انجمن پارسی لند
بازگشت   پارسی لند > انجمن عمومی > اخبار > اخبار علمی، فرهنگی، هنری

سایت پارسی لند | Parsiland Forums
  

نگاهي گذرا به وضع صنعت هنر، فرش دستباف قم
نحوه نمایش امتیاز موضوع ابزارهای موضوع  
نگاهي گذرا به وضع صنعت هنر، فرش دستباف قم 4 تیر 1393   #1 (لینک)
mostafa73


mostafa73 آواتار ها

كاربر فعال
 
mostafa73 آنلاین نیست.

نگاهي گذرا به وضع صنعت هنر، فرش دستباف قم نگاهي گذرا به وضع صنعت هنر، فرش دستباف قم

نگاهي گذرا به وضع صنعت هنر، فرش دستباف قم

چ
برگزاري چهارمين نمايشگاه فرش دستباف و تابلو فرش قم و استقبال گسترده شهروندان قمي از اين صنعت هنر ما را بر آن داشت تا نگاهي به وضعيت صنعت فرش در استان قم داشته باشيم.
به گزارش خبرگزاري موج، فرش دستباف و قالي بافي از صنايع دير پا و مهم استان قم محسوب مي شود.
سابقه قاليبافي در قم با شيوه فعلي به اواخر دهه دوم قرن بيستم ميلادي يعني حدود 80 سال قبل مي رسد؛ يعني زماني که تجار کاشان دارهاي قالي را به قم آوردند و قالي بافي را در مقياسي محدود شروع کردند. درحدود بيست سال بعد قاليبافي در قم با ابعادي تجاري و به صورت پيشرفته و قابل ملاحظه اي گسترش يافت. اين هنر- صنعت بسرعت در شهر قم معمول و رايج شده و به تدريج به روستاهاي اطراف نيز گسترش يافت.
قاليهاي قم ابتدا با استفاده از پشمهاي نه چندان ظريف وعموما با رجشمار40 وارد بازار مي شدند. در سالهاي بعد هنرمندان قاليباف قم سير تحول قاليبافي را به حد تکامل رسانيده و با مهارت و توانايي خاصي مبادرت به بافت فرشهاي تمام ابريشم با رج شمار بسيار بالايي نمودند. قاليهاي نفيس که بدين ترتيب و با اين نخهاي ظريف ابريشمي به بازار عرضه گرديد نيز تحت عنوان گل ابريشم مرسوم شدند.
فرش قم با 40 رنگ و طرحهايي مانند شاه عباسي، افشان، قابي، بتهاي، درختي، اسليمي، هندسي، شکارگاه، گلداني، تلفيقي، گل فرنگ، محرابي، محرمات و طرحهاي تابلويي، بهشتي از گلهاي ابريشم را در پيش چشم ناظران به وجود ميآورد که چشمها را مسحور کرده و فکرها را مينوازد.
به دليل ويژگي هاي منحصر به فرد فرش دستباف قم به خصوص فرش تمام ابريشم ، ۹۰ درصد فرش هاي بافته شده در استان قم به خارج از کشور صادر مي شود که اين رقم حدود ۱۰ درصد صادرات کل فرش دستباف کشور است. هنر صنعت فرش در استان قم در مقايسه با ساير استانها به لحاظ تنوع، کيفيت و زيبايي از ويژگيهاي خاصي برخوردار است و در سراسر جهان ممتاز و بينظير است. فرش دستباف ايران با وجود مشکلات عديده، جايگاه خود را در جهان حفظ کرده است.
لذا اين هنر- صنعت نيازمند توجه بيشتري است. در شرايط کنوني باتوجه به بالا بودن هزينه هاي توليد وکاهش تقاضاي جهاني فرش دستباف و به دليل ظهور کالاهاي جانشين، توليد و عرضه فرش دستباف در وضعيت مطلوبي نيست. حتي شواهد امر گوياي اين حقيقت تلخ مي باشد که بسياري از توليدکنندگان و فعالان اقتصادي در عرصه فرش دستباف قم در حال حاضر به مشاغلي ديگر روي آورده اند. همچنين تعدادي ديگر از آنها درکنار فرش دستباف به فعاليتهاي اقتصادي ديگري نيز مشغول هستند و فرش دستباف دغدغه اصلي کاري آنها نيست. اما هستند افرادي که با تمام وجود و جديت تمام و عشق و علاقه وافر به توليد و عرضه فرش دستباف مشغول هستند و مشکلات بسيار در راه توليد فرش آنها را از مسير اصليشان منحرف نکرده است.
مجيد اسدي مدير عامل شرکت فرش عتيق معتقد است به اين کار به عنوان يک هنر نگاه نميشود و قشرهايي که قبلا قالي بافي، نسل به نسل، شغل و حرفهي آنها بود از اين کار روي برگرداندهاند و اين موضوع تهديدي براي صنعت فرش کشور قلمداد مي شود که برگزاري نمايشگاه ها مي تواند آگاهي مردم را نسبت به اين صنعت افزايش دهد.
يکي از دغدغههاي فعالان صنعت فرش دستباف نبود مکاني براي ارائه آثار و تبليغات فرش دستباف است. هر چند در سالهاي گذشته چندين نمايشگاه فرش دستباف در استان قم برپا شده و يا نمايشگاه هاي همچون نمايشگاه فرش دستباف و تابلو فرش قم هر 6 ماه يکبار در اين شهر دائر مي گردد اما فعالان اين عرصه از ضرورت وجود يک نمايشگاه دائمي که بتواند فرش قم را در سطح جهاني معرفي کند، ميگويند.
علي جورابچي مدير چهارمين نمايشگاه فرش دستباف و تابلو فرش با اشاره به اهداف برگزاري اين نمايشگاه مي گويد عمده محصولات فرش دستباف قم به ساير کشورها صادر مي شود اما متاسفانه شهروندان قمي به خوبي با اين صنعت هنر آشنايي ندارند.
سفر مقام معظم رهبري به قم فرصتي بود تا مديران استاني براي اين نياز صنعتي استان نيز فکري کنند. در جريان اين سفر، تأمين اعتبار اين نمايشگاه انجام شده و در آينده نزديک عمليات اجرايي احداث آن آغاز خواهد شد امام مسولان بايد بيش از پيش در شناسايي و آگاهي مردم قم به اين صنعت هنر فعال شوند.
پرواضح است که اين هنر صنعت نيازمند توجه ويژه دولت و حمايت هاي مادي ومعنوي هدفمند مي باشد.
مسئولان توجه داشته باشند که تعطيلي کارگاه هاي فرش دست بافت نه تنها موجب ورورد ضربه هاي شديدي به اين صنعت و هنر است، بلکه مي تواند عاملي در گسترش بيکاري عده زيادي از کارگران و فعالين اين عرصه شود که اين خود موجب بروز انواع معضلات اجتماعي و اقتصادي است.
همچنين فرش بافي ضمن فراهم كردن زمينه اشتغال هزاران بيكار، صنايع جانبي مانند صنايع رنگرزي، نجاري، نخ ريسي، توليد ابريشم، توليد الياف، قالي شويي را به را نيز به تكاپو و فعاليت وا مي دارد.
به هر روي هنر صنعت فرش دستباف به عنوان نمادي از هنر ايراني و جزئي از فرهنگ غني کشورمان از چنان قدمت طولاني و شهرت جهاني برخوردار است که ارزش سرمايه گذاري بيشتر و ارائه بسته هاي حمايتي به توليدکنندگان اين بخش را دارد.این مطلب با زحمات کاربرای این سایت جمع آوری شده است
اخلاق حکم می کند در صورت برداشت از سایت منبع را ذکر کنید!

