انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > مقالات علوم پایه و انسانی > علوم تربيتي و روانشناسي > مديريت آموزشي

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

اهمیت برنامه ریزی در سیستم آموزشی
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
اهمیت برنامه ریزی در سیستم آموزشی 1 خرداد 1393   #1 (لینک)
GodMaster


GodMaster آواتار ها

Administrator
 
GodMaster آنلاین نیست.

اهمیت برنامه ریزی در سیستم آموزشی اهمیت برنامه ریزی در سیستم آموزشی

برنامه ریزی آموزشی برای غنای فرهنگی و اعتلای كیفیت زندگی لازم و بقاء رشد و كمال انسانی و اجتماعی به آموزش پرورش و برنامه آموزشی آن متكی است و امری حیاتی شمرده می شود. از طرفی برنامه ریزی متضمن داشتن هدف ، بسیج نیروها ، هماهنگی فعالیتها و افزایش باز دهی و سرمایه بوده و نداشتن آن موجب نابسامانی و از هم گسیختگی امور و اتلاف نیروی كار ، بودجه و زمان خواهدشد. از اینرو است كه برنامه ریزی آموزشی اهمیت مضاعف یافته و امر حیاتی را در رشد و تداوم توسعه دارد .
ضرورت برنامه ریزی برای هر سازمان و موسسه به اندازه ای روشن است كه نیاز به تبیین و توجیه ندارد و برنامه ریزی برای سازمان به اندازه تنفس برای یك موجود زنده اهمیت دارد . برنامه ریزی بدون رعایت اصول برنامه ریزی معنایی ندارد چرا كه این اصول راهنمای عمل بوده و در جریان تهیه و اجرای برنامه های آموزشی تاثیر زیادی دارد.
یك برنامه ریز تا زمانی كه سیر حركت خود را به خوبی نشناسد موفق نخواهد شد بدون شك هر اندازه برنامه ریزان نسبت به واقعیت ها آگاهی بیشتری كسب كنند و در خصوص تاثیر پذیری برنامه ها از واقعیات شناخت بیشتری و دقیق تری داشته باشند و واقع بینی در برنامه ریزی ها لحاظ شود می توانند به موفقیت برنامه هایشان امید وار باشند .
برنامه ریزی آموزشی: در فرآیند برنامه ریزی قبل از هر اقدامی باید هدفهای آموزشی برای توسعه آموزش از نظر كمی و كیفی ، در طول زمان مورد نظر بعنوان نخستین مرحله تدوین شود یعنی اهدافی كه در جریان اجرای یك برنامه آموزشی میخواهیم بدان دست یابیم مشخص گردد سپس منابع مورد نیاز برای تحقق بخشیدن به هدفهای آموزشی تعین شود و این مرحله شامل پیش بینی منابع آموزشی ، امكانات آموزشی ، اقتصادی و مالی مورد نیاز یرای اجرای یك برنامه است كه بدون در نظر گرفتن آن تحقق اهداف آموزشی میسر و ممكن نخواهد بود . تعیین منابع مورد نیاز در برنامه آموزشی نیزهمانند اهداف از دو جنبه كمی و كیفی برخوردار است . تعیین منابع در واقع آزمون تلخی است كه برای سنجش میزان واقع بینانه بودن مرحله نخست تدوین اهداف برنامه های آموزشی . اگر تعداد نیروهای انسانی مورد نیاز ، امكانات آموزشی و میزان بودجه مورد نیاز تخصیص و تامین نگردد تمام معادلات و محاسبات را مختل خواهد كرد برای رسیدن به برنامه ریزی معقول در فرآیند برنامه ریزی كه در مرحله بعدی قرار دارد تعیین اولویت و نیازهای لازم برای اجرا یك برنامه می باشد تا براساس آن سیاستگذاری و طراحی صورت گیرد و راهبردهای اجرایی پیشنهاد گردد بعد از این مرحله ، مرحله حساس اجرایی و پیاده كردن اهداف سیاستها خواهد بود . در فرآیند برنامه ریزی آموزشی موفق میزان درهم تنیدگی مراحل و سایر عوامل سازمانی ارتباط مستقیمی دارد و جز لاینفك توسعه و پیشرفت سازمانی است . بعد از اجرا در مرحه آخر برنامه های آموزشی و شاید مهمترین این مراحل ارزشیابی و ارزیابی مراحل و جمع بندی و گرد آوری آمار و اطلاعات برای بهبودی وضعیت موجود می باشد.
البته نباید تلقی كرد كه ارز شیابی بعنوان آخرین مرحله ارزش كمتری دارد بلكه باید این امر در پایان تمام مراحل و بصورت موردی صورت گرفته تا كم و كاست برنامه ریزی مشخص گردیده و نقاط قوت و ضعف آن مشخص گردد و در این خصوص سیاستهای لازم اتخاذ گردد در اینجاست كه زنجیره برنامه ریزی آموزشی به ارزشیابی آموزشی منتهی می شود.
در واقع فرآیند برنامه ریزی محصول برقراری تعامل و ارتباط بین وضع مطلوب آموزشی و وضع موجود در نظام آموزشی بوده كه برنامه ریزان آموزشی باید درفرآیند برنامه ریزی این تعامل و تعادل را در تمام مراحل برقرار نمایند.این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

__________________


 

آخرین ارسال GodMaster
موضوع انجمن آخرین نویسنده پاسخ نمایش تاریخ آخرین نوشته
دانشمندان mit ابزار پیش‌بینی تعاملی مبتنی‌بر یادگیری ماشین توسعه دادند دانشمندان کامپیوتر GodMaster 0 260 12 تیر 1398 12:22
3 ترفند جالب تفریحی در کامپیوتر برای سرگرمی و شوخی با دوستان ترفند هاي ويندوز GodMaster 0 238 12 تیر 1398 12:17
بررسی لومیکس g9 پاناسونیک دوربین عکاسی پاناسونیک GodMaster 2 271 12 تیر 1398 12:08
Fedora Workstation 30 x86/x64 لینوکس فدورا لينوكس GodMaster 0 260 12 تیر 1398 12:03
Kali Linux 2019.2 سیستم عامل تست نفوذ کالی لینوکس لينوكس GodMaster 0 52 12 تیر 1398 12:02
openSUSE 42.3 x64 + 15.1 x64 توزیع لینوکس لينوكس GodMaster 0 67 12 تیر 1398 12:00
دانلود درایور پرینتر Samsung SCX-3200 درایور پرینتر GodMaster 0 278 12 تیر 1398 11:57
درایور HP LaserJet Pro MFP M130 - اچ پی درایور پرینتر GodMaster 0 127 12 تیر 1398 11:55
دانلود درایور EPSON Perfection 3200 درایور سخت افزار ها GodMaster 0 71 12 تیر 1398 11:54
دانلود درایور برای اسکنر EPSON Perfection 1670 درایور سخت افزار ها GodMaster 0 57 12 تیر 1398 11:53


برچسب ها
آموزشی, اهمیت, برنامه, ریزی, سیستم

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه كاربراني كه از اين موضوع بازدید نمودند: 2 نفر
GodMaster, marzyeh2
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!