انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > فنی و مهندسی > مهندسي شيمي و نفت

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

کولیس یا ریزسنج چیست؟
نحوه نمایش امتیاز موضوع: 1آرا, 1.00 میانگین. امتیاز: ابزارهای موضوع  
کولیس یا ریزسنج چیست؟ 16 فروردین 1391   #1
Golabi
مدیر بازنشسته
 
Golabi آنلاین نیست.

کولیس یا ریزسنج چیست؟ کولیس یا ریزسنج چیست؟

کولیس یا ریزسنج

خط کش برحسب میلیمتر مدرج شده ورنیه دارای درجه بندی کوچکی است که اغلب شامل 10 قسمت بوده و معادل 9 میلیمتر است یعنی 9 میلیمتر در روی خط کش کوچکتر است. با این نوع کولی یه آسانی میتوانیم تا 1.10 میلیمتر را اندازه بگیریم. دقت اندازه گیری کولیس از تقسیم کردن یک درجه خط کش به تعداد تقسیمات ورنیه به دست میآید.

برخی ا انواع کولیسها برای اندازه گیری عمق یک تیغه باریک دارند که به ورنیه متصل است و با آن حرکت میکند. اگر صفر ورنیه بر صفر خط کش منطبق باشد انتهای تیغه بر انتهای خط کش منطبق میگردد در صنعت برای اندازه گیری قطر گلوله و سیلندر و پیستون و طول وسایل مختلف از انواع کولیسها با بزرگیهای مختلف استفاده میشود.
روش کار کولیس
اندازه گیری قطر یا طول
جسمی را که منظور تعیین طول با قطر خارجی آن است در بین شاخکهای ثابت و متحرک بزرگ قرار میدهند بطوری که هر دو شاخک با بدنه جسم تماس داشته باشند سپس به کمک ورنیه و خط کش اندازه طول یا قطر گلوله را تعیین میکنند. درجات را از روی خط کش (عددی که صفر ورنیه در مقابل آن قرار دارد و یا از آن گذشته است) و کسر درجات را از روی ورنیه میخوانند برای کسر درجات از درجات ورنیه را پیدا میکنند که درست در برابر یکی از درجات خط کش قرار گرفته است.
اندازه گیری قطر داخلی
برای اندازه گیری قطر داخلی مثلا قطر یک لوله دو شاخک بالایی را در داخل لوله فرو میبرند و ورنیه را برای خط کش آنقدر جابجا میکنند تا دو شاخک با جدار داخلی لوله تماس پیدا کنند. کولیس تا حدی در داخل لوله میچرخانند تا دو شاخک بر قطر لوله منطبق گردد. در این حالت قطر داخلی را با روش قبلی از روی خط کش و ورنیه میخوانند.
ریز سنج

ضخامت ورقههای نازک و سیمهای نازک را با اسبابی به نام ریز سنج اندازه میگیرند این اسباب از ترکیب یک پچ و یک مهره مدرج ساخته شده است. در این وسیله ، مهره استوانهای است تو خالی که سطح خارجی آن مدرج شده است. این استوانه به کمانی متصل است در انتهای دیگر کمان زایدهای وجود دارد که به آن سندان میگویند.

پیچ در داخل کلاهکی قرار دارد و در داخل مهره حرکت میکند، کلاهک پیچ بر روی سطح خارجی مهره جابجا میشود. در صورتی که پای پیچ 0.5 میلیمتر باشد دور کلاهک پیچ به پنجاه قسمت و اگر پای پیچ یک میلیمتر باشد دور کلاهک پیچ به صد قسمت تقسیم میشود به آن قسمت از پیچ که از داخل مهره خارج شده و در داخل کمان جابه جا میگردد زباله میگویند.


روش کار ریز سنج

برای اندازه گیری جسم مورد نظر را از بین زبانه و سندان قرار میدهند و پیچ کلاهک آنقدر میچرخانند تا جسم با زبانه و سندان تماس پیدا کند. برای چرخاندن کلاهک پیچ ، پیچ مرز گرد را میپیچانند پس از تماس با زبانه با جسم ، پیچ هرز گرد صدا میکند. با شنیدن صدا عمل پیچاندن را متوقف میکنند. در غیر این صورت از حساسیت اسباب کاسته میشود درجات میلیمتر داروی مهره و درجات صدم میلیمتر داروی کلاهک پیچ میخوانند. درجهای از کلاهک پیچ خوانده میشود که در امتداد خط افقی مهره قرار دارد.ریزسنج ورنیه دار و کولیس ورنیه دار

ریزسنج ورنیه دار
روش استفاده از ریزسنج های که تا یک هزارم میلیمتر درج شده باشند نیز مانند ریزسنج هایی است که تا یک صدم میلیمتر مدرج شده اند با این تفاوت که در ریزسنج های ورنیه دار اندازه اضافی یک هزارم نیز از روی ریزسنج خوانده شده و به اندازه خوانده شده تا یک صدم افزوده می شود.

