انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > فنی و مهندسی > مهندسی مکانیک

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

موشك ضد تانك naag 17 فروردین 1390   #1
Golabi
مدیر بازنشسته
 
Golabi آنلاین نیست.

موشك ضد تانك naag موشك ضد تانك naag
NAAG (در زبان هندي به معناي مار) موشكي است از نسل سوم موشكهاي هدايت شونده ضد تانك كه داراي قابليت شليك كن و فراموش كن ميباشد كه در هندوستان طراحي و توسعه يافته است.

اين موشك يكي از 5 سيستم موشكي جديدي ميباشد كه بر طبق برنامه جامع توسعه موشكهاي هدايت شونده (IGMDP) توسط سازمان تحيقيقات و توسعه صنايع نظامي هندوستان (DRDO) و با بودجه اي بالغ بر 68 ميليون دلار امريكا ساخته شده است.

سه گونه مختلف از موشك ضد تانك تا بحال ساخته شده است:

گونه هدايت سيمي

گونه هدايت مادون قرمز

گونه هدايت جستجوي راديويي (MMV)

و در حال حاضر DRDO تمركز خو را بر روي ساخت موشكهاي جديد NAAG كه به سيستم هدايت تمام خودكار تصوير برداري فرو سرخ مجهز باشند قرار داده است.و نخستين گونه موشگ NAAG مجهز به سامانه رهگیری هدف با روش پردازش تصویر فرو سرخ ، در تاريخ 13 جون 2010 ازمايش گرديد.

اين نوع از موشك به دليل برخوردار بودن از جستجوگر فرو سرخ نصب شده بر روي دماغه موشك توانايي پرواز بر فراز خط ديد و حمله به اهداف از روبرو و يا از بالا را نيز دارد و همچنين در برابر جمينگ نيز مقاومتر ميباشد.

هر تير موشك سيستم NAAG چهل و دو كيلوگرم وزن داشته و قادر به درگير شدن با اهداف از فاصله 4 تا 5 كيلوكتري ميباشد.

سازندگان هندي موشك NAAG ادعا ميكنند كه سيستم موشكي ساخت انان نخستين سامانه موشكي ضد تانك در جهان است كه ساختار ان تماما از فايبرگلاس ساخته شده است.

از ديگر ويژگيهاي اين موشك خرج پرتابي ان است.اكثر موشكهاي ضد تانك پس از پرواز به سوي هدف خطي از دود در پس خود به جاي ميگذارند و اين سبب ميشود تا هدف از مسير حركتي موشك مطلع گردد و فرصت ان را پيدا كند تا خود را از تير رس موشك پنهان نمايد اما در مورد موشك NAAG تنها در نخستين ثانيه از شليك موشك دود خارج شده از عقبه لانچر قابل مشاهده است . پس از انكه بوستر موشك 90 درصد سرعت اوليه موشك را تامين نمود و موشك به فاصله اي ايمن از لانچر رسيد خرج مياني سرعت موشك را تامين و حفظ مينمايد و دود ناشي از سوختن ان نيز نامرئي ميباشد.

موشك NAAG با سرعت 230 متر بر ثانيه به سمت هدف پرواز ميكند و مسلح به سر جنگي ضد زره 8 كيلوگرمي كه از نوع خرج گود دو بخشي (بخش اصلي و پيشرو) است ميباشد. پيشرانه موشك راكت سوخت جامد (بر پايه نیترامین)از نوع دو مرحله اي بوده كه هيچ دودي نيز از خود بر جاي نميگذارد.

در هر بار شليك امكان برخورد اين موشك به هدف 77 در صد بوده و ضريب خطاي برخورد ان نيزCEP نه دهم (0.9) متر ميباشد و هر فروند موشك ناگ را تا 10 سال بدون صرف هزينه نگهداري ميتوان در انبار ها ذخيره نمود.

