیم های بزرگ از همان کشور انتخاب شده بودند.
یورگن کلینزمن از المان ، دومنک فرانسوی،کارلوس البرتو پیریرا برزیلی و ....گواه این مدعا هستند.
خوزه مورینیو معتقد است که مربی بایستی حتما با بازیکنان رابطه مستقیم داشته باشد و از داشتن مترجم خود داری کند .
او که خود مربی گری را در حین مترجمی در تیم های مطرحی هم چون بارسلونا فرا گرفته است به خوبی می داند که رابطه مستقیم مربی و بازیکنان چقدر می تواند در موفقیت تیم تاثیر گذار باشد.
مربیان ، به عنوان دستیاران و مشاوران فنی سر مربی ، عهده دار تمرین دادن تیم قبل از مسابقه و اماده سازی ان هستند.
مربیان خود به سه دسته مربی ، بدنساز و مربی دروازه بانان تقسیم می گردند.
انالیزورها افرادی هستند که با کامپیوتر و امار سرو کار دارند و با تماشای بازی تیم های رقیب انها را از لحاظ فنی ارزیابی میکنند.
بررسی تعداد پاس های کوتاه و بلند و تشخسص نوع تاکتیک تیمی رقیبان از وظایف انالیزور ها به شمار می رود.

توانايي تخصصي در بررسي بازيها و روند يک بازي، يک زمينه اساسي براي کار موفق يک مربي مي باشد. در آناليز بازي و بازيکنان، تجربه و تخصص يک مربي تجلي خاص پيدا مي کند. فراگيري تخصص راهبري و هدابت تمرينات به نسبت آسان است. مثلا ً کتب علمي مي تواند در ابن زمينه راهگشاي خوبي باشد. البته اين در کيفيت يک مربي خوب مشروط است. درخود آناليزروند بازي و بازيکنان، علاوه بر علم تخصصي در زمينه علمي آن، تاکتيک، تجربه طولاني، ديد تيز و حس ششم الزامي است
اهداف و وظائفي که افراد در آناليزبازيهاي فوتبال دنبال مي نمايند، مي توانند متفاوت باشند. مربي براي دادن اطلاعات، اقدامات لازم براي هدايت بازي و همچنين نتيجه گيري از عملکرد تمرينات انجام شده محتاج به اطلاعات در مورد رقباي آتي، بازيکنان مورد نياز باشگاه به منظور تقويت تيم، وضعيت فعلي بازي و قدرت تيم است.
آناليز به دو صورت انجام مي شود: يکي بصورت مستقيم و زنده يعني هنگام بازي و يا در واپس يعني آناليز بايگاني ضبط شده
اما امروزه روان شناسی ورزشی بحثی نسبتا جدید در فرایند مربی گری است.
در گذشته نه چندان دور ، هیچ نامی از این قشر به گوش نمی رسید و دامنه فعالیت انها به تدریس در دانشگاه های کانادا و امریکا محدود می شد.
اما همان طور که جامه جهانی 2006 المان نشان داد، هر 8 تیم رسیده به مرحله نهایی از حضور یک روان شناس ورزشی سود می جستند.
استرس حاکم بر این جام و تمامی تورنمنت های فعلی جهان این باور را در سطح اول فوتبال جهان پدید اورده است که با کمک گرفتن از روان شناسان ورزشی میزان استرس بازیکنان و حتی مربیان را کاهش دهند و برای تقویت انگیزش انان اقدام گردد.
برای مثال روان شناسان ورزشی تیم ملی مکزیک 48 ساعت قبل ازمسابقه از مربیان و بازیکنان خواستند هر گونه تماسی با دنیا خارج از هتل از جمله خانواده هایشان را قطع کنند.

