انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > مشخصات خودرو > آموزش رانندگی، مشخصات فنی خودرو

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

مقایسه ایمنی خودروهای ایرانی
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
مقایسه ایمنی خودروهای ایرانی 28 مرداد 1392   #1 (لینک)
kobra


kobra آواتار ها

مدیر بازنشسته
 
kobra آنلاین نیست.

مقایسه ایمنی خودروهای ایرانی مقایسه ایمنی خودروهای ایرانی

توجه به وضعیت ایمنی خودرو مثل انتخاب یک دندانپزشک مناسب است؛ شاید در روز اول وجودش آنچنان ضروری به نظر نرسد ولی حتی یک ایربگ اضافه می تواند نقش سوپرمن را هنگام تصادفات برای شما ایفا کند.

مسلما برایتان پیش آمده که هنگام خرید خودرو طیف وسیعی از سوالات گوناگون در ذهنتان رژه میرود و شما را با تردیدهای زیادی روبه رو میکند. تردیدهایی که اغلب ریشه ای اصولی و کارشناسانه نداشته و از طرف اطرافیان با سلیقه های مختلف به شما تحمیل می شوند. با این حال آنچه که در تمامی اظهار نظرها مشترک است توجه به وضعیت ایمنی خودروست. تا جایی که حتی خیلی ها خرید یک خودروی کارکرده با ایمنی بالاتر را به یک مدل صفر که از استانداردهای ایمنی لازم بدور است را ترجیح می دهند.

متاسفانه در ایران هم هیچ موسسه اختصاصی برای رتبه بندی و امتیازدهی به وضعیت ایمنی خودروها وجود ندارد و از سوی دیگر آمارهای منتشر شده هم آنچنان موثق نیستند و نمی توان با اطمینان کامل به آن ها رجوع کرد. با این حال دو راه پیش پای خریداران قرار می گیرد؛ یکی اعتماد به تجربیات شخصی سایر رانندگان است و دیگری توجه به امتیازات کسب شده از سوی خودروها در موسسات معتبر تست ایمنی.

یکی از قابل اتکاترین شرکت هایی هم که در این زمینه فعالیت می کند euroncap نام دارد که نتایج تمامی تحقیقات و تست های خود را با امتیازات کسب شده در سایت های مربوطه به اشتراک می گذارد. بد نیست بدانید اکثر خودروهای در حال تردد در کشور (به غیر از چند مدل خاص)، در اروپا یا آمریکا تست تصادف شده اند و از این نظر می توان نتایج به دست آمده را به عنوان کارشناسی معتبر هنگام خرید خودرو در نظر گرفت. ما هم در اینجا تعدادی از پرفروش ترین خودروهای داخلی را از لحاظ ایمنی برای شما لیست کرده ایم تا حداقل بدانید هر روز جان خود را به دست چه خودرویی می سپارید.پراید

در مورد پراید نیاز به هیچ گونه تست و چالشی نیست چرا که امتحان خود را به خوبی در جاده های کشور پس داده است! خودرویی که به موازات افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی اش به کیفیت و ایمنی آن اضافه نشد و همچنان عامل اصلی تصادفات پرخسارت محسوب می شود. در تصاویر گرفته شده از تست های تصادف به وضوح همه چیز مشخص است؛ پراید دچار انحراف شدید در ستون، درها و سقف می شود، کابین سرنشینان تاب بر می دارد، در خودرو باز می شود و داشبورد هم صدمه شدید به پای راننده وارد می کند.

ضمن اینکه جلوبندی آن هم به شکل استانداردی جمع نمی شود که متاسفانه بسیاری از قطعات کاپوت مانند موتور وارد کابین می شوند. البته سایپا اعلام کرده در نسل جدید پراید یعنی سری ایکس ۱۰۰ اکثر مشکلات حل شده و داخل درها، کف خودرو و جلوی کابین با استفاده از گاردهایی و اضافه کردن ورقه های جدید فلزی تقویت شده اند ولی مسلما برای اینکه پراید حداقل از لحاظ ایمنی بتواند به سطح متوسطی برسد، سال های زیاد و وعده های گوناگونی نیاز است!

امتیاز ایمنی: ۲ از ۵زانتیاگول ظاهر این فرانسوی را نخورید! زانتیا شاید توانایی حرکت با سه چرخ را داشته باشد ولی برخلاف آنچه به نظر می رسد آنچنان هم ایمن نیست و در آزمایش euroncap تنها دو ستاره ایمنی گرفته است. (چیزی در مایه های پراید خودمان) البته خوشبختانه با وجود کیسه هوا میزان تلفات و خسارات کاهش می یابد اما با این حال شاسی این سدان سالخورده خم شده و حتی ستون آن هم تاب برمی دارد.