ریز سنج مدرج تا یک هزارم میلیمتر
درجه بندی ورنیه روی پوسته به 10 قسمت تقسیم شده است. اندازه کمانی که این 10 قسمت را در بر می گیرد دقیقاً برابر با اندازه کمانی است که 9 قسمت از درجه بندی روی طبلک را می پوشاند. بنابراین تفاوت میان یکی از تقسیمات روی ورنیه و یکی از تقسیمات روی طبلک معادل یک دهم تقسیم بندی روی طبلک یا به عبارت دیگر برابر با میلیمتر است.

برای خواندن ریزسنجی که تا یک هزارمیلیمتر مدرج شده باشد اندازه را با تقسیم بندی یک صدم به دست آورید و آن گاه مشخص کنید که کدام یک از خطوط روی ورنیه با یکی از خطوط طبلک روبه روی هم هستند. اگر خط 1 روی ورنیه با یکی از خطوط طبلک روبه روی هم باشند یک هزارم و اگر خط 2 روبه رو باشد دو هزارم بر اندازه صدم بیفزایید و الی آخر.

کولیس ورنیه دار
کولیس ورنیه دار یک تیغه مدرج و یک فک متحرک دارد. تیغه درجه بندی شده است و دوکشویی روی آن سوار شده اند که یکی از آن ها به وسیله مهره افقی تا اندازه ای قابل تنظیم است و دیگری می تواند در طول تیغه حرکت کند. لبه های بیرونی فک های ثابت و متحرک برای اندازه گیری قطر درونی و اندازه های دیگر مناسب هستند. لبه های درونی آن ها نیز برای اندازه گیری های بیرونی به کار می روند.


کولیس ورنیه. تنظیم دقیق اندازه آن با محکم کردن پیچ سمت راست و چرخاندن مهره آجدار بر روی پیچ افقی صورت می گیرد.
تیغه کولیس با تقسیماتی به اندازه یک میلیمتر مدرج شده است. روی هر دهمین خط درجه بندی شماره ای وجود دارد که نمایانگر ده میلیمتر است. ورنیه نیز به 50 قسمت تقسیم شده که روی هر پنجمین خط درجه بندی شماره ای وجود دارد که نمایانگر یک دهم میلیمتر است. طول این 50 تقسیم بندی برابر با طول 49 تقسیم بندی روی تیغه است.

جزئیات کولیس ورنیه. این ورنیه اندازه های تا 02/0 میلیمتر را نشان می دهد.
از آن جا که هر تقسیم بندی روی تیغه کولیس برابر با یک میلیمتر است بنابراین 49 تقسیم بندی برابر با 49=1×49 میلیمتر و مجموع تقسیم بندی روی ورنیه نیز برابر با همین مقدار خواهد بود. بنابراین اندازه هر یک از تقسیمات روی ورنیه برابر با 98/0 = 50 ÷ 49 میلیمتر است. یعنی اختلاف نیان یک تقسیم بندی روی تیغه (یک میلیمتر) و یک تقسیم بندی روی ورنیه (98/0 میلیمتر) برابر با 02/0 میلیمتر خواهد بود. اگر شاخص های صفر تیغه و ورنیه بر هم منطبق باشند اولین خط سمت راست شاخص صفر ورنیه با اولین خط سمت راست شاخص صفر تیغه به اندازه 02/0 میلیمتر با هم اختلاف خواهند داشت. به همین شکل اختلاف خط بعدی ورنیه با خط بعدی تیغه به اندازه 04/0 میلیمتر و الی آخر. این اختلاف برای هر تقسیم بندی (خط) به اندازه 02/0 میلیمتر افزایش می یابد تا آن که خط 50 ورنیه با خط 49 تیغه منطبق شود.

برای خواندن اندازه روی کولیس باید اندازه های میلیمتر را که سمت چپ شاخص صفر ورنیه قرار دارند محاسبه کرد و سپس مقدار دهم و صدم میلیمتر را با توجه به خطی از ورنیه که با یکی از خطوط تیغه روبروی هم قرار گرفته اند تعیین و به مقادیر قبلی افزود.این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

 
برچسب ها
چیست؟, یا, کولیس, ریزسنج

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!