روان شناسان ورزشی با بررسی نحوه عملکرد بازیکنان در باشگاه ها و نقاط ضعف و قوت انان معمولا به کمک تمرینات ترکیب تکرار و استفاده از موسیقی و دوره های اموزشی انها را برای مسابقه اماده می کردند.
روان شناس ورزشی راهنمايي و مجموعه دستورالعمل قابل لمس ارائه ميدهد که چطور تیم در موقعيتهاي رقابتي و مسابقه بهترين استراتژيهاي روحي را بدست اورد.(هاشمیان 1999)
بیش از بازی المان و ایتالیا در نیمه نهایی جام جهانی 2006 مربیان تیم ملی ایتالیا از مسئولین کشور خود درخواست حضور یک روان شناس اجتماعی ورزشی را در تیم برای حل مشکل جو ورزشگاه کردند.
انها در تمرین 4 ساعته که روز قبل از بازی انجام دادند به کمک بلند گوهای قدرتمند صدای تماشاچیان بازی المان و ارژانتین را که ضبط کرده
بودند ،پخش کرده و این گونه تیم را برای بازی فردا اماده کردند.
یا در مثالی دیگر ، فصل پیش ، در بازی رفت حذفی نیمه نهایی لیگ اسپانیا در بازی رفت تیم های رئال مادرید و دیپورتیو لاکرونیا نتیجه بازی 6 بر 1 به نفع تیم لاکرونیا رقم خورد
مسئولین رئال برای بازی برگشت از تدابیر زیر سود جستند:
1) در ورزشگاه تمرینی خود تماشاچیان را به گونه ای چیدند که به کمک پوشش انها در سطح ورزشگاه نتیجه 5ـ0 به نمایش دراید.
2) در تمامی نقاط پر رفت امد ورزشگاه بر روی کاغذهایی با 20 سانتی متر طول و 30 سانتی متر عرض نتیجه 5-0 را حک کرده بودند.
3) بازیکنان را وادار کردند تا در هر هفت روز قبل از بازی نهایی، به بازی با پلی استیشن بپردازند و در ان بازی را به گونه ای تنظیم کرده بودند که تیم لاکرونیا به راحتی گل بخورد.
4) با توجه به این نکته که به طور کلی کاهش فضا منجر به پرخاشگری و احتمال اشتباه در محاسبات سریع ذهنی می گردد، بر خلاف تاکتیک همیشگی تیم و به پیشنهاد روان شناس تیم از حضور یک مهاجم بسیار دونده در محوطه حریف استفاده کرده و به این ترتیب ضریب خطا مدافعان تیم لاکرونیا را بالا بردند.و در مقابل بازیکنان تیم خود را مجبور به تمرین در سالن کردند تا به تقویت قدرت تصمیم گیری سریع در فضای کم برای انتقال توپ بپردازند.
5) روان شناس ورزشی تیم با استناد به مطالعات روان شناسی دانشگاه کلن به مربی تیم پیشنهاد حمله مضاعف در دقایق پایانی نیمه اول و دقایق اغازین نیمه دوم را داده بود.
چرا که بر اساس ان مطالعات تمرکز دفاعی در 5 دقیقه پایانی نیمه اول و 5 دقیقه اغازین نیمه دوم بسیار پایین می اید و تیم ها سریع تر و راحت تر مرتکب اشتباه شده و گل میخورند.
6) در 5 دقیقه اول بازی با حفظ توپ در زمین خودی و اصرار بر پاس های دقیق و کوتاه مانع دست یابی تیم حریف به توپ گشتند و این گونه قدرت حفظ توپ خود را به رخ حریف کشاندند.
برای مثالهایی دیگر میتوان به اختلاف دیرینه الیور کان و ینس لمان دروازه بانان مشهور تیم ملی المان پرداخت.
این دو که در تمرینات هرگز با هم حرف هم نمی زندند به توصیه روان شناس تیم هنگامی که زمان نواختن ضربات پنالتی در دیدار المان ارژانتین رسید همدیگر را در اغوش گرفتند و کان برای لمان ارزوی موفقیت کرد.
یا در بازی افتتاحیه جام جهانی هنگامی که کلینزمن بالاک کاپیتان تیم را نیمکت نشین کرده بود، پس از گل اول المان ان دو هم دیگر را در اغوش کشیدند و به شادی پرداختند.
یا در جام باشگاه های اروپا هنگامی که بارسلونا در حالیکه چلسی 10 نفره شده بود از چلسی 2 بر 1 جلو افتاد، مورینیو بلافاصله از نیمکت بلند شد و به تشویق بازیکنان اش پرداخت و ان ها را به جبران نتیجه فراخواند.
به هر حال به نظر می رسد حضور یک روان شناس ورزشی در کنار هر تیم فوتبال میتواند به بهبود روابط بین بازیکنان و مربیان منجر گردد و شانس موفقیت تیم را بالاتر برد.