ضمن اینکه یکی از مهمترین نقاط ضعف زانتیا تصادف از بغل هاست که اگر چنین اتفاقی بیفتد بیشترین آسیب را هم به خودرو و هم به سرنشین ها وارد خواهد آورد و بالاتنه و پاهای راننده حین تصادف بیشترین احتمال آسیب را خواهند داشت. در واقع وضعیت زانتیا آن قدر بد به نظر می رسد که کلا فرقی نمی کند با کدام سمت این تابوت مرگ تصادف کنید و در تست های صورت گرفته شده، تصادف از جلو هم وضعیت قرمزی را نشان می دهد.

امتیاز ایمنی: ۲ از ۵رنو مگان


وضعیت ایمنی مگان خوب است؛ این اطمینان را می توان به راحتی از هیبت و فرم طراحی بدنه اش هم به خوبی درک کرد. خوشبختانه نه شاسی اش انحراف پیدا می کند نه ستون هایش دچار خمیدگی شدید می شود. ترمز ها هم از سیستم ضدقفل و توزیع الکترونیک نیروی ترمز در چرخ بهره می برند که در مواقع اضطراری عملکرد خیلی خوبی را از خود نشان می دهند.

کیسه های هوا هم در تصادفات شدید محافظت از سرنشینان را برعهده دارند. در کل می توان گفت در هر زمینه ای که زانتیا امتیاز نگرفته، مگان سربلند شده است. درون کابین این خودرو تا حد زیادی آرامش را حس خواهید کرد.

امتیاز ایمنی: ۴ از ۵سمند


برخلاف آنچه که به نظر می رسد سمند آنقدرها هم خودروی خطرناکی نیست. تست تصادف این محصول وطنی در شرکت مایرای انگلستان انجام شده که درنهایت توانسته خود را چند پله بالاتر از رقبای همرده نشان دهد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که خمیدگی سقف و رکاب به داخل اتاق می تواند منجر به مجروح شدن سرنشینان بخش جلویی شود (آنچه که هر روز در تصادفات سمند می بینیم). ولی خوشبختانه ایربگ در بازه زمانی مناسبی عمل کرده و چون توزیع وزن این خودرو مناسب است، حین تصادف عقب آن بلند نمی شود.

ضمن اینکه سالم ماندن ستون ها و خرد شدن شیشه جلو باعث شده سمند از سوی شرکت مایر استانداردهای لازم را کسب کرده که از این حیث برتری جزئی را نسبت به پژو ۴۰۵ نشان می دهد. همچنین این سدان با ارتقای استانداردهای جهانی، موفق به گذراندن تست های اجباری استاندارد ایمنی کشورهای حوزه خلیج فارس (GSO) هم شده ولی اگر در موسسه یوروآن کپ این تست ها انجام می گرفت، می توانستیم سه ستاره را برای این خودروی ملی متصور باشیم.پژو ۲۰۶پژو ۲۰۶ بر خلاف ظاهرش یکی از ایمن ترین خودروها در آزمایش های گوناگون است؛ تا جایی که توانسته از خیلی رقبای هم رده سبقت گرفته و به راحتی چهارستاره از پنج ستاره موسسه euroncap را به خود اختصاص دهد! این هاچ بک محبوب در تصادف شدید تا کاپوت تخریب می شود اما نکته اینجاست که موتور آن به سمت سطح زمین متمایل شده و به همین دلیل به داخل اتاق ضربه مهلک و زیادی وارد نمی کند. این ویژگی در واقع از مهمترین موارد ایمنی ۲۰۶ محسوب می شود که توانسته آن را در اکثر آزمایش ها سربلند بیرون آورد ضمن اینکه می توان روی ترمزهای ABS و ایربگ آن هم حساب باز کرد.

البته تمامی این موارد به این معنا نیست که این هاچ بک از هر تصادفی جان سالم به در می برد؛ کناره های ۲۰۶ به خوبی بخش جلویی عمل نمی کنند و اکثر تصادفاتی که منجر به واژگونی یا خسارات زیاد بوده از این نواحی به آن تحمیل شده اند.

