انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > فنی و مهندسی > مهندسی مکانیک > مهندسي‌ دريا

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

پدیده هترو داین در vhf 8 فروردین 1390   #1
ariana21
مدیر بازنشسته
 
ariana21 آنلاین نیست.

پدیده هترو داین در vhf پدیده هترو داین در vhf

گاهی اوقات نکات خیلی پیش پا افتاده در بروز سوانح اعم از دریایی ، هوائی ، ریلی و زمینی نقش دارند. بررسی های سوانح نشان می دهد که بعضا عدم توجه به همین موارد بسیار ساده و ابتدائی عامل اصلی یا یکی از عوامل اصلی بروز سوانح هستند. پدیده هتروداین نیز از جمله مواردی است که می تواند منجر به بروز سوانح بسیار دحشتناک هوائی و بعضا دریایی گردد و به بیانی دیگر هرجا که از بی سیم ها استفاده می شود ، امکان بروز این پدیده وجود خواهد داشت .


نگاهی به یک سانحه هوائی :

در 27 مارس 1977 در فرودگاه تنه ریف (Tenerife) واقع در جزیره ای بهمین نام در اسپانیا تصادف بسیار دلخراشی بین دو هواپیمای مسافربری ( بوئینگ 747 پانام و بوئینگ 747 ک ال ام ) رخ داد . در بررسی زنجیره عوامل بروز سانحه توسط کارشناسان فن از کشورهای اسپانیا ، آمریکا و هلند ، یکی از عوامل مهم در بروز سانحه ( ابهام در ارتباطات بی سیم فی مابین دو هواپیما ) با برج کنترل ترافیک (ATC) اعلام شد . از میان مسائل ارتباطی بروز پدیده هتروداین که از سالها قبل از این سانحه توسط متخصصین فن شناخته شده بود ، نام برده شده که در نهایت بعنوان یکی از عوامل بروز سانحه شناخته شد.


پدیده هتروداین (Heterodyne) چیست؟

از آنجا که در محدوده فرودگاهها و حتی بنادر از بی سیم (VHF) استفاده می کنند لذا هم کنترل ترافیک و هم هواپیماهای داخل فرودگاه و آنهایی که در محدوده تقرب به فرودگاه هستند از یک فرکانس و یک کانال واحد برای تماس با برج کنترل استفاده می نمایند. در هنگام استفاده از بی سیم چنانچه دو یا چند واحد پروازی یا چند واحد شناور در یک لحظه تکمه بی سیم خود را فشار داده و اقدام به برقراری ارتباط نمایند ، برروی بی سیم یک صدای سوت مانندی (whistling sound)شنیده می شود و این بلحاظ تداخل امواج در استفاده از یک فرکانس واحد در یک لحظه ایجاد می شود و عملا باعث می گردد که صدای یکی یا چند تا از تماس گیرنده ها در مرکز کنترل یا سایر واحدهای پروازی یا شناور شنیده نشود. متخصصین به این پدیده اختلال در تماس که باعث می شود بی سیم سوت بکشد ، پدیده "هتروداین" لقب داده اند.


نقش پدیده هتروداین در بروز سانحه هوائی فوق الذکر:

در بررسی سانحه فوق هواپیمای پانام پس از فرود در فرودگاه " تنه ریف " در حال حرکت و ترک باند اصلی فرودگاه و ورود به خروجی شماره 3 از باند بود و هواپیمای بوئینگ KLM به مقصد آمستردام در ابتدای باند آماده پرواز بود . لازم به ذکر است که شرایط فرودگاه (مه غلیظ ) و فرودگاه مزبور در سال 1977 فاقد سیستم رادار بود.

هواپیمای klm با بی سیم با برج کنترل ترافیک هوائی فرودگاه تماس گرفته و می گوید ما آماده پروازیم و منتظر تاییدیه برج کنترل نمی ماند و هواپیمای دوم که هنوز برروی تنها باند پرواز در حال دور زدن و ورود به خروجی سوم بود نیز در همان لحظه به برج می گوید ما هنوز باند را تخلیه نکرده ایم . بر اساس بررسی نوار مکالمات برج کنترل، در ادامه خلبان هواپیمای KLM می گوید ما خزش و حرکت برروی باند را آغاز می کنیم . برج کنترل در جواب هواپیمای دوم که گفته بود هنوز باند را ترک نکرده می گوید "OK".

تصور کنید یکی از دو طرف پیام دیگری را نشنیده و دومی در پاسخ به سوال دیگری کلمه OK را می گوید و هواپیمای آماده پرواز این تایید (OK) را بمعنای موافقت با شروع خزش خود محسوب می نماید و در مه غلیظ براه می افتد که موجب برخورد هواپیمای KLM با هواپیمای بوئینگ پانام شده و قریب به 500 نفر مسافر جان خود را از دست می دهند. بعبارتی استفاده همزمان و اتفاقی دو خلبان از یک فرکانس و مکالمه همزمان با برج کنترل و بروز پدیده هتروداین موجب بروز سانحه می شود .


نکات پند آموز در جهت پیشگیری از وقوع هتروداین در بی سیم های دریایی :

1- طبق مقررات همیشه از کانالهای قابل استفاده که دارای ترافیک صوتی کمی هستند استفاده کنید و به هیچ وجه از کانال 16 برای مکالمه اصلی خود استفاده نکنید ، بلکه سریعا از این کانال خارج شوید. مقررات رادیوئی در این خصوص را رعایت کنید.

2- چنانچه برروی کانال هنگام صحبت کردن تداخل مکالمه ایجاد شد ، کانال را به کانال دیگری تغییر دهید.

3- از بی سیم های نسل جدید در کنترل ترافیک استفاده کنید که مانع از تماس همزمان 2 مخاطب شده و در نتیجه باعث عدم شکل گیری هتروداین می شوند.

4- از شیوه مکالمه ، کلمات ، لغات و استاندارد مکالمات دریایی آیمو درتماس با بی سیم دریایی استفاده کنید و روش برقراری تماس و تایید دستورات را رعایت کنید و از بکاربردن کلماتی مثل " بله ، باشه ، چشم ، yes ، OK، Yaa و نظایر اینها خودداری کنید.

5- مطمئن شوید وقتی مخاطبی را برروی بی سیم صدا می زنید ، حتما او به شما پاسخ بدهد و شما را به یک کانال معین هدایت نماید و در آنجا به مکالمه ادامه دهید.

6- برج کنترل ترافیک موظف است در آن واحد فقط با یک مخاطب صحبت کرده و سایرین را منتظر بگذارد تا ابهام در شنیده ها و تداخل در پاسخ مخاطبین ایجاد نشود.

7- در برج کنترل های دارای رادار همیشه حرکات شناورها را با آنچه در بی سیم می گویندکنترل مضاعف کنید تا چنانچه خطائی در گفتار مشاهده شد ، تصحیح گردد.

8- پدیده هتروداین را مدنظر قرار داده و بروز چنین حالتی را در بروز سوانح جدی بگیرید.

9- هر گاه شناوری با یک مرکز کنترل ترافیک دریایی با بی سیم تماس می گیرد ، فرامین و دستورات ارتباطی صادره از سوی مرکز کنترل مزبور ( نظیر تعیین کانال VHF یا انتظار نوبت مکالمه ) می بایستی از سوی شناورها رعایت گردد.
این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

 
برچسب ها
هترو, پدیده, vhf, داین

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!