تاکتیک تیمی

نحوه چیدمان بازیکنان در زمین و حرکت انها را تاکتیک تیمی نامند.این که در ترکیب یک تیم از چند مدافع و چند هافبک و چند مهاجم استفاده شود را تاکتیک تعیین میکند.
در اولین تورنمنت های جهانی اکثر تیم های از دفاع های 3 نفره پوششی استفاده میکردند.در دهه های 40 و 50 سیستم بازی 3-5-2 بیشترین مورد استفاده را در نحوه چیدن مهره ها در زمین داشت.
اما امروز در هیچ یک از تیم های ملی ما دیگر شاهد دفاع سه نفره نیستیم و این سیستم منسوخ گردیده است.
این امر در حالی اتفاق افتاده که تیم ملی ایران در بازی های اخیر اسیایی باز به این سیستم منسوخ روی اورده است.
امروز پر طرفدارترین سیستم های ارنج 4-4-2 ،4-4-1-1 ،4-2-3-1 ، 4-5-1 ، 4-3-2-1 ، 4-1-4-1 است.
از تیم های اروپایی، منچستر یونایتد،میلان و رئال مادرید 4-4-2 بازی میکنند و چلسی،بارسلونا و یوونتوس نیز 4-2-3-1 را بر گزیده اند.
دفاع:
در تمامی سیستم های فوق دفاع خطی 4 نفره وظیفه دفاع از دروازه را بر عهده دارند و هافبک های دفاعی در این امر به انان یاری می رسانند.
امروزه ، حضور هافبک های دفاعی در تمامی ترکیب ها مشهود است.
درست است که بازی این بازیکنان چندان تماشاگر پسند نیست اما انان با تخریب بازی هافبک های تیم حریف موجب بازی سازی در میانه میدان برای تیم خود می گردند.
در میان سایر پست ها ، همیشه هافبک های دفاعی در فصل نقل و انتقالات قیمت بالایی را به خود اختصاص داده اند و این گواهی بر ارزش حضور این بازیکنان در زمین است.
امروزه ، گران قیمت ترین هافبک های دفاعی جهان ، ماکلله و اسین با دستمزد 120 هزار پوند در هفته می باشند.

هافبک:
در سیستمهای امروزی ، داشتن دو گوش کناری سرعتی و دریبل زن بسیار حائز اهمیت است.گواه این مدعا هم قیمت بالایی است که تیم های باشگاهی حاضرند برای بازکنانی مانند ارین روبن ، جوکول ، کریستیانو رونالدو و دیوید بکهام بپردازند.
بازیکنان کناری خلاق در هنگامی که بازی در وسط زمین گره خورده باشد به کمک تیم امده و بردن بازی به کناره ها وسانتر از طرفین نظم دفاع مقابل را بهم می ریزند و موقعیت های گل زنی فراهم میکنند.
هم چنین هنگامی که تیمی در دقایق پایانی بازی (75الی 90) نتیجه را در دست داشته باشد، بهترین راه برای گذراندن زمان بردن بازی به کناره ها و دریبل زدن و گرفتن اوت و کرنر های مکرر است که این امر به کمک بازیکنان خلاقی هم چون روبن و رونالدینیو امکان پذیر خواهدبود.
هم چنین بازیکنانی که بتوانند در بازی های بسته ، با خلاقیت خود گره بازی را بازکنند و با ایجاد تنوع در خط هافبک به ساختار حمله تیمی نظم ببخشند از ارزش بالایی برخوردارند.
بهترین بازیکن حال حاضر جهان ، رونالدینیو ، هافبکی دریبل زن و پاسوری قدرتمند است که با بازی های زیبا و خلاقانه خود امسال بارسلونا ، تیم باشگاهی خود را ، تا مرحله فتح جام باشگاه های اروپا هدایت نمود.

خط حمله:

جز سیستم 4-4-2 که بر حضور 2 مهاجم اصرار دارد، اکثر سیستم های امروزی وظیفه حمله را به یک تک مهاجم سپرده اند و با پوشش مناسب و حضور تیمی در محوطه جریمه حریف به دنبال گل زنی هستند.
پست CF یا همان مهاجم کاذب در سیستم های فوق وظیفه ارسال پاس به کناره ها و پاس های عمقی را بر عهده دارد و موتور متحرک تیم است.
مهاجم کاذب خود توسط هافبک های دفاعی که وظیفه توپ دزدی و تخریب بازی حریف را بر عهده دارند تغذیه می گردند.
بر خلاف سالهای اخر دهه 60 که اکثر تیم ها با ضربات سر به گل می رسیدند امروزه به خاطر حضور مدافعان بلند قد در مرکز خط های دفاعی دیگر نمی توان به این روش به عنوان مسیری قطعی برای رسیدن به گل اطمینان کرد.
امروزه ، دو نکته مهم در بازی تمامی تیم های طراز اول جهان مشهود است:
1) تیم های بزرگ سیستم تیم را بر مبنای مهره های کلیدی خود می چینند و سیستم به خودی خود ارزشمند نیست.
2) تیم های بزرگ ، با تغییر ناگهانی سیستم های خود موجب سر درگمی خط هافبک و دفاع تیم مقابل می گردنند.
برای مثال در بازی المان و ارژانتین تیم ارژانتین در طول 90 دقیقه 9 بار تغییر سیستم داد.
انها که با 4-2-3-1 بازی را شروع کرده بودند ، با توجه به خطوط دفاعی فشرده المان در دقیقه 20 بازی به 4-1-4-1 رو اوردند و باز در دقایق پایانی نیمه اول به 4-4-2 تغییر سیستم دادند.
حتی در دقایق پس از گل المان ارژانتین رو به بازی با سیستم کاملا تهاجمی 3-4-1-2 اورد.
اساتید تغییر سیستم در فوتبال کنونی جهان ، کارلوس البرتو پیریرا مربی تیم ملی برزیل و فابیو کاپلو مربی تیم رئال مادرید هستند.