امتیاز ایمنی: ۳ از ۵MVM۱۱۰ایمنی این خودرو از ماتیز هم بدتر است! کسب دوستاره از پنج ستاره لازم برای ماتیز نشان داد که از این لحاظ به هیچ عنوان نمی توان روی آن حساب باز کرد حال خودتان وضعیت MVM را تصور کنید. در تست های صورت گرفته مشخص شد علاوه بر اینکه سقف آن به راحتی هرچه تمام تر خم می شود، درهای آن هم باز شده و احتمال اینکه سرنشین ها به بیرون پرتاب شوند، بسیار بالاست.

علاوه بر این، قطعات داخلی بخش جلویی خودرو صدمه شدیدی به سرنشین ها خواهد زد؛ به طوری که آسیب واردشده به آدمک تست در ناحیه سر، گردن و بالاتنه در حد قرمز ثبت شده است. در کل از خودرویی در این کلاس و ابعاد آن هم ساخت چین، انتظار بیشتری نمی توان داشت و باید استفاده از آن را به ترددهای شهری محدود کرد.

امتیاز ایمنی: ۱ از ۵تندر ۹۰


امتیاز ایمنی تندر ۹۰ (داچیا یا رنو لوگان) در سطح بین المللی سه ستاره است و قطعات داخلی آن طوری طراحی شده اند که هنگام تصادف فشرده شوند. همچنین از آنجایی که مخزن سوخت در کف خودرو و به دور از کمک فنرها قرار گرفته، برای همین اگر تصادفی به طور ناگهانی از عقب آن رخ بدهد کمترین احتمال برای سوراخ شدن آن توسط کمک فنر وجود دارد. ضمن اینکه وجود یک لایه عرضی در پشت صندلی عقب، خطر ورود اشیا از صندوق به داخل کابین را محدود می کند

ساختار لانه زنبوری داشبورد هم که از مواد ترکیبی جاذب نیرو ساخته شده در اثر ضربه از جلو، خطر آسیب به زانو را کاهش می دهد. در کل می توان ایمنی این خودرو را در حد برادر بزرگ ترش مگان دانست ولی با توجه به ابعاد و ارتفاع نسبتا زیادی که از سطح زمین دارد در سرعت های بالا با توجه به شتاب مناسب موتور باید کاملا حواس تان جمع باشد.

امتیاز ایمنی: ۳ از ۵پژو پارس


شاید فکر کنید به خاطر تشابهات ساختاری و شاسی بین پژو پارس با سمند، این خودرو هم می تواند تا حد زیادی فشار ناشی از تصادفات را دفع کند که باید گفت اینطور نیست! در واقع پژو پارس نقص مهمی دارد که در اکثر تصادفات سنگین منجر به صدمات جانی به سرنشینان جلو می شود؛ جایی که احتمال وارد شدن میل فرمان و پدال ها به داخل اتاق بسیار بالاست.

البته قسمت های زیرین این خودرو مثل شاسی و کلاف بدنه مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند ولی بخش های بالایی بدنه چندان استحکام بالایی نداشته و در صورت واژگونی، به نوعی کابین آن مچاله می شود. با این حال اگر قصد خرید این مدل پژو را دارید، روی نمونه های ELX آن فکر کنید.

امتیاز ایمنی: ۳ از ۵این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!


ویرایش توسط kobra : 28 مرداد 1392 در ساعت 12:53.
 

آخرین ارسال kobra
موضوع انجمن آخرین نویسنده پاسخ نمایش تاریخ آخرین نوشته
نرخ های جدید از غذا و اجاره خوابگاه دانشجویان اخبار علمی، فرهنگی، هنری kobra 0 682 9 شهریور 1392 10:08
متقاضیان مسکن مهر بخوانند اخبار اقتصادی kobra 0 665 9 شهریور 1392 09:51
مدل های لباس راحتی دخترانه مدل لباس زنانه kobra 0 930 7 شهریور 1392 12:41
مدل های جدید کفش مجلسی مردانه مدل کفش مردانه kobra 0 825 7 شهریور 1392 12:23
جدیدترین مدل های صندل مجلسی زنانه مدل کفش زنانه kobra 0 877 6 شهریور 1392 10:00
مدل های جدید دامن کوتاه مجلسی مدل لباس زنانه kobra 0 984 5 شهریور 1392 13:52
مدل های جا کلیدی معماري داخلي و دكوراسيون منزل kobra 0 1569 5 شهریور 1392 12:53
راه های تغییر دکوراسیون معماري داخلي و دكوراسيون منزل kobra 0 783 5 شهریور 1392 12:44


برچسب ها
مقایسه, ایمنی, ایرانی, خودروهای

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه كاربراني كه از اين موضوع بازدید نمودند: 2 نفر
kobra, نادر لشکری
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!