 

آخرین ارسال mostafa73
موضوع انجمن آخرین نویسنده پاسخ نمایش تاریخ آخرین نوشته
روش های و مسیر ها در بازاریابی انلاین مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 748 17 بهمن 1395 16:59
راه حل کاهش نرخ پرش و جلوگیری خروج سایت مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 431 15 آبان 1395 13:07
یک‌ میلیارد نفر مشتری شبکه‌ های اجتماعی مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 450 15 آبان 1395 13:07
بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی موقعیت های کسب در آمد در ایران مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 348 15 آبان 1395 13:04
سئو و مساله بازاریابی موتورهای جستجو مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 1482 27 مهر 1395 13:38
تبلیغات در شبکه های اجتماعی و عوامل موثر در جذب مخاطب مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 384 27 مهر 1395 13:37
ارزش تبلیغات و راه حلی برای کاهش تعرفه تبلیغات مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 459 27 مهر 1395 13:36
تبلیغات ویدیویی و نقش ان در بازاریابی کسب و کار شما مقالات رشته کامپیوتر و کتاب های آموزشی mostafa73 0 423 27 مهر 1395 13:36
مقاله آموزشی طراحی بنر و رعایت چند نکته در اصول طراحی بنر آموزش و ترفند های فتوشاپ mostafa73 2 506 3 شهریور 1395 15:48
صفحه فرود خود را نسبت به هدفتان طراحی کنید دانشمندان کامپیوتر mostafa73 2 511 3 شهریور 1395 15:38


برچسب ها
فرش, قم, نگاهي, هنر،, وضع, گذرا, به, دستباف, صنعت

  کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه كاربراني كه از اين موضوع بازدید نمودند: 2 نفر
GodMaster, mostafa73
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش امتیاز به این موضوع
امتیاز به این موضوع:

انتخاب سریع یک انجمن

دانلود فایل,مقاله, سورس کد

Powered by vBulletin, Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
All right reserved ©2009 - 2018, Parsiland.com
کپی برداری از این سایت به هر نحو ممنوع می باشد!