قدرت بدنی
با نگاهی گذرا به مطبوعات پس از جام جهانی و تاملی بر مصاحبه های ملی پوشان ذهن به یک نقطه خاص کشیده می شود.
تمامی بازیکنان از ضعف جسمانی خود در مقابل حریفان می نالند.
وحید هاشمیان،بازیکن تیم هانوفر المان، اصلی ترین علت شکست تیم ملی ایران در مقابل مکزیک را ضعف جسمانی بازیکنان از دقیقه 70 به بعد بازی می داند.
قدرت بدنی،به نوبه خود از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر موفقیت یک تیم است.
تیم های باشگاهی هر ساله 3 ماه قبل از شروع مسابقات به کارهای بدنسازی می پردازند و پیش از مسابقات بزرگ جهانی هم چون المپیک و جام جهانی هم زمان کافی برای اماده سازی تیم ها از لحاظ بدنی وجود دارد.
تغذیه مناسب و تمرینات هوازی میتواند جزو برنامه های بدن سازی یک تیم باشد.

تغذیه

بواسطه ورزش، عضلاتي تشکيل ميابد که، برعکس لايه چربي، تحول فعال دارد و کالري اضافي مصرف مي کند
طاقت و حرکت پذيري و هماهنگ پذيري براي تندرستي با اهميت است. تمرين طاقت مي تواند نبض حالت آرامش را بواسطه تقويت عضله قلب آهسته کند. از اين راه، احتياج بدن به اکسيژن، حتي با کمترين ضربان قلب تأمين مي شود
بر طبق تعريف قديمي از آمادگي ورزشي، هدف نهايي از سلامتي جسمي و روحي بايد ورزشکار را قادر سازد که با فشارهاي زندگي روزمره براحتي مقابله کند
براي رعايت تندرستي، به اصطلاح تمرين ملايم خيلي با اهميت است که عضلات را فقط مقداري تحت فشار بي آورد که بتواند احتياج خود را به اکسيژن از طريق خون تأمين کند. از طرف ديگر، فشار زياد به عضله مانع گرفتگي براي آن ميشود. عضله براي توليد کردن اکسيژن لازم بواسطه جريان تحول شتاب زده مجبور به تحمل فشار شديد ميشود
اي رساندن مواد لازم ساختمان سلول ها و مواد مورد نياز و براي عملکرد هاي بدن، لازم است که تغذيه متنوع و سودمند و هم اينطور بايد با روش زندگي مناسب هماهنگ باشد. مي توان مواد غذائي را به دسته هاي زير تقسيم کرد
چربي ترکيبي از کربن، هيدروژن و اکسيژن است که محتوي اسيد آلي، يعني اسيد هاي چربي است که مربوط است با سه دسته الکل گليسرين. اين است که در تغذيه انسان انرژي را عرضه مي کند
بدن، چربي را به 95 تا 99 % جذب مي کند. چربي، مقايسه با مواد غذائي اساسي ديگر، داراي ارزش انرژي بالاتري است. به عنوان عرضه کننده انرژي ممکن است که بجاي هيدرات ذغال و پروتئين جايگزين شود
بدن هميشه محتاج به پروتئين بوسيله تغذيه است. وجود پروتئين، ماده ضروري براي ساختمان عضلات ، همچنين به عنوان ماده سوختني به کار مي آيد

مهمترين منبع هاي پروتئين در تغذيه انسان عبارت است از شير، کوارک، پنير، گوشت، ماهي، نان جو، نخود، لوبيا و عدس اضافه بر مواد غذائي که ارزش کالري دارند، اندامهاي انسان به مواد غذائي اساسي بدون ارزش کالري هم احتياج دارد که آنرا، مواد معدني يا نمک معدني ناميده مي شود