موشك NAAG قرار است در اينده در 2 گونه اصلي به توليد برسد.مدل زمين پايه و هوا پايه.
گونه زمين پايه ان قابليت نصب بر روي خودروي زرهي NAMICA (خودروي حمل كننده موشك NAAG) ميباشد.

در گونه هدايت فرو سرخ اين موشك ،در ابتدا تصوير هدف بوسيله دوربين فرو سرخ نصب شده بر روي لانچر رويت و هدفگيري ميشود سپس اطلاعات پردازش شده به حسگر مادون قرمز روي دماغه موشك ارجاع داده ميشود.

هدايت اوليه موشك به سمت محدوده هدف ميباشد و سپس موشك به سمت مختصات هدف هدايت ميشود.

همچنين گونه اي ديگر از اين موشك كه HELINA ناميده ميشود توانايي نصب بروي هليكوپتر تهاجمي هندي( HAL Light Combat Helicopter (LCH را دارا ميباشد.اين هليكوپتر ميتواند 8 تير موشك NAAG در 2 لانچر 4 تايي در دو طرف خود حمل نمايد.در اين حالت لانچرهاي نصب شده در هر طرف هليكوپتر به يك پكيج شامل يك دوربین با مکانیسم حرارتی و سامانه فاصله ياب ليزري لينك هستند.

عملكرد گونه زمين پايه اين موشك (NAMICA) بدين گونه است كه موشك بايد قبل از شليك بر روي هدف قفل شود و امكان قفل كردن موشك بعد از شليك براي ان ممكن نيست.اين بدين معني است كه قبل از شليك موشك هدف بايد توسط كاربر و بصورت شناسايي چشمي مشخص گردد از اينرو در اين حالت برد درگيري موشك تا حدودي كاهش ميابد.

اما در گونه هواپايه اين موشك (HELINA) قابليت قفل بر روي هدف پس از شليك نيز وجود دارد (همانند موشك هدايت ليزري هلفاير) و اين امر باعث ميشود تا موشك بتواند با اهدافي در فاصله 7 كيلومتري نيز درگير شود.در اين حالت موشك پس از شليك ابتدا در راستاي خط مستقيم ديد به پرواز در مي ايد و زمانيكه موشك به محدوده هدف نزديك گرديد ،تصويري كه موشك از محيط روبروي خود ميگيرد به كابين خلبان فرستاده ميشود و در اين هنگام خلبان ميتواند بر روي مانيتور خود اهدافش را مشخص نمايد و سپس دستور مبني بر قفل شدن موشك بر روي هدف به جستجوگر فرو سرخ كلاهك موشك از طريق كانال ارتباطي ارسال ميگردد.

دليل نام گذاري اين موشك به "مار" خط سير خاص اين موشك است كه همانند مار طعمه خود را نابود ميسازد.اين موشك با تعقيب خط سيري منحني شكل (نيم بيضي يعني از جوانب به هدف نزديك ميوشد) به هدف خود نزديك ميشود و ناگهان خود را به بالاي سرهدف رسانده و سپس با زاويه اي تند به هدف خود حمله ميبرد و ان را نابود ميسازد.

مشخصات موشك

گونه موشك : هدايت شونده ضد تانك

كشور سازنده : هندوستان

سال ورود به سرويس : 2009

كشورهاي بكار گيرنده : هندوستان/تانزانيا/بوتسوانا/مراكش

ش� �كت سازنده : DRDO

وزن موشك : 42 كيلوگرم

درازاي موشك : 1.90 متر

قطر موشك : 190 ميليمتر

كلاهك موشك : سر جنگي 8 كيلويي ضد زره با خرج گود دو مرحله اي

پيشرانه : راكت سوخت جامد دو مرحله اي بدون دود

دهانه بال : 400 ميليمتر

برد عملياتي : در گونه زمين پايه 500 الي 4000 متر و در گونه هوا پايه تا 7000 متر

سرعت : 230 متر بر پانيه

سيستم هدايت موشك : جسجوگر فعال تصويري فرو سرخاین مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

 
برچسب ها
naag, موشك, تانك, ضد

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!