انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > ادبیات و تاریخ ایران > فیلم و سینما > شبکه اول سیما

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

آذين: مجموعه تلويزيوني «سراب» به افراط و تفريط‌ ها مي‌پردازد
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
آذين: مجموعه تلويزيوني «سراب» به افراط و تفريط‌ ها مي‌پردازد 11 مرداد 1390   #1 (لینک)
گل مرداب


گل مرداب آواتار ها

مدیر ارشد انجمن سینما
 
گل مرداب آنلاین نیست.

آذين: مجموعه تلويزيوني «سراب» به افراط و تفريط‌ ها مي‌پردازد آذين: مجموعه تلويزيوني «سراب» به افراط و تفريط‌ ها مي‌پردازد

«جبار آذين» منتقد و مدرس سينما در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس در مورد مجموعه تلويزيوني «سراب» ساخته حسين سهيلي‌زاده، اظهار داشت: سريال «سراب» ناكجا آباد ره گم‌كردگان و توهم زدگاني است كه شكست در برابر واقعيت‌ها آنان را وادار كرده تا قبله آمال خود را در سرزمين خيال بنا كنند و سخن «حسين سهيلي‌زاده» هم از اين معنا دور نيست.


وي در ادامه تاكيد كرد: با اين تفاوت كه راهياني «سرابي» كه او به تصوير كشيده بخضي از قشر جوان كشور هستند كه لباس دانشجويي به تن كرده و همراه امواج دور و نزديك به تلاطم درآمده‌اند. كساني كه مدينه فاضله خود را در سراب آباد پنداشته يا براي‌شان اينگونه تصوير كرده‌اند.

اين منتقد در ادامه به فارس، گفت: دانشگاه به عنوان مكان معتبر علمي و مركز تجمع پرشورترين نسل جامعه گاه فضايي ملتهب داشته است، اين بستر آكادميك، علم، انديشه، انتقاد، اعتراض، شور، هيجان، سنت‌گرايي، آرمان‌خواهي، كج روي، تحول، تعامل و تضارب افكار در قالب شخصيت‌هاي استاد و دانشجو و ديگر كاراكترهاي مرتبط با فعاليت‌هاي دانشگاهي محمل داستان‌پردازي و روايت تلويزيوني «سيدجلال‌الدين دري» (نويسنده فيلمنامه) و «حسين سهيلي‌زاده» (كارگردان) مجموعه تلويزيوني «سراب» شده است.

آذين تصريح كرد: اين فضاي خاص شرايطي به وجود آورده تا باز هم اين مجموعه‌ساز توانايي‌ها و قابليت‌هاي سريال‌سازي خود را در عرصه‌هاي اجتماعي و اين بار با مضامين محوري دانشگاه، دانشجو و استاد به نمايش گذارد و طرح‌هاي تازه‌تري را براي مخاطبان تلويزيوني عنوان كند.

اين مدرس دانشگاه در ادامه بيان داشت: سكانس افتتاحيه مجموعه كه درباره اعتراض دانشجويان و مرگ يك دانشجو بود، شروع خوبي را براي آن رقم زد، در ادامه با ورود به زندگي شخصي، تحصيلي دانشجويان، مسائل ويژه دانشگاهي، باز شدن تفكرات، عملكردهاي سياسي، جنايي و حوادث تازه‌اي را شكل بخشيد.

آذين ادامه داد: طرح مقوله افراط و تفريط و ميانه روي از طريق فعاليت‌هاي دانشجويي، استادها، مسئولان دانشگاهي، انتظامي و اجتماعي درمجموعه تلويزيوني «سراب» بستري گسترده براي بررسي انديشه‌ها و وقايع اجتماعي به وجود آورده است.

اين مدرس دانشگاه در ادامه خاطرنشان كرد: البته توجه به موضوع زندگي و تحليل دانشجويان در مجموعه‌هاي تلويزيوني ايده تازه‌اي نيست و تا كنون چندين بار به تصوير درآمده است ولي برجسته كردن ابعاد انتقادي، اعتراضي و نمايش رو در رويي انواع تفكرات اجتماعي و همچنين اشاره به دست‌هاي پشت پرده و حوادث سياسي براي مخاطب تلويزيون تازگي داشته و جذاب است گرچه هنوز دليل مشخصي زمان و دوره اتفاقات و حوادث اين مجموعه روشن نيست و معلوم نيست كه اين چالش‌ها و كشمكش‌ها به كدامين سوي مي‌رود و به چه صورت خاتمه مي‌يابد.

وي ادامه داد: با توجه به حضور استاد ميانه رو با بازي «حسن جوهرچي» و دانشجوياني كه توانايي تفكيك ميان مسائل صنفي، رفاهي و سياسي را از يكديگر دارند و به مرور انديشه و حضورشان در مجموعه پررنگ مي‌شود، مي‌توان پايان سريال «سراب» را حدس زد.

اين منتقد در ادامه بيان داشت: در هر حال مجموعه اجتماعي «سراب» با محتواي انساني، ساختار جمع و جور تلويزيوني و فيلمنامه پرچالش كار مقبولي از سازندگان اين سريال است با آن كه اين مجموعه از بازيگران تواناي زيادي بهره نبرده ولي بازي‌گيري خوب «حسين سهيلي‌زاده» از آن‌ها كارشان را پذيرفتني نشان مي‌دهد.

اين مدرس دانشگاه در ادامه افزود: مجموعه تلويزيوني «سراب» با توجه به موضوع نسبتاً جديد دانشجويي‌اش و كارگرداني حرفه‌اي «حسين سهيلي‌زاده» اين روزها جزو مجموعه‌هاي ديدني تلويزيون درآمده و با آن كه تداخل در پخش هم‌زماني مجموعه‌ها باعث لطمه به اين سريال و ديگر مجموعه‌ها شده است اما سريال «سراب» مخاطبان خاص خود را يافته است.

«جبار آذين» در پايان اين گفت‌وگو خاطرنشان كرد: توفيق‌هاي اين مجموعه راه را براي حضور بيشتر و قوي‌تر «حسين سهيلي‌زاده» كه هم‌زمان از او مجموعه تلويزيوني «سه، پنج، دو» هم پخش مي‌شود، در عرصه توليد مجموعه‌هاي تلويزيوني هموار مي‌كند.این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

__________________
شب در چشمان من است

به سیاهی چشم هایم نگاه کن

روز در چشمان من است

به سفیدی چشم هایم نگاه کن

شب و روز در چشمان من است

به چشم های من نگاه کن

پلک اگر فرو بندم
جهانی در ظلمات فرو خواهد ماند.
 

آخرین ارسال گل مرداب
موضوع انجمن آخرین نویسنده پاسخ نمایش تاریخ آخرین نوشته
فیلم زندگی مشترک آقای محمودی و بانو سینما گل مرداب 2 829 27 خرداد 1393 16:36
فیلم زندگی جای دیگری است سینما گل مرداب 0 592 27 خرداد 1393 16:35
فیلم پنجاه قدم آخر سینما گل مرداب 2 640 27 خرداد 1393 16:31
فیلم پنج ستاره سینما گل مرداب 2 642 27 خرداد 1393 16:25
فیلم متروپل سینما گل مرداب 0 675 27 خرداد 1393 16:23
فیلم خط ویژه سینما گل مرداب 3 785 19 اسفند 1392 12:56


برچسب ها
«سراب», مي‌پردازد, مجموعه, ها, آذين, افراط, به, تفريط‌, تلويزيوني

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه كاربراني كه از اين موضوع بازدید نمودند: 1 نفر
گل مرداب
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!