هفت نوع از آن – کالسيوم، فسفر، پتاسيم، سديم، کلر، گوگرد، منيزيم – به جز اکسيژن، کربن، هيدروژن و ازت، که همه پروتئين ها، چربي ها و هيدرات هاي ذغال را تشکيل مي دهند، بدن انسان 99 % از اين 11 عنصر تشکيل شده است

يک درصد باقي مانده به 30 تا 40 عنصر ديگر تقسيم مي گردد که عنصر کمياب ناميده مي شود. نمک هاي معدني و عناصر کمياب در ساختن استخوان و بافت هاي ديگر
هيدرات ذغال ترکيبي است از کربن، هيدروژن و اکسيژن. هيدروژن و اکسيژن به همان نسبت که آب در هيدرات ذغال هست، در آن وجود دارد
هيدرات ذغال در گياه بوسيله تأثير مشترک کلروفيل و روشنائي خورشيد ناشي مي شود و معمولاً بخش اصلي ماده گياه را تشکيل مي دهد. و بخشي در بدن انسان استعمال مي گردد و بخشي در روده به عنوان سنگيني غذائي اهميت دارد و تخليه روده را پيش مي برد
در ميان انواع مختلف هيدرات ذغال، انواع شکر و آهار مهمترين است زيرا آن، عرضه کننده انرژي واقعي است براي کار عضلاني بدن ما
مهمترين عرضه کنندگان هيدرات ذغال عبارت است از محصولات غله، سيب زميني، شکر، حبوبات و سبزي


پیشینه ورزشی یک تیم ولیگ یک کشور

معمولا تیم هایی به مراحل پایانی جام های جهانی راه پیدا میکنند که دارایی لیگی منسجم و پیشینه قوی در فوتبال باشند.
نگاهی به 4 تیم برتر جام جهانی امسال نیز گواه این مدعا است.
تیم های ایتالیا ، فرانسه ، المان و پرتقال دارای بهترین و با نظم ترین لیگ های دنیا هستند.
علاوه بر داشتن یک لیگ منطم و ساختار مناسب فدراسیون فوتبال
حضور لژیونر ها در لیگ های اروپایی میتواند نقطه قوت تیم های ملی محسوب گردد.
لیگ های معتبری هم چون لیگ اسپانیا ، انگلیس ، ایتالیا و المان پرورش گاه مناسبی برای ستارگان فوتبال جهان هستند.
تمامی بازیکن های حاضر در مرحله نهایی جام جهانی در یکی از لیگ های فوق توپ می زدند.
کشورهای دنیا در زمینه لیگ های خود رویکردهای مختلفی دارند.
اما صورت کلی برنامه های توسعه انها پرورش بازیکنان بومی در کشور خود و ترانسفر کردن انها به لیگ های معتبر است.
این پروژه هم منبع درامدی بر ای باشگاه ها خواهد بود و هم اینده فوتبال کشور ها را تضمین میکند.
امروزه باشگاه هایی مانند اژآکس امستردام هلند و بارسلونای اسپانیا با تشکیل تیم های زیر 8 سال ، زیر 12 سال و زیر 16 سال در حال پرورش ستارگان اینده جهان فوتبال هستند.
این در حالی است که تیم هایی همانند رئال مادرید،رقیب دیرینه بارسلونا، دل بر ثروت بالا و قدرت خرید خود بسته است و پرورش استعداد ها را به فراموشی سپرده است.
تاریخ نشان داده است ، در دراز مدت تیم هایی موفق تر بوده اند که بر داشته ها و پرورش یافته های خود متکی بوده اند.


نتیجه
امروزه، با رشد روزافزون رسانه های جمعی و تبدیل شدن فوتبال به یک سرگرمی جهانی و همه گیر شدن ان ، اموزش و تحصیل در این صنعت امری سود اور به نظر می اید.
داشتن یک لیگ منسجم با بازیکنان سرشناس و باشگاه های موفق می تواند منجر به جذب اسپانسر های بزرگ دنیا گردد و منابع مالی سرشاری را به یک جامعه وارد کند.
فوتبال ، امروز ، فراتر از یک صنعت مرزهای کشور ها را درنوردیده است و می رود که به بی رقیب ترین ورزش جهان از لحاظ درامد زایی برسد.
عواملی که در مقاله برشمردیم ،گوشه ای چند از نکات موثر در موفقیت یک تیم بود.
مسلما سرمایه گذار منطقی و پرورش مربیان و روان شناسان ورزشی می تواند اینده فوتبال کشورمان را تضمین کند.این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

__________________


 
برچسب ها
بهم, بالایی, بررسی, تورنمت

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!